Om bara några dagar har Viaplays succéserie Alex premiär för sin andra säsong, med Sveriges meste gangsterskådis Dragomir Mrsic i huvudrollen. Lite längre ned på rollistan, som mc-gängmedlemmen Ante, hittar vi Ola Högblom från Lindesberg.
Det var i höstas som Ola först fick syn på annonsen, ”tuff biker sökes till statistroll” på ett instagramkonto.
– Jag åker ju motorcykel, men ser mig knappast som tuff, så jag tänkte inte så mycket mer på det. Men en timme senare fick jag samma annons skickad till mig från en gammal jobbarkompis som tyckte att jag skulle söka. Då kändes det på något sätt som att jag ändå skulle testa, berättar han.
Sagt och gjort, Ola skickade en bild på sig själv och berättade lite kort om vem han var, och inom bara ett par minuter fick han svar.
– Då fick jag veta att de hade en lite större roll som jag skulle kunna platsa för, och bad mig spela in en selfievideo och berätta lite om jag hade någon tidigare erfarenhet. Jag som bara hade spelat lite teater i Ramsberg när jag var yngre, blev ju jättenervös, men intalade mig att det bara var att köra.
En timme senare fick han svar: ”När kan du komma?”
I slutet av november var det dags för inspelning, och då började nervositeten komma på allvar.
– Jag hade inte en aning om vad jag hade gett mig in på, jag visste bara att serien hette ”Alex”, men jag hade inte sett första säsongen, så jag kom in helt ovetandes. Däremot så visste jag att Dragomir Mrsic skulle vara med, och då kändes det ändå som att det skulle vara en seriös grej, jag hade sett honom i Snabba cash förut och tyckte att han var grym.
Ola kastades rakt in i filmandet, och den första scenen han medverkade i var en stor, stökig scen med mycket folk.
– Jag var hypernervös! Men alla var så himla proffsiga så det släppte ganska snabbt, tack och lov. De var väldigt jordnära och kom med bra tips och mycket bra feedback. Det var inte alls som jag hade trott, det var väldigt mycket improvisation, och väldigt, väldigt roligt! Och svinkallt! säger han och skrattar.
Totalt sex dagar tog inspelningen av Olas scener, och om en vecka är det premiär för säsong 2 av ”Alex” på Viaplay, men först är det stor galapremiär i Stockholm.
– Premiären i Stockholm är på onsdag, och det ska bli så himla roligt att få träffa alla igen! Sedan ska det såklart bli otroligt spännande att se hur resultatet blev och hur mycket man är med. Sedan blir det premiärmiddag här hemma tillsammans med familjen, det kanske inte är det lämpligaste för barnen att titta på, men vissa delar ska de få se, skrattar han och avslutar:
– Jag är otroligt glad för att vågade göra det här, och jag skulle utan tvekan göra det igen om jag fick chansen! Är det något jag har lärt mig är det att man måste våga för att vinna!
Alex säsong 2 har premiär på Viaplay, fredag 24 maj kl 00.00
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.