Foto: Hasse Persson

Oavgjort efter en jämn kamp

LIF Lindesberg bjöd upp till jämn kamp mot det elitseriesatsande Amo HK. Trots en del slarv i anfallet under matchens gång visade LIF upp sitt bästa försvarsspel för säsongen, trots detta fick Amo sista skriket och blev laget som fick avgöra poängutdelningen genom ett avslutande frikast.

Fjolårssäsongen blev en ojämn historia för LIF Lindesberg som i stort sätt gick vinnande ur varannan spelande match, något som stack ut bland matcherna var de som spelades mot Amo där LIFs spel i båda mötena fallerade som störst vilket slutade med två storförluster.

Inför fredagens möte såg det på förhand ut som att den trenden skulle fortsätta, medan LIF inlett säsongen med två raka bortaförluster har Amo inlett hårt och hade efter sina två inledande matcher spelat hem två vinster och placerades således som 2:a i tabellen.

LIF är dock alltid bäst på hemmaplan och när säsongens första hemmamatch inleddes så inledde hemmalaget i ledningen genom Asso Eliassi där lagen sedan fortsatte med ett målbyte.
Med närmare 7 minuter spelade så uppstod ett stort läge för LIF där Amo åkte på en tung utvisning, en utvisning som LIF tog till vara på och ändrade ställningen från 3-3 till 6-3 på två minuter.

Med en time-out från Amos sida avklarad fick Amo en stor chans till målskott, målvakten Robert Mjörnander var dock på hugget och trots att Amo fick chans till två returer så visade ”Robban” att målvaktsformen var i topp och satte stopp för samtliga skott i returerna.
Robert fortsatte att visa upp sin form genom en snygg räddning genom en man mot man-strid som vid mål skulle gett 7-6.

Försvaret var på topp för dagen i det orangea hemmalaget och ledningen höll länge men anfallet höll sig inte lika starkt och med 16.28 av speltiden avklarat så slarvades det i spelet där bollen antingen slängdes utanför spelplanen eller till en motspelare vilket ändrade ställningen till 8-9.

LIF ökade sitt spel till det aggressivare hållet där ett finare spel väntade för hemmalaget, Amo ökade i antalet avblåsningar för passivt spel vilket hjälpte målgörandet för LIF under halvlekens sista tio minuter där Gustaf Ekström hann med ett mål på öppen kasse.

Det var dock ett slarvigt spel från båda lagen som inledde den andra halvleken där både LIF och Amo tog fördel av motståndarlagens slarvande och båda fick med sig varsitt inledande mål.
Robert Mjörnander höll formen i målet och visade upp flera fina räddningar mot Amo-spelare med öppna lägen, något som började reta upp motståndarlaget där flera spelare började slå näven i golvet i frustration efter varje räddning.

Amo ändrade försvarstaktik och med punktning på Lindes stora målgörare Jesper Nilsson så klev unga Karl Zetterlund fram och dök mot golvet efter en tappad boll som slutade med ett oväntat mål som gav LIF ett övertag till 23-22 med 8 minuter kvar, något som sedan följdes upp med ett nytt mål på öppen kasse, denna gång från Algot Hane.

Direkt efter 24-22-målet kom Amos sista time-out och trots ett långsammare spel så blev det målbyten där LIF hade stor chans för seger, under den sista minuten så stod Robert för en vaken räddning som gjorde att Amo inte hade någon fysisk chans att gå ur matchen med en seger vilket såklart ökade förhoppningarna i hemmalaget.

Det blev dock ett drama in mot den sista sekunden, efter ett misslyckat avslut från LIF där Axel Magnusson gjorde ett avslutande försök för skott på mål så gick bollen till Amo som bara sekunder senare tilldelades ett frikast i samma stund som slutsignalen ljöd efter en hård försvarssituation.

Efter att matchdelegat och domare hade pratat ihop sig så ställde Lindes spelarmur upp sig för att hindra Amo med att få med sig en poäng till tabellen, Evon Mohlin från Amo stod dock för ett raketskott och lyckades få igenom bollen i mål vilken jämnade ut matchresultatet till oavgjorda 25-25.

Resultat LIF Lindesberg-Amo HK
Slutresultat: 25-25 (14-12)
Publik: Endast funktionärer

Målgörare: Jesper Nilsson (6), Algot Hane (4), Karl Zetterlund (4), Asso Eliassi (3), Max Broman (2), Fabian Lindholm (2), Gustaf Ekström (2), Axel Magnusson, Linuz Andersson

Matchens Lirare: Robert Mjörnander

Nästa hemmamatch: Söndagen 11:e oktober vs Kungälv i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.00

Publicerad 25 september 2020 klockan 22:40

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Bland mossa och svampar. Foto: Sami Rahkonen.

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.

25 september 2026 klockan 10:02 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart - förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg p...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. ...

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots ...

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminä...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Foto: Valmyndigheten

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.

16 september 2026 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna ...
14 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-28 12:18