De två anställda som skadades i olyckan på Guldsmedshytte Bruk i fredags, har fått lämna sjukhuset. Ingen av dem kommer att få några bestående men, uppger läkare.
Två kemikalier, harts och syra, blandades ihop i ett stort kärl av misstag. Två personer skadades och fick föras till Lindesbergs lasarett för vård.
Det var strax efter lunchtid i fredags som olyckan inträffade. Inledningsvis såg det relativt lugnt ut på platsen och räddningstjänsten bedömde också läget som lugnt då. Dock utbröt senare en brand i lokalen där olyckan inträffat på grund av att kemikalierna utvecklat en kraftig värmebildning.
Tog flera dygn
Vid 15-tiden i fredags var omkring 25 brandmän på plats och kämpade för att hålla nere temperaturen i kärlet där branden uppstått. Ett stort gasmoln bildades och spred sig ut över tätbebyggt område varför allmänheten varnades från att vistas utomhus. När man senare hade läget under kontroll minskade man på manskapet och började arbeta i skift med fem man per arbetspass, som hela tiden kylde ner allteftersom temperaturen ökade i kärlet.
Först på söndagen vid 14-tiden kunde man påbörja en invändig kylning i kärlet, först med kolsyra och senare med vatten. Vid 20-tiden kunde man avbryta släckningsarbetet och har sedan dess endast hållit bevakning av kärlet.
-Vi kommer att stanna kvar idag också och bevaka, konstaterar Morgan Johansson på räddningstjänsten.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.