Elin Olofsson arbetar just nu med att få källarlokalen i Folkets Hus redo att ta emot sina första karaokegäster. Foto: Jennie Einarsson

Operabubbel och karaoke – nya satsningar i Folkets Hus

Tre månader har hunnit gå sedan Elin Olofsson tog över restaurangen i Folkets Hus i Lindesberg. Med bland annat en lyckad satsning på julbord i ryggen så kan hon konstatera att uppstarten av verksamheten har gått över förväntan och redan nu är fler spännande nyheter i antågande. Bland annat har Elin inlett ett samarbete med föreningen Folkets Hus och Parker, som arrangerar livesändningar av operaföreställningar, som har premiär nu på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum till alla som kommer hit till operan och även ha en liten samlingslokal här där man kan ta en fördrink eller bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin.

Det är snabba ryck som gäller för Elin Olofsson som inom loppet av några få veckor har hunnit starta upp både Leksakshjälpen och tagit över Nya Blå Hallen. Hon förklarar att hon inte kunde vara mer nöjd med resultatet och nu väljer Elin att bredda verksamheten ytterligare.

– Det har verkligen gått över förväntan, julbordet blev otroligt uppskattat. Jag hade inte räknat med att kunna utöka men sedan har möjligheter öppnats upp som jag inte har kunnat tacka nej till, berättar Elin entusiastiskt.

Först ut bland hennes spännande satsningar det nya året är ett samarbete med Opera på bio som har premiär på lördag.

– Vi kommer erbjuda kapprum utan kostnad och ha en samlingsplats före, under och efter föreställningen där man kan njuta av ett glas bubbel, ta en räkmacka eller en snacksbricka, alternativt bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin glatt.

I det nygamla kapprummet sitter nostalgin i hängarna, här kommer helgens operabesökare kunna hänga av sig ytterkläderna. Foto: Jennie Einarsson

Den andra satsningen dröjer inte länge, redan i mitten av februari lanseras after work och karaoke i källarlokalen som ska piffas upp. Konceptet är något som Elin förklarar att hon plockat med sig från sin hemstad Uppsala där hon var en frekvent besökare i karaokebaren.

– När jag såg den här lokalen så visste jag att den skulle vara perfekt för ändamålet. Vi kommer kunna kombinera att ha karaoke här nere i källaren samtidigt som vi har ett dansgolv på övervåningen, det var precis så vi hade det i Uppsala också. Så nu är tanken att vi kommer dra igång med after work på onsdagar och fredagar med karaokekvällar och lite partydans, avslöjar Elin och avslutar med att hon ser fram emot att få se lite lokala talanger uppträda.

 

Publicerad 9 januari 2023 klockan 19:38

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-05-26 10:18