Klockan 17.00 på söndagen var det avspark för landskampen i futsal mellan Sverige och England – i Lindesberg Arena. Trots hård konkurrens från OS-sändningarna var det ändå bra med folk på läktarna för att följa landskampen.
Tillställningen öppnades av Lindesbergs manskör Harmoni som sjöng ländernas nationalsånger. Matchen började dock inte lika starkt som herrarna i Harmoni. Inledningsvis var det inget av lagen som riktigt vågade ta tag i matchen, utan stod för ett avvaktande spel. Men matchbilden öppnade sig efter den trevande inledningen och blev alltmer intensiv. Den första målchansen stod dock England för, sedan hemmalaget bjöd på ett läge efter slarv. Sveriges Robin Armandt var dock vaken i målet.
Tio minuter in tog Sverige över matchen – trodde de flesta. Men kort därefter gör man bort sig i mittzon och England tar vara på misstaget. 0-1 är ett faktum efter mål av Englands Stuart Cook.
Fyra minuter från slutet av första halvlek tar Sverige en timeout i hopp om att kunna samla sig och kvittera, men dessvärre ger det England fördel istället när Luke Ballinger gör lagets andra mål. En dråplig första halvlek, resultatmässigt, får dock ett bättre avslut än så när Sverige hinner peta in det första målet innan sekunderna av första halvlek löper ut. Målskytt var Admir Catovic.
Tidig kvittering
Andra halvleken bjöd på mycket spel fram och tillbaka över planen och efter bara fem minuters spel kunde Sverige jämna ut siffrorna genom en kvittering av Sargon Abraham, som på ett väldigt stiligt sätt placerade bollen med ett stenhårt skott från den vänstra kanten. Den glädje som spreds utöver arenan varade dock inte i många minuter innan bortalaget gjorde 2-3 genom en kontring som Luke Ballinger tog vara på och gjorde sitt andra mål i matchen.
Publiken gav dock Svenska landslaget allt sitt stöd och med bara fem minuter kvar att spela gav det också resultat när matchens läckraste mål signerat Sargon Abraham levererades och det satte också punkt för matchen som slutade diplomatiskt 3-3.
Text och bild: Sami Rahkonen
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.