Husarbeten, benämningen för tjänster inom ROT- och RUT-avdrag, kommer inte att avskaffas som många företagare och anställda befarade inför valet 2010. Med anledning av utgången i söndags, räddas istället tusentals arbetstillfällen i hela landet. Även i Lindesberg hörs en lättnadens suck.-Vi har naturligtvis anpassat personalstyrkan efter den ökade efterfrågan på städtjänster och nu behöver vi inte oroa oss för att behöva säga upp personal, förklarar Kicki Seton som driver städserviceföretaget Kixon AB.
De rödgröna har gjort klart för svenska folket, att både ROT och RUT skulle avskaffas om de skulle lyckas att återta makten över landet. Alliansens framgång i valet kommer därför som en lättnad för såväl arbetsgivare som arbetstagare. I Lindesberg har man redan nu upplevt positiva tendenser efter beskedet att RUT definitivt har slagit rot i samhället.
-Faktum är att vi har märkt av en ökad efterfrågan på våra tjänster direkt efter valnatten. Det verkar som att många inväntade besked om hur det kommer att bli, vilket jag har förståelse för, säger Kicki Seton.
Kixons storlek hade blivit något av räddningen vid händelse av ett annat valresultat. Företaget hade inte behövt avskeda folk omgående för att klara en kraftig inbromsning på tjänsterna.
-Det hade inte varit en direkt katastrof för oss, men på lite längre sikt skulle det eventuellt få konsekvenser som uppsägningar av personal. Den risken hade varit svår att undvika i alla fall, säger Kicki Seton.
Företaget har idag ett 70-tal privatkunder som köper hemstädning i Lindesberg med omnejd.
Ingela Thelin är också en i raden av företagare i Lindesberg, som haft stor hjälp av införandet av RUT-avdraget. Hon upplever samma tendenser som Kixon efter valnatten.
-Jag märkte direkt efter valet att efterfrågan ökade, kommenterar hon.
Thelins AllStäd har dessutom tidigare byggt upp ett bra kundstöd med RUT i ryggen.
-Privatkunderna har ökat avsevärt mycket under de senaste åren.
Enver Ahmeti driver sedan tre år tillbaka en egen firma som helt och hållet lever på ”husarbeten”. Den tidigare oron i kroppen har nu ersatts med ett behagligt lugn, säger han.
-Det känns jätteskönt att det blev så här i valet, nu kan jag fortsätta att jobba och försörja mig och min familj. Jag var så väldigt orolig inför valet, men nu blev det bara perfekt med allt, säger han med ett varmt skratt.
Enver Ahmeti har idag ett 50-tal kunder varav merparten är privata.
Hitta din RUT- och ROT-hjälp på LindeNytt
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.