Kontrollerat oväsen eller bara väldigt udda och genialiskt skitig blues? Alla med åsikter i musikbranschen tycks ha sin alldeles egna beskrivning av Old Kerry McKees musikstil – men ändå är alla, eller nästan alla, eniga om att han levererar något helt eget som faktiskt låter riktigt gött.
I afton kommer den forne metalmusikern, som idag går under artistnamnet Old Kerry McKee, att uppträda i Lindesberg på Open Mike Café, ett arrangemang på Hillstreet.
Göteborgaren Old Kerry McKee spelar ”skitig blues” med öppet stämda gitarrer och sliderör. Som den enmannaorkester han är så nöjer han sig inte med gitarr och sång. Med en trumma och en tamburin vid sina fötter samt en tung kedja runt ena benet, skapar han sitt unika bluessound.
-Som om inte det vore nog låter han en raspig skivspelare gå i bakgrunden för att få till det gamla 30-talssoundet på sina låtar, berättar Christer Pilblad.
Kvällens spelning var tänkt att genomföras redan i november i fjol men ställdes in.
-Det var riktigt tråkigt, men inget att göra något åt, kommenterar Tom Ernestål som är en av flera bakom livekonceptet Open Mike Café.
Idag är det dock muntrare miner från Tom Ernestål, Rickhard Nilsén och Christer Pilblad när Old Kerry McKee genomgör sin andra spelning i Lindesberg.
-Jag höll på att missa honom när han spelade på Bistro Bellman förut. Jag kände helt enkelt inte till honom, men gick dit ändå och det är jag glad för att jag gjorde, berättar Richkard.
Christer Pilblad beskriver hans musik som innovativt och otroligt stämningsfullt. Det var Pilblad som såg till att han stod på krogscenen tidigare och är mycket glad över det återbesök som nu görs – fast på en ”öppen scen” utan entréavgifter.
-Jag hoppas folk tar chansen nu, för senast Old Kerry McKee kom hit så var det ganska få i publiken. Han är värd mer än så, konstaterar Pilblad.
Old Kerry McKee spelar runt kl. 19.30 och andra artister som förgyller tillvaron under kvällen är bl.a. Fragments of a Conclusion, Something in The Way och EGO.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.