Peter Larsson och Peter Jilke tog ned den första banderollen under onsdagskvällen. Foto: Camilla Lagerman
Omdebatterade banderollerna tas ned: ”Nu är det upp till bevis”
För ungefär ett år sedan dök de numera omdiskuterade banderollerna upp på olika platser i Lindesbergs kommun. Budskapet visade ett tydligt missnöje med beslutet ett stänga ner de nattliga jourlinjerna inom ortopedi och kirurgi vid akutmottagningen i Lindesberg. Efter gårdagens uppföljningsmöte fattades dock beslutet att plocka ned banderollerna, då man nu väljer att lita på politikernas löften.
– Vi har släppt pinnen, och nu är det upp till bevis, säger företagaren Peter Larsson.
De stora, svarta banderollerna med orange text har nog inte undgått någon kommuninvånare det senaste året, då de suttit utplacerade på olika platser i kommunen. Budskapet visade ett starkt missnöje mot det kritiserade beslutet att stänga de nattliga jourlinjerna inom ortopedi och kirurgi vid akutmottagningen i Lindesberg, och man uppmanade befolkningen att inte rösta på partierna som varit delaktiga i detta.
Men efter gårdagens uppföljningsmöte mellan PRO, Företagarna i Lindesberg, Kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) samt regionrådet Andreas Svahn (S) väljer man nu att plocka ned banderollerna, och den första försvann redan under onsdagskvällen.
– Vi har fått höra att folk har trott att akuten har varit helt stängd, och att banderollerna skulle vara orsaken till det. Men nu har vi kommit så långt i vårt arbete att de inte längre behövs, säger Peter Larsson och fattar tag om saxen.
Foto: Camilla Lagerman
Även om banderollerna nu försvinner betyder det inte att man helt släpper taget om sin kamp för lasarettet och akutmottagningen, tvärtom.
– Vi kommer ha koll på vilka som tar över första januari och kommer ha ett möte med dessa under hösten, för att få dem att titta oss i ögonen och svara på om de kommer genomföra det som har lovats, säger Peter.
– Man får inte glömma löften, handslag och garantier, flikar den numera pensionerade läkaren Peter Jilke in, som även han varit en drivande kraft i kampen.
Med försiktighet klipper duon ned fästena som håller den stora svarta banderollen på plats, innan de slutligen viker ihop den.
– Politiken handlar om förtroende och det är ju det som har naggat mitt i kanten de här sista två åren. Vi åberopar ansvar, ärlighet, handslag och nu är det upp till bevis. Vi släpper pinnen och litar på att de fixar det här, annars kommer vi tillbaka, avslutar Peter Larsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...