INSÄNDARE/DEBATT: Karin Sundin är både mästrande och okunnig i sin kommentar i NA 200929 till Tyst minut vid Lindesbergs lasarett 200928 med anledning av indragen primärjour hela året halva dygnet för alla patienter med akuta problem inom kirurgi, ortopedi och urologi.
”Det är ingen begravning” och därför fel att använda sig av Tyst minut, menar Karin Sundin. Men Tyst minut är ett betydligt vidare begrepp, Karin Sundin. Enligt Vett och etikett, Magdalena Ribbing, Dagens Nyheter 170410: ”Tyst minut används för att…koncentrera sina tankar…på något som kan hjälpa människor framåt.” Alltså inte bara då någon avlidit!
Okunnigt och mästrande av dig, Karin Sundin!
”Förändrat arbetssätt” säger Karin Sundin och tar sig rätten att definiera ordet förändring och menar då att det är synonymt med förbättring. Men förändring kan ju också innebära försämring!
Så, Karin Sundin, respektera och mästra inte PRO med flera som är befogat oroliga pga. din genomförda försämring och därför initierade PRO med flera en Tyst minut 200928 vid Lindesbergs lasarett!
Mästrande igen av Karin Sundin!
Du säger du är ”lite trött”, Karin Sundin. Men ta då en rast och läs på om vett och etikett. Och visa sedan respekt för PRO med flera och för opinionen mot stängning hela året halva dygnet av halva akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett.
Tills dess: Skäms, Karin (S)undin!
Pensionär i skogen
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).