Arkivfoto: Fredrik Norman

Öppet brev angående förslagen av besparingarna på Lindeskolan

INSÄNDARE/DEBATT: Vi som har Lindeskolan som arbetsplats vill med detta brev uttrycka vår oro inför skolans framtid. Hur mycket kommer att raseras om besparingsförslaget klubbas?

Lindeskolan – en av Lindesbergs kommuns viktiga byggstenar för en levande bygd

Lindeskolan är rankad som Örebro Läns bästa gymnasieskola och som nummer 17 i hela landet. Detta skulle BUN mer aktivt marknadsföra på bred front med hjälp av kommunens strateger. Kan vi få fler elever att välja Lindeskolan i stället för andra kommuners skolor skulle det spara många miljoner.

Att kommunen har en gymnasieskola med Lindeskolans breda programutbud är en förutsättning för en fortsatt levande kommun.

Idrottscollege som är en av Lindeskolans största rekryterare av elever från andra kommuner är en stor tillgång för skolan och kommunen. Inte minst ekonomiskt. Vi behöver även fortsättningsvis erbjuda möjligheten för dem att kunna välja ur ett brett programutbud. Detta läsår är det 76 st elever från annan kommun än Lindesberg som går idrottscollege.

Lindeskolan är unik på många sätt, förutom att vara ett utbildningscentrum med behörig personal så har Lindeskolans lärare i olika utvärderingar högt anseende både hos elever och vårdnadshavare. Att ge alla elever så bra stöd som möjligt är viktigt. I tider med gängkriminalitet är Lindeskolan viktig för att fånga upp och se de som är i riskzonen för gäng, kriminalitet och annat utanförskap. Arbetssituationen är ansträngd, klasserna är stora, många elever har extra stora stödbehov, kraven på dokumentation och administrativa uppgifter har de senaste åren ökat markant. Trots detta har vi låga sjukskrivningstal hos lärarna.

Inflyttning och det fria skolvalet

Lindeskolan med sitt breda programutbud är en stark faktor för en levande bygd. Många av de eleverna som gått på Lindeskolan stannar kvar, eller återvänder efter fortsatt utbildning, för att bo och arbeta på orten.

Två arbetsplatser, Hinseberg och Tomatodlingen kommer att anställa ca 500 personer inom en snar framtid. Personer som väljer att flytta hit för jobb kommer även se om det finns skolgång för barn hela vägen från förskola till gymnasium. Finns inte utbildningen i kommunen så kommer de i första hand välja Örebroskola vilket kostar för en gymnasielev i snitt ca 140 000 kr per elev och läsår. Pengar som Lindesberg kommun är skyldiga att betala, interkommunal ersättning. En elev med NPF-diagnos kan välja att gå en friskola i Örebro och då blir kostnaden en helt annan. En elev kostar då ca 300 000 per läsår för studierna och då tillkommer övriga kostnader för mat och boende vilka är ännu högre. Vi har flera elever som i stället har valt att gå på Lindeskolan.

Ekonomiska konsekvenser

Lindeskolan är ett mycket viktigt nav i kommunens framtida kompetensförsörjning. Skolledningen har gjort en översyn över de konsekvenser som lagda förslag kommer att ge. Det framgår tydligt att förslagen inte ger den besparing som önskas utan tvärtom, det kommer att bli en ökad kostnad i stället. Det gäller även långsiktigt.
Det går att göra andra förändringar för fordons lokalproblem än den som beskrivs. Fordon har högt söktryck och eleverna har arbete efter utbildningen. De flesta stannar kvar i kommunen. Lindeskolans fordonsprogram är det enda i Örebro län som har QMT Certifierade av maskinleverantörer. Förutom i Lindesberg erbjuds QMT på endast 12 skolor i hela Sverige.

Även vård- och omsorgsprogrammet förser kommunen med utbildad personal till en bransch som skriker efter personal. Lindeskolan har ett välfungerande samarbete med olika vårdinrättningar för att få ut eleverna på APL. Enhetschefer och APL samordnare uttrycker en stark oro över bristen på utbildad personal.

Estetiska programmet har möjlighet att erbjuda både en teoretisk och kreativ utbildning. Genom samläsningslösningarna med andra studieförberedande program får man klasser som är försvarbara i antal elever. Kurserna i inriktning och fördjupning på programmet läses i B -form. Detta gör att ett mindre antal kurser ges per år och kostnaden hålls nere. Att det har sagts i förslaget att det behöver vara minst 15 behöriga elever blir då en ekonomisk ickefråga.
Samhällsprogrammet kan idag erbjuda 15 extra platser eftersom samläsningen med estetiska programmet ger utrymme till detta.

Utökad undervisningstid

Det förs även diskussioner om att utöka lärarnas undervisningstid. Läraryrket har förändrats under åren. Det har blivit mer och mer komplext och kringarbetet har ökat markant. Inte minst mentorsuppdraget. Kravet på tex betydligt mer dokumentation är påtagligt i arbetsbördan. Det man nu som lärare i många år har fått ge avkall på är planeringstiden både den enskilda och i olika övergripande grupper. Man borde ta hänsyn till detta och i stället sänka undervisningstiden.

Jäv och andra intressekonflikter

Angående Jäv och andra intressekonflikter kan man läsa i Sveriges kommuner och landstings vägledning:
Du kan också vara jävig om det finns någon annan särskild omständighet som skulle kunna rubba förtroendet för din opartiskhet, till exempel om du är
• vän eller ovän med någon som är part eller intressent i ärendet,
• ekonomiskt beroende av en part eller intressent,
• engagerad i saken på ett sådant sätt att misstanke lätt kan uppkomma att det brister i förutsättningarna för en opartisk bedömning.

I myndigheters verksamhet förekommer ibland situationer som inte är entydiga eller enkla att bedöma ur jävssynpunkt. Det kan finnas omständigheter som helt enkelt inte ”känns bra” och som därför kan ifrågasättas. I denna gråzon av olika förhållanden, bindningar eller intressekonflikter mellan dig som tjänsteman eller förtroendevald och någon part i ärendet kan omständigheterna vara av den karaktären att myndighetens trovärdighet skulle kunna skadas även om det inte är fråga om jäv i lagens mening. I alla sådana fall kan en försiktighetsprincip tillämpas som innebär att det kan vara bäst att avstå från att delta i hanteringen av ärendet ”för säkerhets skull”.

Ordförande i BUN är tjänstledig från Lindeskolan men deltar aktivt och driver dessa förslag i sin nuvarande befattning samt ledamot i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen.

Personal på Lindeskolan

Publicerad 9 februari 2024 klockan 09:11

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

24 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Privat

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.

20 februari 2026 klockan 15:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…

20 februari 2026 klockan 18:13 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

Stefan Jansson lämnar Kulturskolan Garnalia efter 24 år. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen

Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.

19 februari 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhö...

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat...

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-27 06:58