Som vi tidigare idag kunde berätta har ett misstänkt fall av en vargattack skett strax utanför Lindesberg. Det var på en gård som en häst hittats med kraftiga sår, möjligtvis bitmärken, i det ena låret. Ännu har inte någon besiktningsman kallats in för att göra en bedömning av skadorna på djuret och därför har uppgifterna om det rör sig om ett rovdjursdåd inte kunnat bekräftats – eller dementerats.
De knapphändiga uppgifter LindeNytt tagit del av pekar ut en varg. Spekulationer från personer i området hävdar att det skulle kunna vara den s k Dalkarlsbergsvargen, men den uppgiften tyder på just rena spekulationer menar man på Länsstyrelsen. Enligt dem befann sig den vargen i Karlskogaområdet så sent som i fredags, under ungefär samma tidsperiod som attacken ska ha ägt rum på gården.
På Grimsö Forskningsstation har väldigt få uppgifter framkommit angående fallet på gården. Trots allt menar Per Ahlkvist, platschef på Grimsö, att sannolikheten att en varg slagit till är relativt liten. Oklarheterna är många och än på måndagseftermiddagen är det inget som tyder på att varg slagit till mot djuren på gården. Frågan förblir obesvarad tillsvidare och så även hästägarnas förtvivlan och ovisshet.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.