I helgen arrangerar SHRA 2008 års upplaga av Linde Open. Detta blir den 25:e i ordningen – ett jubileum som också sätter punkt för begreppet ”Volvorakan”, för från och med nästa är det nya och bredare tag som gäller.-Ja, det är lite av en epok som går i graven, men det är inte något som vi sörjer ett dugg. Nästa år fortsätter tävlingarna på den nya dragracingbanan och då blir det ju betydligt bättre för såväl tävlanden som publiken, säger Carl Erik Kihlman på SHRA.
Rekordmånga deltagare har anmält sig till årets Linde Open. På torsdagsmorgonen räknade man samman totalt 172 anmälda och det är ett 20-tal fler än i fjol och hela 72 fler än för bara två år sedan.
Linde Open har alltid varit en omtyckt tävling, men man sticker inte under stol med att nyheten om den nya dragracingsatsningen på industriområdet har gett ordentlig draghjälp.
-Självklart har det gynnat oss enormt mycket med all den publicitet som SHRA och Lindesberg har fått i det här sammanhanget, konstaterar Kihlman.
Men det är inte bara inom landets ramar som intresset ökar för Lindesbergs dragracingtävling. I år ser man nämligen en enorm ökning av antalet tävlande från andra länder.
-Det brukar normalt kunna vara någon enstaka som kommer hit, men i år har det varit helt galet många och det är jätteroligt. Det är främst Norge och Finland som står representerade från utlandet men vi har även en eller ett par tävlande från Danmark, berättar han och konstaterar att det rör sig om cirka 30 deltagare med utländsk flagg.
Bilprovningen till förfogande
Med anledning av att antalet deltagare ökat så mycket på endast två år, så har naturligtvis depåutrymmet minskat i samma takt. I fjol löste man det genom ett samarbete med Bilprovningen, som då lånade ut sin parkering att nyttja som depå. Så kommer även att ske i år – men samarbetet har tagits ytterligare ett steg.
-Ja, jag tror vi kommer bli den första tävlingen i landet som kommer att ha säkerhetsbesiktningarna av fordonen inne på en bilprovning, säger Carl Erik.
En säkerhetsbesiktning innebär att fordonet genomgår en kontroll innan start, detta för att se så att bilen eller motorcykeln ”hållet måttet” helt enkelt. Om man kommer att använda sig av Bilprovningens samtliga utrymmen är dock oklart.
-Om det bara blir en av banorna i hallen som används, så får vi i alla fall se till att den saknar smörjgrop – för motorcyklarnas skull, säger han med glimten i ögat.
SHRAs hemsida
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).