INSÄNDARE/DEBATT: I måndags var Benjamin Dousa i Örebro för att presentera regeringens budget för 2025. Det är tyvärr en budget som inte kommer lösa Sveriges problem.
Under de tre år som Ulf Kristersson har styrt med hjälp av Sverigedemokraterna så har Sverige blivit fattigare och farligare. Livsmedelspriserna har ökat med över 30 procent jämfört med före kostnadskrisen. En familj med två barn kan idag tvingas betala mer än 30 000 kronor mer för sin mat. Den breda inflationen har ökat med 20 procent sedan januari 2022. Det innebär att alla som jobbar har fått se tio års reallöneökningar försvinna. Samtidigt skenar arbetslösheten. 100 000 fler är arbetslösa än innan SD-regeringen tillträdde. Sverige har nu den tredje högsta arbetslösheten i EU. Vi blir alla fattigare när färre jobbar.
De som fått klä skott för kostnadskrisen är hårt arbetande familjer. Svenska folkets skulder hos Kronofogden har ökat med 36 procent sedan 2022. 2024 ökade skulderna med 52 miljoner om dagen. Även antalet skuldsatta ökar. Tre av tio ensamstående föräldrar med låga inkomster har haft svårigheter med att äta sig mätta enligt föreningen Majblomman. Sverige blir fattigare.
Sverige blir också farligare. Antalet skjutningar ligger kvar på fortsatt höga, och oacceptabla, nivåer. Samtidigt har antalet sprängningar skjutit i höjden. Våldsverkare och offer blir också allt yngre. Gängkriminaliteten kryper ned i åldrarna och det gäller inte minst det allra grövsta våldet.
Världen har förändrats. Säkerhetsläget är allvarligt och den globala ekonomin är i gungning. Samtidigt går Sverige i fel riktning. Aldrig förr har det varit så viktigt att regeringen är handlingskraftig och klarar av att fatta de beslut som krävs, att den styr med egen kraft istället för att låta sig styras, så att utvecklingen faktiskt kan vändas. Men Sverige leds nu av en regering som präglas av svagt ledarskap, obeslutsamhet och en oförmåga att samla landet, som inte lyckas ta kontroll över samhällsutvecklingen.
Nästa år går vi socialdemokrater till val på att byta ut regeringen, och vi gör det som ett förändrat parti. Vi är idag ett rakare och mer handlingskraftigt parti, med en mer framtidsinriktad syn på vad Sverige ska leva av ekonomiskt, både för tillväxten och för att förbättra vanligt folks ekonomi. Vi har högre ambitioner för vården och skola, en ny kriminalpolitik, en stram inställning till migrationen och hårdare åtgärder mot de marknadsmisslyckanden som präglar stora delar av samhället. I en orolig tid står vi redo att vända utvecklingen för vårt land, något SD-regeringen misslyckats med.
Matilda Ernkrans, riksdagsledamot (S)
Denis Begic, riksdagsledamot (S)
Karin Sundin, riksdagsledamot (S)
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.