Ögonmottagningen riskerar försvinna: ”Tänker mycket på patienterna”
I LindeNytts artikelserie om specialistmottagningarna på Lindesbergs lasarett, som nu ligger i farozonen med det nya sparförslaget, har turen kommit till Ögonmottagningen. En mottagning som idag tar emot alla typer av ögonåkommor som behöver öppen specialiserad ögonsjukvård.
– Om det här förslaget går igenom kommer det innebära en stor belastning på USÖ, och det har vi svårt att förstå att de ska mäkta med, säger en av sjuksköterskorna.
Ögonmottagningens största patientgrupper är de med grå- och grön starr, men även diabetiker som får hjälp med ögonbottenfotografering. En stor patientgrupp, som man klarar av att sköta om mycket tack vare sin egna sköterskemottagning.
– Det är synd för lasarettet, för vi har så bra små mottagningar, bra personal och patienterna känner sig nöjda, glada och väl omhändertagna, säger en sköterska.
– Vi har ju mycket kroniskt sjuka patienter, bland annat de med grön starr som är vår största grupp, men även diabetesfoton och barn. Barn som behöver glasögon går inte till optiker, utan de kommer hit. Så det är stora grupper vi tar hand om, förklarar en annan sköterska.
Foto: Camilla Lagerman
Även här pratas det mycket om sparförslaget som presenterades för knappt två veckor sedan, ett förslag som innebär att ögonmottagningen på Lindesbergs lasarett kan försvinna.
– Vi förstår inte riktigt det ekonomiska tänket, hur man ska spara så många miljoner på att stänga några specialistmottagningar eftersom man inte ska säga upp personalen. Kostnaderna försvinner ju inte om inte patienterna försvinner, säger en sjuksköterska.
– Det är många frågor men inte så många svar, vi väntar på mer besked om vad som händer med oss. Man tänker ju mycket på patienterna, avslutar en sköterska.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...