Elin Olofsson arbetar just nu med att få källarlokalen i Folkets Hus redo att ta emot sina första karaokegäster. Foto: Jennie Einarsson
Operabubbel och karaoke – nya satsningar i Folkets Hus
Tre månader har hunnit gå sedan Elin Olofsson tog över restaurangen i Folkets Hus i Lindesberg. Med bland annat en lyckad satsning på julbord i ryggen så kan hon konstatera att uppstarten av verksamheten har gått över förväntan och redan nu är fler spännande nyheter i antågande. Bland annat har Elin inlett ett samarbete med föreningen Folkets Hus och Parker, som arrangerar livesändningar av operaföreställningar, som har premiär nu på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum till alla som kommer hit till operan och även ha en liten samlingslokal här där man kan ta en fördrink eller bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin.
Det är snabba ryck som gäller för Elin Olofsson som inom loppet av några få veckor har hunnit starta upp både Leksakshjälpen och tagit över Nya Blå Hallen. Hon förklarar att hon inte kunde vara mer nöjd med resultatet och nu väljer Elin att bredda verksamheten ytterligare.
– Det har verkligen gått över förväntan, julbordet blev otroligt uppskattat. Jag hade inte räknat med att kunna utöka men sedan har möjligheter öppnats upp som jag inte har kunnat tacka nej till, berättar Elin entusiastiskt.
Först ut bland hennes spännande satsningar det nya året är ett samarbete med Opera på bio som har premiär på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum utan kostnad och ha en samlingsplats före, under och efter föreställningen där man kan njuta av ett glas bubbel, ta en räkmacka eller en snacksbricka, alternativt bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin glatt.
I det nygamla kapprummet sitter nostalgin i hängarna, här kommer helgens operabesökare kunna hänga av sig ytterkläderna. Foto: Jennie Einarsson
Den andra satsningen dröjer inte länge, redan i mitten av februari lanseras after work och karaoke i källarlokalen som ska piffas upp. Konceptet är något som Elin förklarar att hon plockat med sig från sin hemstad Uppsala där hon var en frekvent besökare i karaokebaren.
– När jag såg den här lokalen så visste jag att den skulle vara perfekt för ändamålet. Vi kommer kunna kombinera att ha karaoke här nere i källaren samtidigt som vi har ett dansgolv på övervåningen, det var precis så vi hade det i Uppsala också. Så nu är tanken att vi kommer dra igång med after work på onsdagar och fredagar med karaokekvällar och lite partydans, avslöjar Elin och avslutar med att hon ser fram emot att få se lite lokala talanger uppträda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.