Kontrollerat oväsen eller bara väldigt udda och genialiskt skitig blues? Alla med åsikter i musikbranschen tycks ha sin alldeles egna beskrivning av Old Kerry McKees musikstil – men ändå är alla, eller nästan alla, eniga om att han levererar något helt eget som faktiskt låter riktigt gött.
I afton kommer den forne metalmusikern, som idag går under artistnamnet Old Kerry McKee, att uppträda i Lindesberg på Open Mike Café, ett arrangemang på Hillstreet.
Göteborgaren Old Kerry McKee spelar ”skitig blues” med öppet stämda gitarrer och sliderör. Som den enmannaorkester han är så nöjer han sig inte med gitarr och sång. Med en trumma och en tamburin vid sina fötter samt en tung kedja runt ena benet, skapar han sitt unika bluessound.
-Som om inte det vore nog låter han en raspig skivspelare gå i bakgrunden för att få till det gamla 30-talssoundet på sina låtar, berättar Christer Pilblad.
Kvällens spelning var tänkt att genomföras redan i november i fjol men ställdes in.
-Det var riktigt tråkigt, men inget att göra något åt, kommenterar Tom Ernestål som är en av flera bakom livekonceptet Open Mike Café.
Idag är det dock muntrare miner från Tom Ernestål, Rickhard Nilsén och Christer Pilblad när Old Kerry McKee genomgör sin andra spelning i Lindesberg.
-Jag höll på att missa honom när han spelade på Bistro Bellman förut. Jag kände helt enkelt inte till honom, men gick dit ändå och det är jag glad för att jag gjorde, berättar Richkard.
Christer Pilblad beskriver hans musik som innovativt och otroligt stämningsfullt. Det var Pilblad som såg till att han stod på krogscenen tidigare och är mycket glad över det återbesök som nu görs – fast på en ”öppen scen” utan entréavgifter.
-Jag hoppas folk tar chansen nu, för senast Old Kerry McKee kom hit så var det ganska få i publiken. Han är värd mer än så, konstaterar Pilblad.
Old Kerry McKee spelar runt kl. 19.30 och andra artister som förgyller tillvaron under kvällen är bl.a. Fragments of a Conclusion, Something in The Way och EGO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.