Att en del människor har sex offentligt blev ett ämne som hamnade på kommunstyrelsens bord på tisdagens sammanträde. Det var med anledning av en motion skriven av Anniette Lindvall, Moderaterna, som ledamöterna fick ta del av information som sällan kryddar det politiska som idag.-Ja, ibland är diskussionerna lite annorlunda i KS, skrattar Irja Gustafsson, vice ordförande i kommunstyrelsen.
Behövs det draperier till duschrummen på badhuset? Frågan ställdes på sin spets när kommunstyrelsen besvarade Anniette Lindvall som skrivit motionen om medborgarnas rätt till rekreation. Beskedet hon fick var att duschdraperier ökar risken att fler offentliga samlag inträffar och därmed riskerar att utsätta såväl barn som vuxna att bevittna dylika aktiviteter.
Söker spänning
Kommunstyrelsens vice ordförande, Irja Gustafsson, berättade för ledamöterna att det finns belägg för att människor besöker badanläggningen i Lindesberg för att söka lite mer äventyrliga äventyr än att åka vattenrutschkana.
Irja skrattar visserligen lite åt det hela, men poängterar att det här faktiskt är ett problem och att det förekommer frekvent. Så får det inte vara.
-Det händer inte jätteofta – men det händer. Personalen får klagomål från besökare ibland, som upptäcker människor som har sex i simbassängen och i bubbelpoolen. Att göra duschrummen mer skyddade skulle innebära en ökad risk för mer av detta, säger Irja.
Vilka är det då som söker sig till badhuset för att träna på att göra barn? Ungdomar! Så tänker nog ganska många lite fördomsfullt. Det är dock helt fel.
-Det handlar om medelålders människor som verkar vilja söka lite spänning i livet, ler Irja.
Ni politiker brukar ju säga att det föds för få barn i Lindesberg?
(Irja svarar med ett skratt)
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.