Idag bekräftas att OKQ8-macken kommer att öppnas igen redan på måndag och att verksamheten skall drivas av konkursförvaltaren Lindahl under en månads tid.- Under tiden skall jag försöka finna en lösning för fortsatt drift av OKQ8 i Lindesberg, kommenterar OKQ8:s distriktschef Peo Johansson.
Torsdagens besked, att bolaget som drivit OKQ8-macken i Lindesberg, försatts i konkurs kom som en totalt överraskning för de allra flesta. Och gårdagens relativt fåorda uttalanden från OKQ8 och konkursförvaltaren, advokatfirman Lindahl i Örebro, efterlämnade också många frågetecken som trogna OKQ8-kunder krävde svar på.
På fredagen har mycket klarnat i ärendet. Peo Johansson är distriktschef för OKQ8 och han berättar att bensinstationen kommer att öppnas igen redan på måndag, vilket är tidigare än förväntat.
– Jag har fått konkursförvaltaren att öppna på måndag så nu måste vi se till att leverans av drivmedel kommer igång. Verksamheten kommer att drivas av Lindahl med hjälp av den tidigare personalen, berättar Peo Johansson.
Konkursförvaltaren skall driva stationen under en månads tid, men vad som sedan väntar är oklart idag. Dock tycks det inte finnas någon plan på att lägga ner OKQ8-macken för gott. Enligt Peo Johansson är målsättningen att finna en ny aktör som vill driva den vidare.
– Målsättningen är naturligtvis att finna någon som vill driva verksamheten vidare efter konkursen. Det är något jag skall försöka lösa medan konkursförvaltaren håller verksamheten igång, avslutar Peo Johansson.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.