INSÄNDARE/DEBATT: Karin Sundin är både mästrande och okunnig i sin kommentar i NA 200929 till Tyst minut vid Lindesbergs lasarett 200928 med anledning av indragen primärjour hela året halva dygnet för alla patienter med akuta problem inom kirurgi, ortopedi och urologi.
”Det är ingen begravning” och därför fel att använda sig av Tyst minut, menar Karin Sundin. Men Tyst minut är ett betydligt vidare begrepp, Karin Sundin. Enligt Vett och etikett, Magdalena Ribbing, Dagens Nyheter 170410: ”Tyst minut används för att…koncentrera sina tankar…på något som kan hjälpa människor framåt.” Alltså inte bara då någon avlidit!
Okunnigt och mästrande av dig, Karin Sundin!
”Förändrat arbetssätt” säger Karin Sundin och tar sig rätten att definiera ordet förändring och menar då att det är synonymt med förbättring. Men förändring kan ju också innebära försämring!
Så, Karin Sundin, respektera och mästra inte PRO med flera som är befogat oroliga pga. din genomförda försämring och därför initierade PRO med flera en Tyst minut 200928 vid Lindesbergs lasarett!
Mästrande igen av Karin Sundin!
Du säger du är ”lite trött”, Karin Sundin. Men ta då en rast och läs på om vett och etikett. Och visa sedan respekt för PRO med flera och för opinionen mot stängning hela året halva dygnet av halva akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett.
Tills dess: Skäms, Karin (S)undin!
Pensionär i skogen
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.