Lindesbergs lasarett renoverar och bygger om. Och om ett par veckor drar man igång en tvåårig byggnadsprocess som kommer att innebära flertalet förändringar.
P-O Larsson, områdeschef på Lindesbergs lasarett, gästade företagarfrukosten den här morgonen. Han berättade att man byggt till en ny, stor bassäng där man erbjuder rehabiliteringsträning när man ska eller har genomgått någon sorts behandling. Just nu ska akutmottagningen renoveras och byggas, och det är därför som det är lite trassel där, ursäktar P-O.
Om ett par veckor ska ambulansintaget flyttas och man ska bygga ut där ambulansen är idag. 400 kvm ska till och en saneringsstation är på gång, där inkommande får ta av sig alla kläder som kan vara fulla med bensin och gaser. Man måste samtidigt flytta undan kirurgmottagningen under ombyggnaden för att akuten ska få bästa förutsättningar. Det här med start om några veckor och kommer sedan pågå från och med nu, 2015, och under hela 2016, sedan är planen att det ska vara klart. En annan byggnation som redan är färdig är P-O helt klart nöjd med:
– Vi har ju byggt ut parkeringen och det blev jättebra. Vi har även tidsbegränsat den för att många pendlare stod där och tog upp patienters platser.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.