Det var ett tag sedan, men med tre matcher kvar av den Allsvenska säsongen så placeras LIF ovanför elimineringsstrecket. Efter en upphämtningsmatch så spelade, det orangeklädda LIF Lindesberg, oavgjort mot det Elitseriekvalsatsande Skånela. Lindelaget hämtade in ett sexmålunderläge som mot matchens slut, skrevs till 25-25.
Det blev en tur till Uppland under lördagen för LIF Lindesberg som gästade Skånela. Efter en uddamålsseger inom Svenska Cupen på försäsongen och en oavgjord drabbning i Lindesberg Arena när Allsvenskan ännu var färsk, så såg det ut som goda skrällchanser för LIF.
Matchens första sex minuter blev däremot inget vackert. Skånela började direkt med målen, och med en tidigt utvisad Jesper Nilsson, så fick hemmalaget börja matchen med 4-0. LIF-nollan spräcktes efter sju minuter och efter det var LIF Lindesberg med i matchen.
Målgapet mellan de båda laget blev aldrig riktigt mindre än ett fyramålsunderläge för LIF, vilket även blev situationen inför halvtidsvilan.
Även den andra halvleken skrevs till Skånelas favör. Tre raka mål för hemmalaget resulterade i ett sexmålsunderläge för LIF med 16-10. I samband med Skånelas tidiga målregn kom även en utvisning av Oskar Cosmo, som täcktes upp av Max Broman som agerade målhjälte.
LIF kämpade sig framåt, där Joakim Bååk sköt in den avslutade kvitteringen 25-25. Två minuter återstod där båda lagen lämnade in varsin timeout, men ingen utbetalning betalades ut.
Lagen delade på poängen till tabellen under lördagen. Tråkiga nyheter för Skånela som är i ett lopp att säkra en Elitseriekvalsplats, men stora nyheter för LIF. Anderstorp förlorade sin lördagsmatch vilket, för första gången på länge, lägger LIF ovanför det nedersta strecket med tre kvarvarande matcher av säsongen.
Resultat Skånela IF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-25 (13-10)
Publik: 188 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (5), Emil Pettersson (4), Joel Karlström (4), Max Broman (3), Robin Johansson (2), Joakim Bååk (2), Herman Bosson (2), Lukas Wallinder (1), Jesper Nilsson (1), Fabian Lindholm (1)
Nästa planerade match: Lördagen 12:e mars vs Amo HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.