De två anställda som skadades i olyckan på Guldsmedshytte Bruk i fredags, har fått lämna sjukhuset. Ingen av dem kommer att få några bestående men, uppger läkare.
Två kemikalier, harts och syra, blandades ihop i ett stort kärl av misstag. Två personer skadades och fick föras till Lindesbergs lasarett för vård.
Det var strax efter lunchtid i fredags som olyckan inträffade. Inledningsvis såg det relativt lugnt ut på platsen och räddningstjänsten bedömde också läget som lugnt då. Dock utbröt senare en brand i lokalen där olyckan inträffat på grund av att kemikalierna utvecklat en kraftig värmebildning.
Tog flera dygn
Vid 15-tiden i fredags var omkring 25 brandmän på plats och kämpade för att hålla nere temperaturen i kärlet där branden uppstått. Ett stort gasmoln bildades och spred sig ut över tätbebyggt område varför allmänheten varnades från att vistas utomhus. När man senare hade läget under kontroll minskade man på manskapet och började arbeta i skift med fem man per arbetspass, som hela tiden kylde ner allteftersom temperaturen ökade i kärlet.
Först på söndagen vid 14-tiden kunde man påbörja en invändig kylning i kärlet, först med kolsyra och senare med vatten. Vid 20-tiden kunde man avbryta släckningsarbetet och har sedan dess endast hållit bevakning av kärlet.
-Vi kommer att stanna kvar idag också och bevaka, konstaterar Morgan Johansson på räddningstjänsten.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.