Kontrollerat oväsen eller bara väldigt udda och genialiskt skitig blues? Alla med åsikter i musikbranschen tycks ha sin alldeles egna beskrivning av Old Kerry McKees musikstil – men ändå är alla, eller nästan alla, eniga om att han levererar något helt eget som faktiskt låter riktigt gött.
I afton kommer den forne metalmusikern, som idag går under artistnamnet Old Kerry McKee, att uppträda i Lindesberg på Open Mike Café, ett arrangemang på Hillstreet.
Göteborgaren Old Kerry McKee spelar ”skitig blues” med öppet stämda gitarrer och sliderör. Som den enmannaorkester han är så nöjer han sig inte med gitarr och sång. Med en trumma och en tamburin vid sina fötter samt en tung kedja runt ena benet, skapar han sitt unika bluessound.
-Som om inte det vore nog låter han en raspig skivspelare gå i bakgrunden för att få till det gamla 30-talssoundet på sina låtar, berättar Christer Pilblad.
Kvällens spelning var tänkt att genomföras redan i november i fjol men ställdes in.
-Det var riktigt tråkigt, men inget att göra något åt, kommenterar Tom Ernestål som är en av flera bakom livekonceptet Open Mike Café.
Idag är det dock muntrare miner från Tom Ernestål, Rickhard Nilsén och Christer Pilblad när Old Kerry McKee genomgör sin andra spelning i Lindesberg.
-Jag höll på att missa honom när han spelade på Bistro Bellman förut. Jag kände helt enkelt inte till honom, men gick dit ändå och det är jag glad för att jag gjorde, berättar Richkard.
Christer Pilblad beskriver hans musik som innovativt och otroligt stämningsfullt. Det var Pilblad som såg till att han stod på krogscenen tidigare och är mycket glad över det återbesök som nu görs – fast på en ”öppen scen” utan entréavgifter.
-Jag hoppas folk tar chansen nu, för senast Old Kerry McKee kom hit så var det ganska få i publiken. Han är värd mer än så, konstaterar Pilblad.
Old Kerry McKee spelar runt kl. 19.30 och andra artister som förgyller tillvaron under kvällen är bl.a. Fragments of a Conclusion, Something in The Way och EGO.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.