Ledningen i motorklubben SHRA håller andan i väntan på besked från Svenska Bilsportförbundet. Anledningen är att man under helgens tävlingar – på Linde Open – med stor sannolikhet noterade ett nytt världsrekord.-Det är inte officiellt ännu, men det här är ändå väldigt stort för oss, kommenterar Mikael Blomberg, SHRA.
Det verkar som att den kanske mest underskattade klassen på Linde Open blir den klass som skapar svallvågor över hela dragracingvärlden. Klassen vi syftar på är elbilar. Under helgens tävlingar noterades tiden 8.12 på sträckan 1/8 mile, eller 201 meter, för Jimmy Lorentzon från Motala och det är två hundradelar snabbare än det officiella rekordet från 2010, satt av John Jaeger på Mason Dixon Raceway i Maryland, USA.
Svenska Bilsportförbundet är underrättat och skall kontrollera huruvida noteringen i Lindesberg verkligen är ett nytt världsrekord eller ej.
-Vi har kontrollerat och jämfört tiden med National Electric Drag Racing Association och enligt deras världsrekordslista så är den tid som noterades på Linde Open ett nytt världsrekord. Men det är alltså inofficiellt ännu så länge, men ändå väldigt roligt. Det är stort att kapa ett världsrekord med två hundradelar i dragracing, säger Mikael Blomberg.
SHRA hoppas få besked under veckan.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.