Om bara några dagar har Viaplays succéserie Alex premiär för sin andra säsong, med Sveriges meste gangsterskådis Dragomir Mrsic i huvudrollen. Lite längre ned på rollistan, som mc-gängmedlemmen Ante, hittar vi Ola Högblom från Lindesberg.
Det var i höstas som Ola först fick syn på annonsen, ”tuff biker sökes till statistroll” på ett instagramkonto.
– Jag åker ju motorcykel, men ser mig knappast som tuff, så jag tänkte inte så mycket mer på det. Men en timme senare fick jag samma annons skickad till mig från en gammal jobbarkompis som tyckte att jag skulle söka. Då kändes det på något sätt som att jag ändå skulle testa, berättar han.
Sagt och gjort, Ola skickade en bild på sig själv och berättade lite kort om vem han var, och inom bara ett par minuter fick han svar.
– Då fick jag veta att de hade en lite större roll som jag skulle kunna platsa för, och bad mig spela in en selfievideo och berätta lite om jag hade någon tidigare erfarenhet. Jag som bara hade spelat lite teater i Ramsberg när jag var yngre, blev ju jättenervös, men intalade mig att det bara var att köra.
En timme senare fick han svar: ”När kan du komma?”
I slutet av november var det dags för inspelning, och då började nervositeten komma på allvar.
– Jag hade inte en aning om vad jag hade gett mig in på, jag visste bara att serien hette ”Alex”, men jag hade inte sett första säsongen, så jag kom in helt ovetandes. Däremot så visste jag att Dragomir Mrsic skulle vara med, och då kändes det ändå som att det skulle vara en seriös grej, jag hade sett honom i Snabba cash förut och tyckte att han var grym.
Ola kastades rakt in i filmandet, och den första scenen han medverkade i var en stor, stökig scen med mycket folk.
– Jag var hypernervös! Men alla var så himla proffsiga så det släppte ganska snabbt, tack och lov. De var väldigt jordnära och kom med bra tips och mycket bra feedback. Det var inte alls som jag hade trott, det var väldigt mycket improvisation, och väldigt, väldigt roligt! Och svinkallt! säger han och skrattar.
Totalt sex dagar tog inspelningen av Olas scener, och om en vecka är det premiär för säsong 2 av ”Alex” på Viaplay, men först är det stor galapremiär i Stockholm.
– Premiären i Stockholm är på onsdag, och det ska bli så himla roligt att få träffa alla igen! Sedan ska det såklart bli otroligt spännande att se hur resultatet blev och hur mycket man är med. Sedan blir det premiärmiddag här hemma tillsammans med familjen, det kanske inte är det lämpligaste för barnen att titta på, men vissa delar ska de få se, skrattar han och avslutar:
– Jag är otroligt glad för att vågade göra det här, och jag skulle utan tvekan göra det igen om jag fick chansen! Är det något jag har lärt mig är det att man måste våga för att vinna!
Alex säsong 2 har premiär på Viaplay, fredag 24 maj kl 00.00
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.