Arbetsförmedlingarna ställer för låga krav på arbetssökande. Som arbetssökande kan man bli tvungen att ta ett jobb på annan ort, som längst en och en halv timmes restid från hemmet. Dock följer inte alla arbetsförmedlingar den regeln, visar en helt ny rapport från inspektionsmyndigheten IAF.
De 100 första dagarna som arbetslös har man rätt till a-kassa trots att man enbart söker arbete inom ett begränsat område. Men när dessa 100 dagar fortlöpt blir kraven plötsligt mycket hårdare och i princip ska den arbetslöse ha hela landet som sökområde. Undantag och begränsningar i sökområdet görs bara om familjesituationen kräver så.
Den mer vanliga regeln som ska följas är att den arbetssökande ska vara beredd att ta ett arbete på ett längre pendelavstånd. Avståndet kan bli ganska långt om kommunikationerna är bra. I restid handlar det om upp till en och en halv timme – vilket betyder att en Lindesbergare får att pendla en bit upp i Dalarna – eller en bra bit ner på Närkesslätten.
Arbetsförmedlingen i Lindesberg är tillsammans med de andra förmedlingarna i länet mycket bra på att följa dessa regler. Det visar inte minst antalet så kallade underrättelser som förmedlingarna skriver och skickar till den arbetslöses a-kassa.
-Jämfört med andra län i landet ligger vi högt i statistiken för antalet sådana här underrättelser och ifrågasättanden. Hittills i år har vi skrivit 12 stycken underrättelser, säger Heikki Nykänen, chef på arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ett ifrågasättande görs enbart om den arbetslöse tackar nej till ett arbete av skäl som inte bedöms som godtagbart utifrån a-kasseregeln. Det är sedan upp till a-kassan att avgöra om ersättningen ska dras in för personen.
-Men under tiden som ärendet utreds blir personen utan ersättning, och det kan vara så länge som upp till åtta veckor innan det blir klart, berättar Nykänen.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.