I helgen arrangerar SHRA 2008 års upplaga av Linde Open. Detta blir den 25:e i ordningen – ett jubileum som också sätter punkt för begreppet ”Volvorakan”, för från och med nästa är det nya och bredare tag som gäller.-Ja, det är lite av en epok som går i graven, men det är inte något som vi sörjer ett dugg. Nästa år fortsätter tävlingarna på den nya dragracingbanan och då blir det ju betydligt bättre för såväl tävlanden som publiken, säger Carl Erik Kihlman på SHRA.
Rekordmånga deltagare har anmält sig till årets Linde Open. På torsdagsmorgonen räknade man samman totalt 172 anmälda och det är ett 20-tal fler än i fjol och hela 72 fler än för bara två år sedan.
Linde Open har alltid varit en omtyckt tävling, men man sticker inte under stol med att nyheten om den nya dragracingsatsningen på industriområdet har gett ordentlig draghjälp.
-Självklart har det gynnat oss enormt mycket med all den publicitet som SHRA och Lindesberg har fått i det här sammanhanget, konstaterar Kihlman.
Men det är inte bara inom landets ramar som intresset ökar för Lindesbergs dragracingtävling. I år ser man nämligen en enorm ökning av antalet tävlande från andra länder.
-Det brukar normalt kunna vara någon enstaka som kommer hit, men i år har det varit helt galet många och det är jätteroligt. Det är främst Norge och Finland som står representerade från utlandet men vi har även en eller ett par tävlande från Danmark, berättar han och konstaterar att det rör sig om cirka 30 deltagare med utländsk flagg.
Bilprovningen till förfogande
Med anledning av att antalet deltagare ökat så mycket på endast två år, så har naturligtvis depåutrymmet minskat i samma takt. I fjol löste man det genom ett samarbete med Bilprovningen, som då lånade ut sin parkering att nyttja som depå. Så kommer även att ske i år – men samarbetet har tagits ytterligare ett steg.
-Ja, jag tror vi kommer bli den första tävlingen i landet som kommer att ha säkerhetsbesiktningarna av fordonen inne på en bilprovning, säger Carl Erik.
En säkerhetsbesiktning innebär att fordonet genomgår en kontroll innan start, detta för att se så att bilen eller motorcykeln ”hållet måttet” helt enkelt. Om man kommer att använda sig av Bilprovningens samtliga utrymmen är dock oklart.
-Om det bara blir en av banorna i hallen som används, så får vi i alla fall se till att den saknar smörjgrop – för motorcyklarnas skull, säger han med glimten i ögat.
SHRAs hemsida
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.