Oavgjord drabbning gav en poäng

VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.

Det blev en jämn drabbning under onsdagskvällen, när VästeråsIrsta gästade arenan. Båda lagen höll sig jämna i en match, som slutade oavgjord.

Genom lagkapten Gustaf Ekström, kunde LIF Lindesberg spela in matchens första mål. Man blev däremot snabbt uppfångade av bortalaget, som senare kunde spela sig förbi.

Ledningen hoppade mellan lagen, där inget av de två konkurrenterna kunde få med sig någon utökning.
Istället blev det en jämn kamp om målen. LIF inledde med en kortare tvåmålsledning, som senare utvecklades till ett uddamålsunderläge vid halvtid.

Övertaget vände där Västerås i sin tur gick iväg till en tremålsledning, men längre än så kom man inte. LIF hämtade in målgapet, där man dessutom var nära att avsluta matchen med ett avgörande mål på öppen kasse. Detta efter ett tekniskt fel från Västerås, men slutsignalen var två sekunder snabbare än Gustaf Ekströms skottarm. Målet uteblev och båda lagen fick med sig en enstaka poäng, till tabellen.

Axel Magnusson var omutlig som straffskytt. 26-åringen fick chans till hela fem straffskott, där samtliga spelades in i Västeråsnätet. Även LIFs inlånade målvakt Simon Ongeri, blev till stor hjälp under matchen. Trots flera öppna lägen för Västerås, kunde målvakten från Aranäs blockera samtliga lättare lägen. Något som han senare belönades med, med pris som Matchens Lirare.

– Jag tycker att vi visar upp ett fint försvarsspel idag. Det var ett försvarsspel som jag inte riktigt har sett från oss på samma sätt, under de tidigare matcherna, vilket såklart var roligt. Samtidigt visar vi en fin moral och hänger med bra hela vägen under matchen. Till slut är vi även nära att ta dem, säjer Simon Ongeri.

LIFs inlånade målvakt Simon Ongeri, blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson

Bååk: ”I det stora hela, är anfallsspelet okej.”
Trots ett jämnt spel från båda lagen, hoppade ledningen mellan de båda lagen. Ingen fick någon större chans att utöka sina målchanser, när man väl var i ledande position.

Först efter tjugo minuter i den inledande halvleken, lyckades Västerås bryta sig igenom och ta med sig en tvåmålsledning. Bara fem minuter därefter, var gästerna uppfångade.

Detta fortsatte genom hela matchen. Först med tolv minuter kvar av matchtiden, såg det ut som att Västerås hade avgjort matchen när poängtavlan visade 20-23.

Även denna gång kunde LIF jobba sig tillbaka, där Fatlum Ahmeti spelade in 26-26 med nio sekunder kvar på klockan. Västerås hade bråttom mot mål, vilket gjorde att gästerna tappade bollen mitt under anfallsspelet. Med öppen kasse i Västeråsmålet, var Gustaf Ekström direkt på bollen för ett snabbt kast. Tiden var för knapp och trots att bollen gick in i mål, blåstes målet av. Två sekunder extra, var allt som skulle behövas för att kunna avgöra matchen.

– Anfallsspelet är lite svajigt, vi får inte till någon riktig träff. Samtidigt gör vi mycket mål i ett uppställt anfallsspel, men ändå blir det lite för ”hackigt”. Det finns att jobba på, men i det stora hela är anfallsspelet okej, säjer Joakim Bååk efter matchen gällande anfallsspelet.

Med nio sekunder kvar, spelade Fatlum Ahmeti in 26-26. Foto: Hasse Persson

Under matchen blev Axel Magnusson matchens bästa målgörare och straffskytt. Med fem straffmål och två starka mål från anfallsspelet, fick man med sig totalt sju mål. Medan Magnusson visade styrkan framåt, fick laget mycket hjälp bakåt från lagets inlånade målvakt, Simon Ongeri. Även han ansåg att matchen, var allt annat än rak:

– Jag tycker att det var lite av en svajig match. Båda lagen tar kommandot i tiominutersperioder, där man inte riktigt vet hur matchen kommer att utveckla sig.

Simon är sedan mitten av januari, inlånad som målvakt från Aranäs. Främst för egen utvecklings skull, men även för att hjälpa LIF med flera fina prestationer som under onsdagen.

– Den stora anledningen till att jag lånades ut till Linde, var dels för min egen del och för att få utvecklas genom spel i Allsvenskan. Men också genom att hjälpa LIF att säkra ett kontrakt till nästa säsong, så det kändes såklart kul att jag kunde vara en del av det idag, säjer Simon som är nöjd med lånet till LIF. En klubb där målvakten trivs.

– Jag har trivts jättebra i Lindesberg så här långt. Det är en väldigt familjär klubb, där alla har tagit hand om mig bra från den första minuten så jag trivs superbra. Kontrakt är nog inget som vi spekulerar i nu, då jag ännu har ett år kvar i Aranäs. Men dörren är inte stängd.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF
Slutresultat: 26-26 (13-14)
Matchvärd: Nerikes Allehanda
Publik: 366 personer via Solidsport

Räddningar:
Simon Ongeri: 12 räddningar, 34 skott (35,29%)
Robert Mjörnander: 0 räddningar, 4 skott (0%)

Målgörare: Axel Magnusson (7), Max Broman (4), Fabian Lindholm (4), Karl Zetterlund (3), Algot Hane (2), Gustaf Ekström (2), Fatlum Ahmeti (2), Joel Karlström (1), Joakim Bååk (1)

Matchens Lirare: Simon Ongeri

Läget i tabellen: Med en poäng behåller LIF sin placering som elva, nu med 15 poäng. Bara poängen där bakom placeras Vinslöv, som lägger sig nedanför LIF på grund av målskillnad.
Västerås ligger kvar som tabellfemma, men har nu fem poäng upp till den viktiga fjärdeplatsen. Nästa motstånd är Hammarby som leder tabellen med 37 poäng, två poäng före tabelltvåan Kungälv. Noterbart är däremot att Hammarby har tillsammans med Karlskrona och Vinslöv, spelat 21 matcher, minst matcher av alla i serien.

Nästa match: Fredag 5:e mars vs Hammarby IF HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00

Publicerad 2 mars 2021 klockan 21:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.

12 oktober 2026 klockan 18:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala ...

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en ...
1 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-10-16 03:04