Nya platser för båtfolket att förtöja sina båtar och ökad trivsel nere vid sjöns stränder. Så var det tänkt att förslaget om nya båthamnar skulle presenteras ifjol. Men något gick snett, informationen kom aldrig fram och när bryggorna skulle läggas i mitten av maj, så hamnade de på ordinarie plats vid Gröna Bron. Nu hoppas bland annat Måns Hallén att nya bryggor blir aktuellt i år istället.
Redan ifjol var det tänkt att nya båthamnar skulle anläggas vid stans farvatten. Men när idén kom upp på tapeten hade båtfolket redan bokat sina ordinarie platser och för att undvika massa strul lades förslaget på is. Syftet med förslaget är att ordna bättre båtplatser samt höja trivseln nere vid sjön. Att utnyttja det vi har, kommenterar flera inblandade. Bland annat har Stadsarkitekt Måns Hallén, Centrumföreningens Hans Lindqvist och båtklubben börjat diskutera saken vidare nu. Hallén menar att det skulle tillföra en hel del att lägga bryggorna vid sjön istället för enbart vid dagsaktuella platser som finns ovan Gröna Bron samt vid Fingerboäng. Man får mer liv och rörelse vid sjön.
Under veckan har vi pratat med bland annat båtklubben och enligt dem är förslaget klart bra, dock finns några frågetecken som måste rätas ut innan man kan säga varken ja eller nej. Till exempel underhållsdelen. Vem ska sköta om bryggorna, frågar sig ordföranden. Berörda parter kommer nu diskutera saken vidare. Självklart återkommer vi med fler uppgifter så snart man kommit till något beslut.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.