DEBATT/INSÄNDARE Socialnämnden i Lindesbergs kommun hade, under förra året, en ekonomisk skyldighet att prioritera och spara inför 2018:s budget. Att vara ledamot i socialnämnden innebär att man är med och påverkar olika beslut som leder verksamheten till utveckling och en service i världsklass inom välfärdsområdet om man lyfter blicken internationellt, inleder John Omoomian en debattartikel rörande det kritiserade beslutet att spara pengar genom att ställa in resorna till daglig verksamhet för personer med funktionsnedsättning.
Men ibland innebär detta uppdrag tuffa prioriteringar som leder till att en eller flera verksamheter påverkas. Som en nämnd, måste man välja den linjen som leder till minst skada. Det är tufft och jobbigt men det är ett måste!
Vad principbeslutet handlat om är att säga Ja eller Nej till att Lindesbergs kommun även i fortsättningen skjutsar våra enskilda till och från sina dagliga verksamheter med befintlig personal.
Den frågeställningen har haft tre utgångspunkter i nämndens diskussioner.
1. Ska vi använda vår personal som chaufförer eller ska vi använda vår personalresurs till det de är utbildade i?
2. Ska vi med vår personal vara i en annan bransch där huvudkompetensen är olika former av transporter?
3. Ska vi utifrån likhetsprincipen särbehandla våra enskilda i daglig verksamhet och skjutsar dem fram och tillbaka till deras verksamheter varje dag?
Gällande första frågan har Socialnämnden en tydlig och enig ambition om att de som jobbar inom förvaltningen ska ha relevant utbildning för det de gör. Så utifrån den ambitionen landade nämnden i att vi använder vår personalresurs till det de är utbildade i.
Kring andra frågan har vi utifrån olika domar och SKL:s rekommendationer och juridiska stöd landat i att vi helst inte ska befinna oss i en bransch där vi inte har relevant utbildning och kompetens i, dvs transportbranschen.
Vad gäller tredje frågan vet vi att daglig verksamhet för vissa av våra enskilda som deltar i den räknas, känns och betraktas som ett arbete. Detta trots att den symboliska ersättning de får inte är en lön utan den kompletteras med andra ersättningar i form av aktivitetsstöd och annat, och utifrån den principen beslutade nämnden att inte särbehandla daglig verksamhetens enskilda.
Jag, i min funktion som ansvarig inom sociala frågor för Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun, hoppas att den ovanstående förklaringen är svar på några frågor vårt parti fått kring varför vi har tagit detta beslut.
Vårt parti, Socialdemokraterna, har alltid haft en ideologi och tankesätt som grundar sig på bra välfärd och likvärdighet och vår kommun har fått mycket statligt stöd under mandatperioden tack vare en S-ledd regering. Det tycker jag är viktigt att komma ihåg inte minst pga att vi snart har ett vägval framför oss den 9 september.
John Omoomian (S)
Vice Ordförande i Socialnämnden och ansvarig för sociala frågor för
Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.