Om bara några dagar har Viaplays succéserie Alex premiär för sin andra säsong, med Sveriges meste gangsterskådis Dragomir Mrsic i huvudrollen. Lite längre ned på rollistan, som mc-gängmedlemmen Ante, hittar vi Ola Högblom från Lindesberg.
Det var i höstas som Ola först fick syn på annonsen, ”tuff biker sökes till statistroll” på ett instagramkonto.
– Jag åker ju motorcykel, men ser mig knappast som tuff, så jag tänkte inte så mycket mer på det. Men en timme senare fick jag samma annons skickad till mig från en gammal jobbarkompis som tyckte att jag skulle söka. Då kändes det på något sätt som att jag ändå skulle testa, berättar han.
Sagt och gjort, Ola skickade en bild på sig själv och berättade lite kort om vem han var, och inom bara ett par minuter fick han svar.
– Då fick jag veta att de hade en lite större roll som jag skulle kunna platsa för, och bad mig spela in en selfievideo och berätta lite om jag hade någon tidigare erfarenhet. Jag som bara hade spelat lite teater i Ramsberg när jag var yngre, blev ju jättenervös, men intalade mig att det bara var att köra.
En timme senare fick han svar: ”När kan du komma?”
I slutet av november var det dags för inspelning, och då började nervositeten komma på allvar.
– Jag hade inte en aning om vad jag hade gett mig in på, jag visste bara att serien hette ”Alex”, men jag hade inte sett första säsongen, så jag kom in helt ovetandes. Däremot så visste jag att Dragomir Mrsic skulle vara med, och då kändes det ändå som att det skulle vara en seriös grej, jag hade sett honom i Snabba cash förut och tyckte att han var grym.
Ola kastades rakt in i filmandet, och den första scenen han medverkade i var en stor, stökig scen med mycket folk.
– Jag var hypernervös! Men alla var så himla proffsiga så det släppte ganska snabbt, tack och lov. De var väldigt jordnära och kom med bra tips och mycket bra feedback. Det var inte alls som jag hade trott, det var väldigt mycket improvisation, och väldigt, väldigt roligt! Och svinkallt! säger han och skrattar.
Totalt sex dagar tog inspelningen av Olas scener, och om en vecka är det premiär för säsong 2 av ”Alex” på Viaplay, men först är det stor galapremiär i Stockholm.
– Premiären i Stockholm är på onsdag, och det ska bli så himla roligt att få träffa alla igen! Sedan ska det såklart bli otroligt spännande att se hur resultatet blev och hur mycket man är med. Sedan blir det premiärmiddag här hemma tillsammans med familjen, det kanske inte är det lämpligaste för barnen att titta på, men vissa delar ska de få se, skrattar han och avslutar:
– Jag är otroligt glad för att vågade göra det här, och jag skulle utan tvekan göra det igen om jag fick chansen! Är det något jag har lärt mig är det att man måste våga för att vinna!
Alex säsong 2 har premiär på Viaplay, fredag 24 maj kl 00.00
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.