För snart ett år sedan öppnades en ny musikaffär i Lindesberg, Molto Musik på Kristinavägen. Butiken har dock fallit ur tiden nu, den finns inte längre. Men det beror inte på att marknaden tog död på den, tvärtom faktiskt. Butiken har nämligen gått samman med en större kedja och därmed ökat kundkretsen – och butikens utbud av musikattiraljer och instrument.
Stig Reitan och kompanjonen Thomas Hegefors har bråda dagar. Ännu har inte de nya skyltarna kommit upp på fasaden, men inne i butiken ser man redan ett ordentligt uppsving. De tidigare så lediga och dansanta butiksytorna är nu proppade med instrument och doningar. Och det är inte konstigt att butiksytan gick åt: det tidigare utbudet om ca 600 artiklar har stigit till hela 6400 över en natt. Och det ökar dagligen.
-Det är jättekul det här och vi märkte direkt vilken skillnad det blev när vi gick med i butikskedjan, säger Stig.
Kedjan heter ”Jam” och har sitt huvudsäte i Stockholm. Där finns för övrigt 4 st butiker i ett och samma kvarter. Jam finns även i Göteborg och Malmö. Och nu i Lindesberg också.
Butiken beskrivs idag som en mer kvalitativ sådan. Tidigare var ambitionen att hålla med instrument som ”folk hade råd med”. Prisbilden ser man fortfarande som viktig, men eftersom musiker kräver ”de kända märkena” så finns nu en salig blandning för alla smaker och plånböcker.
-Det är oerhört viktigt att ha med de kända märkena, det insåg vi ganska snabbt när vi drog igång, säger Stig.
Butiken finns nu också på nätet, vilket duon Reitan och Hegefors ser som en extra krydda och chans att nå kunder utanför kommun- och länsgränsen.
Relaterad länk: www.jam.se
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.