Det var ett tag sedan, men med tre matcher kvar av den Allsvenska säsongen så placeras LIF ovanför elimineringsstrecket. Efter en upphämtningsmatch så spelade, det orangeklädda LIF Lindesberg, oavgjort mot det Elitseriekvalsatsande Skånela. Lindelaget hämtade in ett sexmålunderläge som mot matchens slut, skrevs till 25-25.
Det blev en tur till Uppland under lördagen för LIF Lindesberg som gästade Skånela. Efter en uddamålsseger inom Svenska Cupen på försäsongen och en oavgjord drabbning i Lindesberg Arena när Allsvenskan ännu var färsk, så såg det ut som goda skrällchanser för LIF.
Matchens första sex minuter blev däremot inget vackert. Skånela började direkt med målen, och med en tidigt utvisad Jesper Nilsson, så fick hemmalaget börja matchen med 4-0. LIF-nollan spräcktes efter sju minuter och efter det var LIF Lindesberg med i matchen.
Målgapet mellan de båda laget blev aldrig riktigt mindre än ett fyramålsunderläge för LIF, vilket även blev situationen inför halvtidsvilan.
Även den andra halvleken skrevs till Skånelas favör. Tre raka mål för hemmalaget resulterade i ett sexmålsunderläge för LIF med 16-10. I samband med Skånelas tidiga målregn kom även en utvisning av Oskar Cosmo, som täcktes upp av Max Broman som agerade målhjälte.
LIF kämpade sig framåt, där Joakim Bååk sköt in den avslutade kvitteringen 25-25. Två minuter återstod där båda lagen lämnade in varsin timeout, men ingen utbetalning betalades ut.
Lagen delade på poängen till tabellen under lördagen. Tråkiga nyheter för Skånela som är i ett lopp att säkra en Elitseriekvalsplats, men stora nyheter för LIF. Anderstorp förlorade sin lördagsmatch vilket, för första gången på länge, lägger LIF ovanför det nedersta strecket med tre kvarvarande matcher av säsongen.
Resultat Skånela IF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-25 (13-10)
Publik: 188 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (5), Emil Pettersson (4), Joel Karlström (4), Max Broman (3), Robin Johansson (2), Joakim Bååk (2), Herman Bosson (2), Lukas Wallinder (1), Jesper Nilsson (1), Fabian Lindholm (1)
Nästa planerade match: Lördagen 12:e mars vs Amo HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.