Nya platser för båtfolket att förtöja sina båtar och ökad trivsel nere vid sjöns stränder. Så var det tänkt att förslaget om nya båthamnar skulle presenteras ifjol. Men något gick snett, informationen kom aldrig fram och när bryggorna skulle läggas i mitten av maj, så hamnade de på ordinarie plats vid Gröna Bron. Nu hoppas bland annat Måns Hallén att nya bryggor blir aktuellt i år istället.
Redan ifjol var det tänkt att nya båthamnar skulle anläggas vid stans farvatten. Men när idén kom upp på tapeten hade båtfolket redan bokat sina ordinarie platser och för att undvika massa strul lades förslaget på is. Syftet med förslaget är att ordna bättre båtplatser samt höja trivseln nere vid sjön. Att utnyttja det vi har, kommenterar flera inblandade. Bland annat har Stadsarkitekt Måns Hallén, Centrumföreningens Hans Lindqvist och båtklubben börjat diskutera saken vidare nu. Hallén menar att det skulle tillföra en hel del att lägga bryggorna vid sjön istället för enbart vid dagsaktuella platser som finns ovan Gröna Bron samt vid Fingerboäng. Man får mer liv och rörelse vid sjön.
Under veckan har vi pratat med bland annat båtklubben och enligt dem är förslaget klart bra, dock finns några frågetecken som måste rätas ut innan man kan säga varken ja eller nej. Till exempel underhållsdelen. Vem ska sköta om bryggorna, frågar sig ordföranden. Berörda parter kommer nu diskutera saken vidare. Självklart återkommer vi med fler uppgifter så snart man kommit till något beslut.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.