Det utlovade nya biljettbokningssystemet för Folkets hus Bio har lagts på is tills vidare. Orsaken är att kommunen beslutat att omorganisera sin verksamhet och att ett nytt bolag, Besök Linde, ska sköta bokningar och publika evenemang.- Vi har inte gått vidare med att införa ett särskilt biljettbokningssystem för bion, förklarar Henrik Arenvang, kultur- och fritidschef. Istället finns det planer att bolaget ”Besök Linde” skulle kunna skapa ett bokningssystem för alla typer av arrangemang där kommunen säljer biljetter.
Det var i januari i år som Kultur-och fritidsnämnden utlovade en skyndsam hantering så att ett helt nytt bokningssystem för biobiljetter kunde införas. Bakgrunden var det publikkaos som var under juldagarna, 2013, då filmen ” Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” visades. Ett sextiotal personer fick då vända i kassan för att föreställningarna var utsålda.
Kultur- och fritidsnämndens uppdrag till kulturchefen i januari 2014 var också att titta på hur ett biljettbokningssystem för Folket hus bio kunde synkas med andra bokningsbara evenemang i kommunen, som konserter eller idrottsevenemang.
– Sedan dess har kommunen bestämt en helt ny organisation där kultur- och fritidsförvaltningen, till nästa år, upphör och ett nytt marknadsföringsbolag bildas, säger Henrik Arenvang. Därför har frågan inte hanterats. Nu är tanken att bolaget ”Besök Linde” ska ta fram ett system så att man lätt ska kunna boka biobiljetter och andra publika evenemang.
Bolaget ”Besök Linde” ska starta sin verksamhet efter nyår och har till uppgift att sälja besöksmål- och upplevelser i Lindesbergs kommun. Inom bolaget ska verksamheterna Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruva och delar av Folkets Hus Bio inrymmas.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.