Någon gång mellan den 10-15 mars har en villa i Hermanstorpsområdet utsatts för ett inbrott. Enligt närpolisen kan det inte uteslutas att det är samma gärningsmän som i förra veckan bröt sig in i en villa på Stadsskogen som slagit till igen.
Polisens tekniker har gjort en brottsplatsundersökning och säkrat vissa spår inne i bostaden. Dock behövs mer konkreta uppslag, som till exempel uppgifter från boende i närheten som kan ha sett några misstänka personer röra sig i området under den aktuella tiden för brottet.
Polisens utredare tror mycket väl att detta inbrott kan ha ägt rum samma dag som inbrottet på Stadsskogen. Tidsbilden stämmer överens. Dessutom är tillvägagångssättet likvärdigt.
-De har brutit sig in via ett fönster och sedan genomsökt hela bostaden. Sedan har de stulit en bärbar dator, DVD-filmer samt en projektor, uppger närpolisen.
Och ingen tycks ha sett något.
-Det är i alla fall ingen som på eget initiativ hört av sig och berättat att de sett något misstänkt.
Vid inbrottet på Stadsskogen i torsdags stals smycken och kontanter. Inbrottet genomfördes någon gång mellan kl 16-20. Polisen arbetar utifrån teorin att tjuvarna blivit hämtade med bil på en närliggande gata strax efter inbrottet.
Tipsa polisen om inbrotten på telefon 0581-875 00.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.