Under den gångna helgen har förskolan Kungsfågeln, i bostadsområdet Brodalen, utsatts för en mycket omfattande vandalism. I stort sett alla saker på barnens lekområde har kastats ner i den närliggande ravinen på förskolans baksida.-Det här är inte första gången vi drabbas av skadegörelser och vandalism på det här sättet, förklarar personalen på Kungsfågeln som nu har gjort en polisanmälan.
Trädgårdsbord och stolar, leksaker, en rutschkana med mera, har kastats ner i ravinen och stora blomkrukor har slagits sönder. Det enda som lämnades orört var ett par större bord, som tydligen var för tunga för vandalerna.
Personalen på Kungsfågeln har upplevt liknande flera gånger tidigare. Och just marknadshelgen har blivit något av ett problem för dem. De senaste tre-fyra marknadshelgerna har inneburit skadegörelser på Kungsfågelns område. I fjol försökte någon eller några t o m att sätta eld på ett stort träbord.
-Man blir ju orolig, förr eller senare kanske det går riktigt illa, säger personalen.
Helgens händelse är polisanmäld.
Tipsa polisen om du sett något: Tel: 114 14
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.