Arbetsförmedlingarna ställer för låga krav på arbetssökande. Som arbetssökande kan man bli tvungen att ta ett jobb på annan ort, som längst en och en halv timmes restid från hemmet. Dock följer inte alla arbetsförmedlingar den regeln, visar en helt ny rapport från inspektionsmyndigheten IAF.
De 100 första dagarna som arbetslös har man rätt till a-kassa trots att man enbart söker arbete inom ett begränsat område. Men när dessa 100 dagar fortlöpt blir kraven plötsligt mycket hårdare och i princip ska den arbetslöse ha hela landet som sökområde. Undantag och begränsningar i sökområdet görs bara om familjesituationen kräver så.
Den mer vanliga regeln som ska följas är att den arbetssökande ska vara beredd att ta ett arbete på ett längre pendelavstånd. Avståndet kan bli ganska långt om kommunikationerna är bra. I restid handlar det om upp till en och en halv timme – vilket betyder att en Lindesbergare får att pendla en bit upp i Dalarna – eller en bra bit ner på Närkesslätten.
Arbetsförmedlingen i Lindesberg är tillsammans med de andra förmedlingarna i länet mycket bra på att följa dessa regler. Det visar inte minst antalet så kallade underrättelser som förmedlingarna skriver och skickar till den arbetslöses a-kassa.
-Jämfört med andra län i landet ligger vi högt i statistiken för antalet sådana här underrättelser och ifrågasättanden. Hittills i år har vi skrivit 12 stycken underrättelser, säger Heikki Nykänen, chef på arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ett ifrågasättande görs enbart om den arbetslöse tackar nej till ett arbete av skäl som inte bedöms som godtagbart utifrån a-kasseregeln. Det är sedan upp till a-kassan att avgöra om ersättningen ska dras in för personen.
-Men under tiden som ärendet utreds blir personen utan ersättning, och det kan vara så länge som upp till åtta veckor innan det blir klart, berättar Nykänen.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.