Husarbeten, benämningen för tjänster inom ROT- och RUT-avdrag, kommer inte att avskaffas som många företagare och anställda befarade inför valet 2010. Med anledning av utgången i söndags, räddas istället tusentals arbetstillfällen i hela landet. Även i Lindesberg hörs en lättnadens suck.-Vi har naturligtvis anpassat personalstyrkan efter den ökade efterfrågan på städtjänster och nu behöver vi inte oroa oss för att behöva säga upp personal, förklarar Kicki Seton som driver städserviceföretaget Kixon AB.
De rödgröna har gjort klart för svenska folket, att både ROT och RUT skulle avskaffas om de skulle lyckas att återta makten över landet. Alliansens framgång i valet kommer därför som en lättnad för såväl arbetsgivare som arbetstagare. I Lindesberg har man redan nu upplevt positiva tendenser efter beskedet att RUT definitivt har slagit rot i samhället.
-Faktum är att vi har märkt av en ökad efterfrågan på våra tjänster direkt efter valnatten. Det verkar som att många inväntade besked om hur det kommer att bli, vilket jag har förståelse för, säger Kicki Seton.
Kixons storlek hade blivit något av räddningen vid händelse av ett annat valresultat. Företaget hade inte behövt avskeda folk omgående för att klara en kraftig inbromsning på tjänsterna.
-Det hade inte varit en direkt katastrof för oss, men på lite längre sikt skulle det eventuellt få konsekvenser som uppsägningar av personal. Den risken hade varit svår att undvika i alla fall, säger Kicki Seton.
Företaget har idag ett 70-tal privatkunder som köper hemstädning i Lindesberg med omnejd.
Ingela Thelin är också en i raden av företagare i Lindesberg, som haft stor hjälp av införandet av RUT-avdraget. Hon upplever samma tendenser som Kixon efter valnatten.
-Jag märkte direkt efter valet att efterfrågan ökade, kommenterar hon.
Thelins AllStäd har dessutom tidigare byggt upp ett bra kundstöd med RUT i ryggen.
-Privatkunderna har ökat avsevärt mycket under de senaste åren.
Enver Ahmeti driver sedan tre år tillbaka en egen firma som helt och hållet lever på ”husarbeten”. Den tidigare oron i kroppen har nu ersatts med ett behagligt lugn, säger han.
-Det känns jätteskönt att det blev så här i valet, nu kan jag fortsätta att jobba och försörja mig och min familj. Jag var så väldigt orolig inför valet, men nu blev det bara perfekt med allt, säger han med ett varmt skratt.
Enver Ahmeti har idag ett 50-tal kunder varav merparten är privata.
Hitta din RUT- och ROT-hjälp på LindeNytt
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).