Köpmannaföreningen firar 100 år i år. Med anledning av detta hedervärda jubileum har köpmännen snickrat ihop ett jättepartaj för Lindesbergs invånare. Som huvuddragplåster har man bokat artisten Ola, som förväntas dra ordentligt med publik.
Linde Vårdagar är köpmännens stora vårkampanj som går av stapeln 14-15 maj. I år blir det naturligtvis extra mycket fest med anledning av 100-årsjubileét. En mängd olika inslag kommer att ruska om Lindesbergs centrum under dagarna två. Men det allra mesta krutet läggs på firandets första dag, då bland annat Ola kommer att uppträda på Rådhustorget.
-Valet av artist. Ja, vi vill naturligtvis få hit en känd artist som är aktuell just nu och samtidigt passar konceptet som är Linde Vårdagar: en fest för hela familjen. Vi tror att just Ola kommer att bli riktigt uppskattat, kommenterar Köpmannaföreningens nye ordförande, Mattias Eriksson.
Samtidigt som köpmännen själva står för stora omkostnader och ideellt arbete för att få allt detta att funka, så riktar Mattias ett särskilt tack till medarrangörerna.
-Ja, vi har fått jättestor hjälp av Egeryds Fastigheter som ordnade fram en scen till Olas show. Och sedan har Lions Club och Lindesbergs kommun också ställt upp för oss. Ett jättetack, säger Mattias Eriksson.
Förutom artisten Ola kommer Zillah och Totte att göra ett återbesök i stan för att medverka på Linde Vårdagar. Hennes/deras uppträdande kommer att ske dagtid på ”varuhallstorget” medan Olas framträdande alltså sker på Rådhustorget med start vid 18-snåret.
Fotnot: Olas genombrott kom efter sin medverkan i TV4s program ”Idol” 2005. I år deltog han i Melodifestivalen med låten ”Unstoppable”. Zillah & Totte slog igenom stort 2007 i tävlingen ”Talang” på TV4 och har sedan dess bland annat fått en egen talkshow i TV. Buktalarparet uppträdde i Lindesberg senast för ett år sedan, då i samband med att nya Euronicsbutiken hade premiär.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).