Det utlovade nya biljettbokningssystemet för Folkets hus Bio har lagts på is tills vidare. Orsaken är att kommunen beslutat att omorganisera sin verksamhet och att ett nytt bolag, Besök Linde, ska sköta bokningar och publika evenemang.- Vi har inte gått vidare med att införa ett särskilt biljettbokningssystem för bion, förklarar Henrik Arenvang, kultur- och fritidschef. Istället finns det planer att bolaget ”Besök Linde” skulle kunna skapa ett bokningssystem för alla typer av arrangemang där kommunen säljer biljetter.
Det var i januari i år som Kultur-och fritidsnämnden utlovade en skyndsam hantering så att ett helt nytt bokningssystem för biobiljetter kunde införas. Bakgrunden var det publikkaos som var under juldagarna, 2013, då filmen ” Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” visades. Ett sextiotal personer fick då vända i kassan för att föreställningarna var utsålda.
Kultur- och fritidsnämndens uppdrag till kulturchefen i januari 2014 var också att titta på hur ett biljettbokningssystem för Folket hus bio kunde synkas med andra bokningsbara evenemang i kommunen, som konserter eller idrottsevenemang.
– Sedan dess har kommunen bestämt en helt ny organisation där kultur- och fritidsförvaltningen, till nästa år, upphör och ett nytt marknadsföringsbolag bildas, säger Henrik Arenvang. Därför har frågan inte hanterats. Nu är tanken att bolaget ”Besök Linde” ska ta fram ett system så att man lätt ska kunna boka biobiljetter och andra publika evenemang.
Bolaget ”Besök Linde” ska starta sin verksamhet efter nyår och har till uppgift att sälja besöksmål- och upplevelser i Lindesbergs kommun. Inom bolaget ska verksamheterna Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruva och delar av Folkets Hus Bio inrymmas.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.