Elin Olofsson arbetar just nu med att få källarlokalen i Folkets Hus redo att ta emot sina första karaokegäster. Foto: Jennie Einarsson
Operabubbel och karaoke – nya satsningar i Folkets Hus
Tre månader har hunnit gå sedan Elin Olofsson tog över restaurangen i Folkets Hus i Lindesberg. Med bland annat en lyckad satsning på julbord i ryggen så kan hon konstatera att uppstarten av verksamheten har gått över förväntan och redan nu är fler spännande nyheter i antågande. Bland annat har Elin inlett ett samarbete med föreningen Folkets Hus och Parker, som arrangerar livesändningar av operaföreställningar, som har premiär nu på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum till alla som kommer hit till operan och även ha en liten samlingslokal här där man kan ta en fördrink eller bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin.
Det är snabba ryck som gäller för Elin Olofsson som inom loppet av några få veckor har hunnit starta upp både Leksakshjälpen och tagit över Nya Blå Hallen. Hon förklarar att hon inte kunde vara mer nöjd med resultatet och nu väljer Elin att bredda verksamheten ytterligare.
– Det har verkligen gått över förväntan, julbordet blev otroligt uppskattat. Jag hade inte räknat med att kunna utöka men sedan har möjligheter öppnats upp som jag inte har kunnat tacka nej till, berättar Elin entusiastiskt.
Först ut bland hennes spännande satsningar det nya året är ett samarbete med Opera på bio som har premiär på lördag.
– Vi kommer erbjuda kapprum utan kostnad och ha en samlingsplats före, under och efter föreställningen där man kan njuta av ett glas bubbel, ta en räkmacka eller en snacksbricka, alternativt bara sitta ner en stund och småprata, förklarar Elin glatt.
I det nygamla kapprummet sitter nostalgin i hängarna, här kommer helgens operabesökare kunna hänga av sig ytterkläderna. Foto: Jennie Einarsson
Den andra satsningen dröjer inte länge, redan i mitten av februari lanseras after work och karaoke i källarlokalen som ska piffas upp. Konceptet är något som Elin förklarar att hon plockat med sig från sin hemstad Uppsala där hon var en frekvent besökare i karaokebaren.
– När jag såg den här lokalen så visste jag att den skulle vara perfekt för ändamålet. Vi kommer kunna kombinera att ha karaoke här nere i källaren samtidigt som vi har ett dansgolv på övervåningen, det var precis så vi hade det i Uppsala också. Så nu är tanken att vi kommer dra igång med after work på onsdagar och fredagar med karaokekvällar och lite partydans, avslöjar Elin och avslutar med att hon ser fram emot att få se lite lokala talanger uppträda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...