Kontrollerat oväsen eller bara väldigt udda och genialiskt skitig blues? Alla med åsikter i musikbranschen tycks ha sin alldeles egna beskrivning av Old Kerry McKees musikstil – men ändå är alla, eller nästan alla, eniga om att han levererar något helt eget som faktiskt låter riktigt gött.
I afton kommer den forne metalmusikern, som idag går under artistnamnet Old Kerry McKee, att uppträda i Lindesberg på Open Mike Café, ett arrangemang på Hillstreet.
Göteborgaren Old Kerry McKee spelar ”skitig blues” med öppet stämda gitarrer och sliderör. Som den enmannaorkester han är så nöjer han sig inte med gitarr och sång. Med en trumma och en tamburin vid sina fötter samt en tung kedja runt ena benet, skapar han sitt unika bluessound.
-Som om inte det vore nog låter han en raspig skivspelare gå i bakgrunden för att få till det gamla 30-talssoundet på sina låtar, berättar Christer Pilblad.
Kvällens spelning var tänkt att genomföras redan i november i fjol men ställdes in.
-Det var riktigt tråkigt, men inget att göra något åt, kommenterar Tom Ernestål som är en av flera bakom livekonceptet Open Mike Café.
Idag är det dock muntrare miner från Tom Ernestål, Rickhard Nilsén och Christer Pilblad när Old Kerry McKee genomgör sin andra spelning i Lindesberg.
-Jag höll på att missa honom när han spelade på Bistro Bellman förut. Jag kände helt enkelt inte till honom, men gick dit ändå och det är jag glad för att jag gjorde, berättar Richkard.
Christer Pilblad beskriver hans musik som innovativt och otroligt stämningsfullt. Det var Pilblad som såg till att han stod på krogscenen tidigare och är mycket glad över det återbesök som nu görs – fast på en ”öppen scen” utan entréavgifter.
-Jag hoppas folk tar chansen nu, för senast Old Kerry McKee kom hit så var det ganska få i publiken. Han är värd mer än så, konstaterar Pilblad.
Old Kerry McKee spelar runt kl. 19.30 och andra artister som förgyller tillvaron under kvällen är bl.a. Fragments of a Conclusion, Something in The Way och EGO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).