Det utlovade nya biljettbokningssystemet för Folkets hus Bio har lagts på is tills vidare. Orsaken är att kommunen beslutat att omorganisera sin verksamhet och att ett nytt bolag, Besök Linde, ska sköta bokningar och publika evenemang.- Vi har inte gått vidare med att införa ett särskilt biljettbokningssystem för bion, förklarar Henrik Arenvang, kultur- och fritidschef. Istället finns det planer att bolaget ”Besök Linde” skulle kunna skapa ett bokningssystem för alla typer av arrangemang där kommunen säljer biljetter.
Det var i januari i år som Kultur-och fritidsnämnden utlovade en skyndsam hantering så att ett helt nytt bokningssystem för biobiljetter kunde införas. Bakgrunden var det publikkaos som var under juldagarna, 2013, då filmen ” Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” visades. Ett sextiotal personer fick då vända i kassan för att föreställningarna var utsålda.
Kultur- och fritidsnämndens uppdrag till kulturchefen i januari 2014 var också att titta på hur ett biljettbokningssystem för Folket hus bio kunde synkas med andra bokningsbara evenemang i kommunen, som konserter eller idrottsevenemang.
– Sedan dess har kommunen bestämt en helt ny organisation där kultur- och fritidsförvaltningen, till nästa år, upphör och ett nytt marknadsföringsbolag bildas, säger Henrik Arenvang. Därför har frågan inte hanterats. Nu är tanken att bolaget ”Besök Linde” ska ta fram ett system så att man lätt ska kunna boka biobiljetter och andra publika evenemang.
Bolaget ”Besök Linde” ska starta sin verksamhet efter nyår och har till uppgift att sälja besöksmål- och upplevelser i Lindesbergs kommun. Inom bolaget ska verksamheterna Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruva och delar av Folkets Hus Bio inrymmas.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.