Kontrollerat oväsen eller bara väldigt udda och genialiskt skitig blues? Alla med åsikter i musikbranschen tycks ha sin alldeles egna beskrivning av Old Kerry McKees musikstil – men ändå är alla, eller nästan alla, eniga om att han levererar något helt eget som faktiskt låter riktigt gött.
I afton kommer den forne metalmusikern, som idag går under artistnamnet Old Kerry McKee, att uppträda i Lindesberg på Open Mike Café, ett arrangemang på Hillstreet.
Göteborgaren Old Kerry McKee spelar ”skitig blues” med öppet stämda gitarrer och sliderör. Som den enmannaorkester han är så nöjer han sig inte med gitarr och sång. Med en trumma och en tamburin vid sina fötter samt en tung kedja runt ena benet, skapar han sitt unika bluessound.
-Som om inte det vore nog låter han en raspig skivspelare gå i bakgrunden för att få till det gamla 30-talssoundet på sina låtar, berättar Christer Pilblad.
Kvällens spelning var tänkt att genomföras redan i november i fjol men ställdes in.
-Det var riktigt tråkigt, men inget att göra något åt, kommenterar Tom Ernestål som är en av flera bakom livekonceptet Open Mike Café.
Idag är det dock muntrare miner från Tom Ernestål, Rickhard Nilsén och Christer Pilblad när Old Kerry McKee genomgör sin andra spelning i Lindesberg.
-Jag höll på att missa honom när han spelade på Bistro Bellman förut. Jag kände helt enkelt inte till honom, men gick dit ändå och det är jag glad för att jag gjorde, berättar Richkard.
Christer Pilblad beskriver hans musik som innovativt och otroligt stämningsfullt. Det var Pilblad som såg till att han stod på krogscenen tidigare och är mycket glad över det återbesök som nu görs – fast på en ”öppen scen” utan entréavgifter.
-Jag hoppas folk tar chansen nu, för senast Old Kerry McKee kom hit så var det ganska få i publiken. Han är värd mer än så, konstaterar Pilblad.
Old Kerry McKee spelar runt kl. 19.30 och andra artister som förgyller tillvaron under kvällen är bl.a. Fragments of a Conclusion, Something in The Way och EGO.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.