Nu utreds möjligheten att öppna den stängda sträckan av Kungsgatan och släppa fram all trafik över torgområdet. Parallellt utreds möjligheterna att förändra det nuvarande torget där fokus ligger på att utöka torgytan söderut.
Kommunstyrelsen har gett avdelningen Näringsliv och Utveckling i uppdrag att komma med förslag på dessa förändringar som berör området runt varuhallarna. Underlaget skall vara färdigt under november månad för att presenteras för kommunstyrelsens planerings- och utvecklingsutskott (PU) i december.
Arbetet fokuserar på två större förändringar i norra stadskärnan.
1. Att öppna Kungsgatan för trafik där idag endast transporter och annan behörig trafik är tillåten.
2. Att bygga ut torget söderut mot parkeringen och södra entrén till Willy:s.

Den aktuella sträckan av Kungsgatan har varit stängd för vanlig trafik under väldigt lång tid, men det har under årens lopp förekommit diskussioner att häva trafikbegränsningen. Senast något konkret presenterades var 2008 då ett arkitektförslag togs fram (bilden). Förslaget kom dock inte längre än så den gången.

I samma arbete fanns också ett förslag på utbyggnad av det s k varuhallstorget. Även här tar man rygg på arkitektens förslag från 2008, som visar en utbyggnad av torget mot Smedjegatan. För att lyckas här måste man inte bara charma politikerna, utan även privata fastighetsägare eftersom marken är privatägd.
Det är Gunnar Jaxell, ansvarig för infrastrukturfrågor på Näringsliv och Utveckling, som har fått uppdraget från kommunstyrelsen att ta fram ett förslagsunderlag. Han menar att bägge idéer är mycket intressanta.
– Det skapar nya förutsättningar för handeln och kan också ge mycket bättre trevnad för människor som vistas i centrum, säger Jaxell.
Utbyggnaden av torget ser han också andra fördelar med.
– Det blir ju ett rekorderligt tillskott av torgyta som ser så mycket bättre ut än idag. Samtidigt får vi bort problemet med att det samlas stora mängder vatten i svackan utanför Willy:s entré vid händelse av kraftiga regn, poängterar Jaxell.
Jaxell markerar dock att en öppning av Kungsgatan inte innebär en ny huvudled in i centrum. Tanken är att det skall vara en gåfartsgata, med andra ord har fotgängare företräde.
– Det är alltså inte en åtgärd för att avlasta Kristinavägen från trafik, säger Gunnar Jaxell.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.