I helgen arrangerar SHRA 2008 års upplaga av Linde Open. Detta blir den 25:e i ordningen – ett jubileum som också sätter punkt för begreppet ”Volvorakan”, för från och med nästa är det nya och bredare tag som gäller.-Ja, det är lite av en epok som går i graven, men det är inte något som vi sörjer ett dugg. Nästa år fortsätter tävlingarna på den nya dragracingbanan och då blir det ju betydligt bättre för såväl tävlanden som publiken, säger Carl Erik Kihlman på SHRA.
Rekordmånga deltagare har anmält sig till årets Linde Open. På torsdagsmorgonen räknade man samman totalt 172 anmälda och det är ett 20-tal fler än i fjol och hela 72 fler än för bara två år sedan.
Linde Open har alltid varit en omtyckt tävling, men man sticker inte under stol med att nyheten om den nya dragracingsatsningen på industriområdet har gett ordentlig draghjälp.
-Självklart har det gynnat oss enormt mycket med all den publicitet som SHRA och Lindesberg har fått i det här sammanhanget, konstaterar Kihlman.
Men det är inte bara inom landets ramar som intresset ökar för Lindesbergs dragracingtävling. I år ser man nämligen en enorm ökning av antalet tävlande från andra länder.
-Det brukar normalt kunna vara någon enstaka som kommer hit, men i år har det varit helt galet många och det är jätteroligt. Det är främst Norge och Finland som står representerade från utlandet men vi har även en eller ett par tävlande från Danmark, berättar han och konstaterar att det rör sig om cirka 30 deltagare med utländsk flagg.
Bilprovningen till förfogande
Med anledning av att antalet deltagare ökat så mycket på endast två år, så har naturligtvis depåutrymmet minskat i samma takt. I fjol löste man det genom ett samarbete med Bilprovningen, som då lånade ut sin parkering att nyttja som depå. Så kommer även att ske i år – men samarbetet har tagits ytterligare ett steg.
-Ja, jag tror vi kommer bli den första tävlingen i landet som kommer att ha säkerhetsbesiktningarna av fordonen inne på en bilprovning, säger Carl Erik.
En säkerhetsbesiktning innebär att fordonet genomgår en kontroll innan start, detta för att se så att bilen eller motorcykeln ”hållet måttet” helt enkelt. Om man kommer att använda sig av Bilprovningens samtliga utrymmen är dock oklart.
-Om det bara blir en av banorna i hallen som används, så får vi i alla fall se till att den saknar smörjgrop – för motorcyklarnas skull, säger han med glimten i ögat.
SHRAs hemsida
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.