Nya platser för båtfolket att förtöja sina båtar och ökad trivsel nere vid sjöns stränder. Så var det tänkt att förslaget om nya båthamnar skulle presenteras ifjol. Men något gick snett, informationen kom aldrig fram och när bryggorna skulle läggas i mitten av maj, så hamnade de på ordinarie plats vid Gröna Bron. Nu hoppas bland annat Måns Hallén att nya bryggor blir aktuellt i år istället.
Redan ifjol var det tänkt att nya båthamnar skulle anläggas vid stans farvatten. Men när idén kom upp på tapeten hade båtfolket redan bokat sina ordinarie platser och för att undvika massa strul lades förslaget på is. Syftet med förslaget är att ordna bättre båtplatser samt höja trivseln nere vid sjön. Att utnyttja det vi har, kommenterar flera inblandade. Bland annat har Stadsarkitekt Måns Hallén, Centrumföreningens Hans Lindqvist och båtklubben börjat diskutera saken vidare nu. Hallén menar att det skulle tillföra en hel del att lägga bryggorna vid sjön istället för enbart vid dagsaktuella platser som finns ovan Gröna Bron samt vid Fingerboäng. Man får mer liv och rörelse vid sjön.
Under veckan har vi pratat med bland annat båtklubben och enligt dem är förslaget klart bra, dock finns några frågetecken som måste rätas ut innan man kan säga varken ja eller nej. Till exempel underhållsdelen. Vem ska sköta om bryggorna, frågar sig ordföranden. Berörda parter kommer nu diskutera saken vidare. Självklart återkommer vi med fler uppgifter så snart man kommit till något beslut.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.