– Regeringens 10 miljarder per år till kommunsektorn ska förstärka skolan och öka tryggheten för äldre, menar man. Nu får Lindesberg 45,5 miljoner av denna miljardsatsning som inte är öronmärkta för ett specifikt ändamål, utan det är upp till oss vad vi gör med pengarna, berättar socialdemokraten Bengt Storbacka vars parti nu inbjuder allmänheten till ett öppet möte med anledning av extramiljonerna till 2017 års budget.
I december beslutar riksdagen om statens budget för kommande år. I budgeten finns 10 miljarder (årligen) som tilldelas kommunsektorn och för Lindesbergs del innebär det 45,5 miljoner kronor extra i kommunkassan nästa år.
Redan innan slantarna landat på kontot, flaggar Bengt Storbacka (s) för att delar av miljontillskottet skall användas inom vård och äldreomsorg.
– Det här kommer att innebära extratjänster, nyanställningar, inom vården och äldreomsorgen. Sedan behöver vi naturligtvis fler bostäder och pengarna kommer att ge en kraftig stimulans till bostadsbyggandet, säger Bengt Storbacka.
På måndag i nästa vecka håller Socialdemokraterna i Lindesberg ett öppet möte med anledning av budgeten 2017. Man har då riksdagsledamoten Matilda Ernkrans, Hallsberg, på plats och hon kommer att ge närmare information om höstbudgeten.
Socialdemokraterna inbjuder allmänheten att komma och lyssna, ställa frågor och diskutera.
Fotnot: Mötet hålles i ABF:s lokaler på Smedjegatan 9 i Lindesberg, måndag 31 okt. kl. 18.00.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.