Arkivfoto: Fredrik Norman

Öppet brev angående förslagen av besparingarna på Lindeskolan

INSÄNDARE/DEBATT: Vi som har Lindeskolan som arbetsplats vill med detta brev uttrycka vår oro inför skolans framtid. Hur mycket kommer att raseras om besparingsförslaget klubbas?

Lindeskolan – en av Lindesbergs kommuns viktiga byggstenar för en levande bygd

Lindeskolan är rankad som Örebro Läns bästa gymnasieskola och som nummer 17 i hela landet. Detta skulle BUN mer aktivt marknadsföra på bred front med hjälp av kommunens strateger. Kan vi få fler elever att välja Lindeskolan i stället för andra kommuners skolor skulle det spara många miljoner.

Att kommunen har en gymnasieskola med Lindeskolans breda programutbud är en förutsättning för en fortsatt levande kommun.

Idrottscollege som är en av Lindeskolans största rekryterare av elever från andra kommuner är en stor tillgång för skolan och kommunen. Inte minst ekonomiskt. Vi behöver även fortsättningsvis erbjuda möjligheten för dem att kunna välja ur ett brett programutbud. Detta läsår är det 76 st elever från annan kommun än Lindesberg som går idrottscollege.

Lindeskolan är unik på många sätt, förutom att vara ett utbildningscentrum med behörig personal så har Lindeskolans lärare i olika utvärderingar högt anseende både hos elever och vårdnadshavare. Att ge alla elever så bra stöd som möjligt är viktigt. I tider med gängkriminalitet är Lindeskolan viktig för att fånga upp och se de som är i riskzonen för gäng, kriminalitet och annat utanförskap. Arbetssituationen är ansträngd, klasserna är stora, många elever har extra stora stödbehov, kraven på dokumentation och administrativa uppgifter har de senaste åren ökat markant. Trots detta har vi låga sjukskrivningstal hos lärarna.

Inflyttning och det fria skolvalet

Lindeskolan med sitt breda programutbud är en stark faktor för en levande bygd. Många av de eleverna som gått på Lindeskolan stannar kvar, eller återvänder efter fortsatt utbildning, för att bo och arbeta på orten.

Två arbetsplatser, Hinseberg och Tomatodlingen kommer att anställa ca 500 personer inom en snar framtid. Personer som väljer att flytta hit för jobb kommer även se om det finns skolgång för barn hela vägen från förskola till gymnasium. Finns inte utbildningen i kommunen så kommer de i första hand välja Örebroskola vilket kostar för en gymnasielev i snitt ca 140 000 kr per elev och läsår. Pengar som Lindesberg kommun är skyldiga att betala, interkommunal ersättning. En elev med NPF-diagnos kan välja att gå en friskola i Örebro och då blir kostnaden en helt annan. En elev kostar då ca 300 000 per läsår för studierna och då tillkommer övriga kostnader för mat och boende vilka är ännu högre. Vi har flera elever som i stället har valt att gå på Lindeskolan.

Ekonomiska konsekvenser

Lindeskolan är ett mycket viktigt nav i kommunens framtida kompetensförsörjning. Skolledningen har gjort en översyn över de konsekvenser som lagda förslag kommer att ge. Det framgår tydligt att förslagen inte ger den besparing som önskas utan tvärtom, det kommer att bli en ökad kostnad i stället. Det gäller även långsiktigt.
Det går att göra andra förändringar för fordons lokalproblem än den som beskrivs. Fordon har högt söktryck och eleverna har arbete efter utbildningen. De flesta stannar kvar i kommunen. Lindeskolans fordonsprogram är det enda i Örebro län som har QMT Certifierade av maskinleverantörer. Förutom i Lindesberg erbjuds QMT på endast 12 skolor i hela Sverige.

Även vård- och omsorgsprogrammet förser kommunen med utbildad personal till en bransch som skriker efter personal. Lindeskolan har ett välfungerande samarbete med olika vårdinrättningar för att få ut eleverna på APL. Enhetschefer och APL samordnare uttrycker en stark oro över bristen på utbildad personal.

Estetiska programmet har möjlighet att erbjuda både en teoretisk och kreativ utbildning. Genom samläsningslösningarna med andra studieförberedande program får man klasser som är försvarbara i antal elever. Kurserna i inriktning och fördjupning på programmet läses i B -form. Detta gör att ett mindre antal kurser ges per år och kostnaden hålls nere. Att det har sagts i förslaget att det behöver vara minst 15 behöriga elever blir då en ekonomisk ickefråga.
Samhällsprogrammet kan idag erbjuda 15 extra platser eftersom samläsningen med estetiska programmet ger utrymme till detta.

Utökad undervisningstid

Det förs även diskussioner om att utöka lärarnas undervisningstid. Läraryrket har förändrats under åren. Det har blivit mer och mer komplext och kringarbetet har ökat markant. Inte minst mentorsuppdraget. Kravet på tex betydligt mer dokumentation är påtagligt i arbetsbördan. Det man nu som lärare i många år har fått ge avkall på är planeringstiden både den enskilda och i olika övergripande grupper. Man borde ta hänsyn till detta och i stället sänka undervisningstiden.

Jäv och andra intressekonflikter

Angående Jäv och andra intressekonflikter kan man läsa i Sveriges kommuner och landstings vägledning:
Du kan också vara jävig om det finns någon annan särskild omständighet som skulle kunna rubba förtroendet för din opartiskhet, till exempel om du är
• vän eller ovän med någon som är part eller intressent i ärendet,
• ekonomiskt beroende av en part eller intressent,
• engagerad i saken på ett sådant sätt att misstanke lätt kan uppkomma att det brister i förutsättningarna för en opartisk bedömning.

I myndigheters verksamhet förekommer ibland situationer som inte är entydiga eller enkla att bedöma ur jävssynpunkt. Det kan finnas omständigheter som helt enkelt inte ”känns bra” och som därför kan ifrågasättas. I denna gråzon av olika förhållanden, bindningar eller intressekonflikter mellan dig som tjänsteman eller förtroendevald och någon part i ärendet kan omständigheterna vara av den karaktären att myndighetens trovärdighet skulle kunna skadas även om det inte är fråga om jäv i lagens mening. I alla sådana fall kan en försiktighetsprincip tillämpas som innebär att det kan vara bäst att avstå från att delta i hanteringen av ärendet ”för säkerhets skull”.

Ordförande i BUN är tjänstledig från Lindeskolan men deltar aktivt och driver dessa förslag i sin nuvarande befattning samt ledamot i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen.

Personal på Lindeskolan

Publicerad 9 februari 2024 klockan 09:11

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-08-17 05:54