I helgen arrangerar SHRA 2008 års upplaga av Linde Open. Detta blir den 25:e i ordningen – ett jubileum som också sätter punkt för begreppet ”Volvorakan”, för från och med nästa är det nya och bredare tag som gäller.-Ja, det är lite av en epok som går i graven, men det är inte något som vi sörjer ett dugg. Nästa år fortsätter tävlingarna på den nya dragracingbanan och då blir det ju betydligt bättre för såväl tävlanden som publiken, säger Carl Erik Kihlman på SHRA.
Rekordmånga deltagare har anmält sig till årets Linde Open. På torsdagsmorgonen räknade man samman totalt 172 anmälda och det är ett 20-tal fler än i fjol och hela 72 fler än för bara två år sedan.
Linde Open har alltid varit en omtyckt tävling, men man sticker inte under stol med att nyheten om den nya dragracingsatsningen på industriområdet har gett ordentlig draghjälp.
-Självklart har det gynnat oss enormt mycket med all den publicitet som SHRA och Lindesberg har fått i det här sammanhanget, konstaterar Kihlman.
Men det är inte bara inom landets ramar som intresset ökar för Lindesbergs dragracingtävling. I år ser man nämligen en enorm ökning av antalet tävlande från andra länder.
-Det brukar normalt kunna vara någon enstaka som kommer hit, men i år har det varit helt galet många och det är jätteroligt. Det är främst Norge och Finland som står representerade från utlandet men vi har även en eller ett par tävlande från Danmark, berättar han och konstaterar att det rör sig om cirka 30 deltagare med utländsk flagg.
Bilprovningen till förfogande
Med anledning av att antalet deltagare ökat så mycket på endast två år, så har naturligtvis depåutrymmet minskat i samma takt. I fjol löste man det genom ett samarbete med Bilprovningen, som då lånade ut sin parkering att nyttja som depå. Så kommer även att ske i år – men samarbetet har tagits ytterligare ett steg.
-Ja, jag tror vi kommer bli den första tävlingen i landet som kommer att ha säkerhetsbesiktningarna av fordonen inne på en bilprovning, säger Carl Erik.
En säkerhetsbesiktning innebär att fordonet genomgår en kontroll innan start, detta för att se så att bilen eller motorcykeln ”hållet måttet” helt enkelt. Om man kommer att använda sig av Bilprovningens samtliga utrymmen är dock oklart.
-Om det bara blir en av banorna i hallen som används, så får vi i alla fall se till att den saknar smörjgrop – för motorcyklarnas skull, säger han med glimten i ögat.
SHRAs hemsida
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.