Oavgjord drabbning gav en poäng

VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.

Annons

Det blev en jämn drabbning under onsdagskvällen, när VästeråsIrsta gästade arenan. Båda lagen höll sig jämna i en match, som slutade oavgjord.

Genom lagkapten Gustaf Ekström, kunde LIF Lindesberg spela in matchens första mål. Man blev däremot snabbt uppfångade av bortalaget, som senare kunde spela sig förbi.

Ledningen hoppade mellan lagen, där inget av de två konkurrenterna kunde få med sig någon utökning.
Istället blev det en jämn kamp om målen. LIF inledde med en kortare tvåmålsledning, som senare utvecklades till ett uddamålsunderläge vid halvtid.

Övertaget vände där Västerås i sin tur gick iväg till en tremålsledning, men längre än så kom man inte. LIF hämtade in målgapet, där man dessutom var nära att avsluta matchen med ett avgörande mål på öppen kasse. Detta efter ett tekniskt fel från Västerås, men slutsignalen var två sekunder snabbare än Gustaf Ekströms skottarm. Målet uteblev och båda lagen fick med sig en enstaka poäng, till tabellen.

Axel Magnusson var omutlig som straffskytt. 26-åringen fick chans till hela fem straffskott, där samtliga spelades in i Västeråsnätet. Även LIFs inlånade målvakt Simon Ongeri, blev till stor hjälp under matchen. Trots flera öppna lägen för Västerås, kunde målvakten från Aranäs blockera samtliga lättare lägen. Något som han senare belönades med, med pris som Matchens Lirare.

– Jag tycker att vi visar upp ett fint försvarsspel idag. Det var ett försvarsspel som jag inte riktigt har sett från oss på samma sätt, under de tidigare matcherna, vilket såklart var roligt. Samtidigt visar vi en fin moral och hänger med bra hela vägen under matchen. Till slut är vi även nära att ta dem, säjer Simon Ongeri.

LIFs inlånade målvakt Simon Ongeri, blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson

Bååk: ”I det stora hela, är anfallsspelet okej.”
Trots ett jämnt spel från båda lagen, hoppade ledningen mellan de båda lagen. Ingen fick någon större chans att utöka sina målchanser, när man väl var i ledande position.

Först efter tjugo minuter i den inledande halvleken, lyckades Västerås bryta sig igenom och ta med sig en tvåmålsledning. Bara fem minuter därefter, var gästerna uppfångade.

Detta fortsatte genom hela matchen. Först med tolv minuter kvar av matchtiden, såg det ut som att Västerås hade avgjort matchen när poängtavlan visade 20-23.

Även denna gång kunde LIF jobba sig tillbaka, där Fatlum Ahmeti spelade in 26-26 med nio sekunder kvar på klockan. Västerås hade bråttom mot mål, vilket gjorde att gästerna tappade bollen mitt under anfallsspelet. Med öppen kasse i Västeråsmålet, var Gustaf Ekström direkt på bollen för ett snabbt kast. Tiden var för knapp och trots att bollen gick in i mål, blåstes målet av. Två sekunder extra, var allt som skulle behövas för att kunna avgöra matchen.

– Anfallsspelet är lite svajigt, vi får inte till någon riktig träff. Samtidigt gör vi mycket mål i ett uppställt anfallsspel, men ändå blir det lite för ”hackigt”. Det finns att jobba på, men i det stora hela är anfallsspelet okej, säjer Joakim Bååk efter matchen gällande anfallsspelet.

Med nio sekunder kvar, spelade Fatlum Ahmeti in 26-26. Foto: Hasse Persson

Under matchen blev Axel Magnusson matchens bästa målgörare och straffskytt. Med fem straffmål och två starka mål från anfallsspelet, fick man med sig totalt sju mål. Medan Magnusson visade styrkan framåt, fick laget mycket hjälp bakåt från lagets inlånade målvakt, Simon Ongeri. Även han ansåg att matchen, var allt annat än rak:

– Jag tycker att det var lite av en svajig match. Båda lagen tar kommandot i tiominutersperioder, där man inte riktigt vet hur matchen kommer att utveckla sig.

Simon är sedan mitten av januari, inlånad som målvakt från Aranäs. Främst för egen utvecklings skull, men även för att hjälpa LIF med flera fina prestationer som under onsdagen.

– Den stora anledningen till att jag lånades ut till Linde, var dels för min egen del och för att få utvecklas genom spel i Allsvenskan. Men också genom att hjälpa LIF att säkra ett kontrakt till nästa säsong, så det kändes såklart kul att jag kunde vara en del av det idag, säjer Simon som är nöjd med lånet till LIF. En klubb där målvakten trivs.

– Jag har trivts jättebra i Lindesberg så här långt. Det är en väldigt familjär klubb, där alla har tagit hand om mig bra från den första minuten så jag trivs superbra. Kontrakt är nog inget som vi spekulerar i nu, då jag ännu har ett år kvar i Aranäs. Men dörren är inte stängd.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF
Slutresultat: 26-26 (13-14)
Matchvärd: Nerikes Allehanda
Publik: 366 personer via Solidsport

Räddningar:
Simon Ongeri: 12 räddningar, 34 skott (35,29%)
Robert Mjörnander: 0 räddningar, 4 skott (0%)

Målgörare: Axel Magnusson (7), Max Broman (4), Fabian Lindholm (4), Karl Zetterlund (3), Algot Hane (2), Gustaf Ekström (2), Fatlum Ahmeti (2), Joel Karlström (1), Joakim Bååk (1)

Matchens Lirare: Simon Ongeri

Läget i tabellen: Med en poäng behåller LIF sin placering som elva, nu med 15 poäng. Bara poängen där bakom placeras Vinslöv, som lägger sig nedanför LIF på grund av målskillnad.
Västerås ligger kvar som tabellfemma, men har nu fem poäng upp till den viktiga fjärdeplatsen. Nästa motstånd är Hammarby som leder tabellen med 37 poäng, två poäng före tabelltvåan Kungälv. Noterbart är däremot att Hammarby har tillsammans med Karlskrona och Vinslöv, spelat 21 matcher, minst matcher av alla i serien.

Nästa match: Fredag 5:e mars vs Hammarby IF HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00

Publicerad 2 mars 2021 klockan 21:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.

23 oktober 2026 klockan 14:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Mia Konradsson och Hanna Hellberg. Foto: Jennie Einarsson

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.

22 oktober 2026 klockan 14:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer...
21 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta ...
20 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.

19 oktober 2026 klockan 19:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.

19 oktober 2026 klockan 14:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när ...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett fö...

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i ...

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades ...

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. ...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-06

2026-10-05

2026-10-05

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-01

2026-10-01

2026-09-30

2026-10-26 11:50