Någon gång mellan den 10-15 mars har en villa i Hermanstorpsområdet utsatts för ett inbrott. Enligt närpolisen kan det inte uteslutas att det är samma gärningsmän som i förra veckan bröt sig in i en villa på Stadsskogen som slagit till igen.
Polisens tekniker har gjort en brottsplatsundersökning och säkrat vissa spår inne i bostaden. Dock behövs mer konkreta uppslag, som till exempel uppgifter från boende i närheten som kan ha sett några misstänka personer röra sig i området under den aktuella tiden för brottet.
Polisens utredare tror mycket väl att detta inbrott kan ha ägt rum samma dag som inbrottet på Stadsskogen. Tidsbilden stämmer överens. Dessutom är tillvägagångssättet likvärdigt.
-De har brutit sig in via ett fönster och sedan genomsökt hela bostaden. Sedan har de stulit en bärbar dator, DVD-filmer samt en projektor, uppger närpolisen.
Och ingen tycks ha sett något.
-Det är i alla fall ingen som på eget initiativ hört av sig och berättat att de sett något misstänkt.
Vid inbrottet på Stadsskogen i torsdags stals smycken och kontanter. Inbrottet genomfördes någon gång mellan kl 16-20. Polisen arbetar utifrån teorin att tjuvarna blivit hämtade med bil på en närliggande gata strax efter inbrottet.
Tipsa polisen om inbrotten på telefon 0581-875 00.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.