Elin Olofsson arbetar just nu med att få källarlokalen i Folkets Hus redo att ta emot sina första karaokegäster. Foto: Jennie Einarsson
Operabubbel och karaoke – nya satsningar i Folkets Hus
Tre månader har hunnit gå sedan Elin Olofsson tog över restaurangen i Folkets Hus i Lindesberg. Med bland annat en lyckad satsning på julbord i ryggen så kan hon konstatera att uppstarten av verksamheten har gått över förväntan och redan nu är fler spännande nyheter i antågande. Bland annat har Elin inlett ett samarbete med föreningen Folkets Hus och Parker, som arrangerar livesändningar av operaföreställningar, som har premiär nu på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum till alla som kommer hit till operan och även ha en liten samlingslokal här där man kan ta en fördrink eller bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin.
Det är snabba ryck som gäller för Elin Olofsson som inom loppet av några få veckor har hunnit starta upp både Leksakshjälpen och tagit över Nya Blå Hallen. Hon förklarar att hon inte kunde vara mer nöjd med resultatet och nu väljer Elin att bredda verksamheten ytterligare.
– Det har verkligen gått över förväntan, julbordet blev otroligt uppskattat. Jag hade inte räknat med att kunna utöka men sedan har möjligheter öppnats upp som jag inte har kunnat tacka nej till, berättar Elin entusiastiskt.
Först ut bland hennes spännande satsningar det nya året är ett samarbete med Opera på bio som har premiär på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum utan kostnad och ha en samlingsplats före, under och efter föreställningen där man kan njuta av ett glas bubbel, ta en räkmacka eller en snacksbricka, alternativt bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin glatt.
I det nygamla kapprummet sitter nostalgin i hängarna, här kommer helgens operabesökare kunna hänga av sig ytterkläderna. Foto: Jennie Einarsson
Den andra satsningen dröjer inte länge, redan i mitten av februari lanseras after work och karaoke i källarlokalen som ska piffas upp. Konceptet är något som Elin förklarar att hon plockat med sig från sin hemstad Uppsala där hon var en frekvent besökare i karaokebaren.
– När jag såg den här lokalen så visste jag att den skulle vara perfekt för ändamålet. Vi kommer kunna kombinera att ha karaoke här nere i källaren samtidigt som vi har ett dansgolv på övervåningen, det var precis så vi hade det i Uppsala också. Så nu är tanken att vi kommer dra igång med after work på onsdagar och fredagar med karaokekvällar och lite partydans, avslöjar Elin och avslutar med att hon ser fram emot att få se lite lokala talanger uppträda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...