Klockan 17.00 på söndagen var det avspark för landskampen i futsal mellan Sverige och England – i Lindesberg Arena. Trots hård konkurrens från OS-sändningarna var det ändå bra med folk på läktarna för att följa landskampen.
Tillställningen öppnades av Lindesbergs manskör Harmoni som sjöng ländernas nationalsånger. Matchen började dock inte lika starkt som herrarna i Harmoni. Inledningsvis var det inget av lagen som riktigt vågade ta tag i matchen, utan stod för ett avvaktande spel. Men matchbilden öppnade sig efter den trevande inledningen och blev alltmer intensiv. Den första målchansen stod dock England för, sedan hemmalaget bjöd på ett läge efter slarv. Sveriges Robin Armandt var dock vaken i målet.
Tio minuter in tog Sverige över matchen – trodde de flesta. Men kort därefter gör man bort sig i mittzon och England tar vara på misstaget. 0-1 är ett faktum efter mål av Englands Stuart Cook.
Fyra minuter från slutet av första halvlek tar Sverige en timeout i hopp om att kunna samla sig och kvittera, men dessvärre ger det England fördel istället när Luke Ballinger gör lagets andra mål. En dråplig första halvlek, resultatmässigt, får dock ett bättre avslut än så när Sverige hinner peta in det första målet innan sekunderna av första halvlek löper ut. Målskytt var Admir Catovic.
Tidig kvittering
Andra halvleken bjöd på mycket spel fram och tillbaka över planen och efter bara fem minuters spel kunde Sverige jämna ut siffrorna genom en kvittering av Sargon Abraham, som på ett väldigt stiligt sätt placerade bollen med ett stenhårt skott från den vänstra kanten. Den glädje som spreds utöver arenan varade dock inte i många minuter innan bortalaget gjorde 2-3 genom en kontring som Luke Ballinger tog vara på och gjorde sitt andra mål i matchen.
Publiken gav dock Svenska landslaget allt sitt stöd och med bara fem minuter kvar att spela gav det också resultat när matchens läckraste mål signerat Sargon Abraham levererades och det satte också punkt för matchen som slutade diplomatiskt 3-3.
Text och bild: Sami Rahkonen
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.