Arbetsförmedlingarna ställer för låga krav på arbetssökande. Som arbetssökande kan man bli tvungen att ta ett jobb på annan ort, som längst en och en halv timmes restid från hemmet. Dock följer inte alla arbetsförmedlingar den regeln, visar en helt ny rapport från inspektionsmyndigheten IAF.
De 100 första dagarna som arbetslös har man rätt till a-kassa trots att man enbart söker arbete inom ett begränsat område. Men när dessa 100 dagar fortlöpt blir kraven plötsligt mycket hårdare och i princip ska den arbetslöse ha hela landet som sökområde. Undantag och begränsningar i sökområdet görs bara om familjesituationen kräver så.
Den mer vanliga regeln som ska följas är att den arbetssökande ska vara beredd att ta ett arbete på ett längre pendelavstånd. Avståndet kan bli ganska långt om kommunikationerna är bra. I restid handlar det om upp till en och en halv timme – vilket betyder att en Lindesbergare får att pendla en bit upp i Dalarna – eller en bra bit ner på Närkesslätten.
Arbetsförmedlingen i Lindesberg är tillsammans med de andra förmedlingarna i länet mycket bra på att följa dessa regler. Det visar inte minst antalet så kallade underrättelser som förmedlingarna skriver och skickar till den arbetslöses a-kassa.
-Jämfört med andra län i landet ligger vi högt i statistiken för antalet sådana här underrättelser och ifrågasättanden. Hittills i år har vi skrivit 12 stycken underrättelser, säger Heikki Nykänen, chef på arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ett ifrågasättande görs enbart om den arbetslöse tackar nej till ett arbete av skäl som inte bedöms som godtagbart utifrån a-kasseregeln. Det är sedan upp till a-kassan att avgöra om ersättningen ska dras in för personen.
-Men under tiden som ärendet utreds blir personen utan ersättning, och det kan vara så länge som upp till åtta veckor innan det blir klart, berättar Nykänen.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.