Klockan 17.00 på söndagen var det avspark för landskampen i futsal mellan Sverige och England – i Lindesberg Arena. Trots hård konkurrens från OS-sändningarna var det ändå bra med folk på läktarna för att följa landskampen.
Tillställningen öppnades av Lindesbergs manskör Harmoni som sjöng ländernas nationalsånger. Matchen började dock inte lika starkt som herrarna i Harmoni. Inledningsvis var det inget av lagen som riktigt vågade ta tag i matchen, utan stod för ett avvaktande spel. Men matchbilden öppnade sig efter den trevande inledningen och blev alltmer intensiv. Den första målchansen stod dock England för, sedan hemmalaget bjöd på ett läge efter slarv. Sveriges Robin Armandt var dock vaken i målet.
Tio minuter in tog Sverige över matchen – trodde de flesta. Men kort därefter gör man bort sig i mittzon och England tar vara på misstaget. 0-1 är ett faktum efter mål av Englands Stuart Cook.
Fyra minuter från slutet av första halvlek tar Sverige en timeout i hopp om att kunna samla sig och kvittera, men dessvärre ger det England fördel istället när Luke Ballinger gör lagets andra mål. En dråplig första halvlek, resultatmässigt, får dock ett bättre avslut än så när Sverige hinner peta in det första målet innan sekunderna av första halvlek löper ut. Målskytt var Admir Catovic.
Tidig kvittering
Andra halvleken bjöd på mycket spel fram och tillbaka över planen och efter bara fem minuters spel kunde Sverige jämna ut siffrorna genom en kvittering av Sargon Abraham, som på ett väldigt stiligt sätt placerade bollen med ett stenhårt skott från den vänstra kanten. Den glädje som spreds utöver arenan varade dock inte i många minuter innan bortalaget gjorde 2-3 genom en kontring som Luke Ballinger tog vara på och gjorde sitt andra mål i matchen.
Publiken gav dock Svenska landslaget allt sitt stöd och med bara fem minuter kvar att spela gav det också resultat när matchens läckraste mål signerat Sargon Abraham levererades och det satte också punkt för matchen som slutade diplomatiskt 3-3.
Text och bild: Sami Rahkonen
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.