Klockan 17.00 på söndagen var det avspark för landskampen i futsal mellan Sverige och England – i Lindesberg Arena. Trots hård konkurrens från OS-sändningarna var det ändå bra med folk på läktarna för att följa landskampen.
Tillställningen öppnades av Lindesbergs manskör Harmoni som sjöng ländernas nationalsånger. Matchen började dock inte lika starkt som herrarna i Harmoni. Inledningsvis var det inget av lagen som riktigt vågade ta tag i matchen, utan stod för ett avvaktande spel. Men matchbilden öppnade sig efter den trevande inledningen och blev alltmer intensiv. Den första målchansen stod dock England för, sedan hemmalaget bjöd på ett läge efter slarv. Sveriges Robin Armandt var dock vaken i målet.
Tio minuter in tog Sverige över matchen – trodde de flesta. Men kort därefter gör man bort sig i mittzon och England tar vara på misstaget. 0-1 är ett faktum efter mål av Englands Stuart Cook.
Fyra minuter från slutet av första halvlek tar Sverige en timeout i hopp om att kunna samla sig och kvittera, men dessvärre ger det England fördel istället när Luke Ballinger gör lagets andra mål. En dråplig första halvlek, resultatmässigt, får dock ett bättre avslut än så när Sverige hinner peta in det första målet innan sekunderna av första halvlek löper ut. Målskytt var Admir Catovic.
Tidig kvittering
Andra halvleken bjöd på mycket spel fram och tillbaka över planen och efter bara fem minuters spel kunde Sverige jämna ut siffrorna genom en kvittering av Sargon Abraham, som på ett väldigt stiligt sätt placerade bollen med ett stenhårt skott från den vänstra kanten. Den glädje som spreds utöver arenan varade dock inte i många minuter innan bortalaget gjorde 2-3 genom en kontring som Luke Ballinger tog vara på och gjorde sitt andra mål i matchen.
Publiken gav dock Svenska landslaget allt sitt stöd och med bara fem minuter kvar att spela gav det också resultat när matchens läckraste mål signerat Sargon Abraham levererades och det satte också punkt för matchen som slutade diplomatiskt 3-3.
Text och bild: Sami Rahkonen
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.