Husarbeten, benämningen för tjänster inom ROT- och RUT-avdrag, kommer inte att avskaffas som många företagare och anställda befarade inför valet 2010. Med anledning av utgången i söndags, räddas istället tusentals arbetstillfällen i hela landet. Även i Lindesberg hörs en lättnadens suck.-Vi har naturligtvis anpassat personalstyrkan efter den ökade efterfrågan på städtjänster och nu behöver vi inte oroa oss för att behöva säga upp personal, förklarar Kicki Seton som driver städserviceföretaget Kixon AB.
De rödgröna har gjort klart för svenska folket, att både ROT och RUT skulle avskaffas om de skulle lyckas att återta makten över landet. Alliansens framgång i valet kommer därför som en lättnad för såväl arbetsgivare som arbetstagare. I Lindesberg har man redan nu upplevt positiva tendenser efter beskedet att RUT definitivt har slagit rot i samhället.
-Faktum är att vi har märkt av en ökad efterfrågan på våra tjänster direkt efter valnatten. Det verkar som att många inväntade besked om hur det kommer att bli, vilket jag har förståelse för, säger Kicki Seton.
Kixons storlek hade blivit något av räddningen vid händelse av ett annat valresultat. Företaget hade inte behövt avskeda folk omgående för att klara en kraftig inbromsning på tjänsterna.
-Det hade inte varit en direkt katastrof för oss, men på lite längre sikt skulle det eventuellt få konsekvenser som uppsägningar av personal. Den risken hade varit svår att undvika i alla fall, säger Kicki Seton.
Företaget har idag ett 70-tal privatkunder som köper hemstädning i Lindesberg med omnejd.
Ingela Thelin är också en i raden av företagare i Lindesberg, som haft stor hjälp av införandet av RUT-avdraget. Hon upplever samma tendenser som Kixon efter valnatten.
-Jag märkte direkt efter valet att efterfrågan ökade, kommenterar hon.
Thelins AllStäd har dessutom tidigare byggt upp ett bra kundstöd med RUT i ryggen.
-Privatkunderna har ökat avsevärt mycket under de senaste åren.
Enver Ahmeti driver sedan tre år tillbaka en egen firma som helt och hållet lever på ”husarbeten”. Den tidigare oron i kroppen har nu ersatts med ett behagligt lugn, säger han.
-Det känns jätteskönt att det blev så här i valet, nu kan jag fortsätta att jobba och försörja mig och min familj. Jag var så väldigt orolig inför valet, men nu blev det bara perfekt med allt, säger han med ett varmt skratt.
Enver Ahmeti har idag ett 50-tal kunder varav merparten är privata.
Hitta din RUT- och ROT-hjälp på LindeNytt
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.