INSÄNDARE/DEBATT: Karin Sundin är både mästrande och okunnig i sin kommentar i NA 200929 till Tyst minut vid Lindesbergs lasarett 200928 med anledning av indragen primärjour hela året halva dygnet för alla patienter med akuta problem inom kirurgi, ortopedi och urologi.
”Det är ingen begravning” och därför fel att använda sig av Tyst minut, menar Karin Sundin. Men Tyst minut är ett betydligt vidare begrepp, Karin Sundin. Enligt Vett och etikett, Magdalena Ribbing, Dagens Nyheter 170410: ”Tyst minut används för att…koncentrera sina tankar…på något som kan hjälpa människor framåt.” Alltså inte bara då någon avlidit!
Okunnigt och mästrande av dig, Karin Sundin!
”Förändrat arbetssätt” säger Karin Sundin och tar sig rätten att definiera ordet förändring och menar då att det är synonymt med förbättring. Men förändring kan ju också innebära försämring!
Så, Karin Sundin, respektera och mästra inte PRO med flera som är befogat oroliga pga. din genomförda försämring och därför initierade PRO med flera en Tyst minut 200928 vid Lindesbergs lasarett!
Mästrande igen av Karin Sundin!
Du säger du är ”lite trött”, Karin Sundin. Men ta då en rast och läs på om vett och etikett. Och visa sedan respekt för PRO med flera och för opinionen mot stängning hela året halva dygnet av halva akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett.
Tills dess: Skäms, Karin (S)undin!
Pensionär i skogen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.