De två anställda som skadades i olyckan på Guldsmedshytte Bruk i fredags, har fått lämna sjukhuset. Ingen av dem kommer att få några bestående men, uppger läkare.
Två kemikalier, harts och syra, blandades ihop i ett stort kärl av misstag. Två personer skadades och fick föras till Lindesbergs lasarett för vård.
Det var strax efter lunchtid i fredags som olyckan inträffade. Inledningsvis såg det relativt lugnt ut på platsen och räddningstjänsten bedömde också läget som lugnt då. Dock utbröt senare en brand i lokalen där olyckan inträffat på grund av att kemikalierna utvecklat en kraftig värmebildning.
Tog flera dygn
Vid 15-tiden i fredags var omkring 25 brandmän på plats och kämpade för att hålla nere temperaturen i kärlet där branden uppstått. Ett stort gasmoln bildades och spred sig ut över tätbebyggt område varför allmänheten varnades från att vistas utomhus. När man senare hade läget under kontroll minskade man på manskapet och började arbeta i skift med fem man per arbetspass, som hela tiden kylde ner allteftersom temperaturen ökade i kärlet.
Först på söndagen vid 14-tiden kunde man påbörja en invändig kylning i kärlet, först med kolsyra och senare med vatten. Vid 20-tiden kunde man avbryta släckningsarbetet och har sedan dess endast hållit bevakning av kärlet.
-Vi kommer att stanna kvar idag också och bevaka, konstaterar Morgan Johansson på räddningstjänsten.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.