Klockan 17.00 på söndagen var det avspark för landskampen i futsal mellan Sverige och England – i Lindesberg Arena. Trots hård konkurrens från OS-sändningarna var det ändå bra med folk på läktarna för att följa landskampen.
Tillställningen öppnades av Lindesbergs manskör Harmoni som sjöng ländernas nationalsånger. Matchen började dock inte lika starkt som herrarna i Harmoni. Inledningsvis var det inget av lagen som riktigt vågade ta tag i matchen, utan stod för ett avvaktande spel. Men matchbilden öppnade sig efter den trevande inledningen och blev alltmer intensiv. Den första målchansen stod dock England för, sedan hemmalaget bjöd på ett läge efter slarv. Sveriges Robin Armandt var dock vaken i målet.
Tio minuter in tog Sverige över matchen – trodde de flesta. Men kort därefter gör man bort sig i mittzon och England tar vara på misstaget. 0-1 är ett faktum efter mål av Englands Stuart Cook.
Fyra minuter från slutet av första halvlek tar Sverige en timeout i hopp om att kunna samla sig och kvittera, men dessvärre ger det England fördel istället när Luke Ballinger gör lagets andra mål. En dråplig första halvlek, resultatmässigt, får dock ett bättre avslut än så när Sverige hinner peta in det första målet innan sekunderna av första halvlek löper ut. Målskytt var Admir Catovic.
Tidig kvittering
Andra halvleken bjöd på mycket spel fram och tillbaka över planen och efter bara fem minuters spel kunde Sverige jämna ut siffrorna genom en kvittering av Sargon Abraham, som på ett väldigt stiligt sätt placerade bollen med ett stenhårt skott från den vänstra kanten. Den glädje som spreds utöver arenan varade dock inte i många minuter innan bortalaget gjorde 2-3 genom en kontring som Luke Ballinger tog vara på och gjorde sitt andra mål i matchen.
Publiken gav dock Svenska landslaget allt sitt stöd och med bara fem minuter kvar att spela gav det också resultat när matchens läckraste mål signerat Sargon Abraham levererades och det satte också punkt för matchen som slutade diplomatiskt 3-3.
Text och bild: Sami Rahkonen
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.