Köpmannaföreningen firar 100 år i år. Med anledning av detta hedervärda jubileum har köpmännen snickrat ihop ett jättepartaj för Lindesbergs invånare. Som huvuddragplåster har man bokat artisten Ola, som förväntas dra ordentligt med publik.
Linde Vårdagar är köpmännens stora vårkampanj som går av stapeln 14-15 maj. I år blir det naturligtvis extra mycket fest med anledning av 100-årsjubileét. En mängd olika inslag kommer att ruska om Lindesbergs centrum under dagarna två. Men det allra mesta krutet läggs på firandets första dag, då bland annat Ola kommer att uppträda på Rådhustorget.
-Valet av artist. Ja, vi vill naturligtvis få hit en känd artist som är aktuell just nu och samtidigt passar konceptet som är Linde Vårdagar: en fest för hela familjen. Vi tror att just Ola kommer att bli riktigt uppskattat, kommenterar Köpmannaföreningens nye ordförande, Mattias Eriksson.
Samtidigt som köpmännen själva står för stora omkostnader och ideellt arbete för att få allt detta att funka, så riktar Mattias ett särskilt tack till medarrangörerna.
-Ja, vi har fått jättestor hjälp av Egeryds Fastigheter som ordnade fram en scen till Olas show. Och sedan har Lions Club och Lindesbergs kommun också ställt upp för oss. Ett jättetack, säger Mattias Eriksson.
Förutom artisten Ola kommer Zillah och Totte att göra ett återbesök i stan för att medverka på Linde Vårdagar. Hennes/deras uppträdande kommer att ske dagtid på ”varuhallstorget” medan Olas framträdande alltså sker på Rådhustorget med start vid 18-snåret.
Fotnot: Olas genombrott kom efter sin medverkan i TV4s program ”Idol” 2005. I år deltog han i Melodifestivalen med låten ”Unstoppable”. Zillah & Totte slog igenom stort 2007 i tävlingen ”Talang” på TV4 och har sedan dess bland annat fått en egen talkshow i TV. Buktalarparet uppträdde i Lindesberg senast för ett år sedan, då i samband med att nya Euronicsbutiken hade premiär.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.