Arbetsförmedlingarna ställer för låga krav på arbetssökande. Som arbetssökande kan man bli tvungen att ta ett jobb på annan ort, som längst en och en halv timmes restid från hemmet. Dock följer inte alla arbetsförmedlingar den regeln, visar en helt ny rapport från inspektionsmyndigheten IAF.
De 100 första dagarna som arbetslös har man rätt till a-kassa trots att man enbart söker arbete inom ett begränsat område. Men när dessa 100 dagar fortlöpt blir kraven plötsligt mycket hårdare och i princip ska den arbetslöse ha hela landet som sökområde. Undantag och begränsningar i sökområdet görs bara om familjesituationen kräver så.
Den mer vanliga regeln som ska följas är att den arbetssökande ska vara beredd att ta ett arbete på ett längre pendelavstånd. Avståndet kan bli ganska långt om kommunikationerna är bra. I restid handlar det om upp till en och en halv timme – vilket betyder att en Lindesbergare får att pendla en bit upp i Dalarna – eller en bra bit ner på Närkesslätten.
Arbetsförmedlingen i Lindesberg är tillsammans med de andra förmedlingarna i länet mycket bra på att följa dessa regler. Det visar inte minst antalet så kallade underrättelser som förmedlingarna skriver och skickar till den arbetslöses a-kassa.
-Jämfört med andra län i landet ligger vi högt i statistiken för antalet sådana här underrättelser och ifrågasättanden. Hittills i år har vi skrivit 12 stycken underrättelser, säger Heikki Nykänen, chef på arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ett ifrågasättande görs enbart om den arbetslöse tackar nej till ett arbete av skäl som inte bedöms som godtagbart utifrån a-kasseregeln. Det är sedan upp till a-kassan att avgöra om ersättningen ska dras in för personen.
-Men under tiden som ärendet utreds blir personen utan ersättning, och det kan vara så länge som upp till åtta veckor innan det blir klart, berättar Nykänen.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.