Arkivfoto: Monika Aune

Öppet brev om biblioteket: ”Kultur behövs, även i glesbygd!”

Debatten om Ramsbergs bibliotek är en debatt som aldrig sover. Igår, tisdag, innan kommunstyrelsens eftermiddagsmöte, lämnade ”Biblioteksupproret i Rasmberg” in ett öppet brev. Och för att följa upp det här var flera av biblioteksvännerna på plats vid allmänhetens frågestund för att få svar på sina frågor.

Igår, tisdag, lämnade biblioteksvännerna i Ramsberg in ett öppet brev till kommunfullmäktige, vilket löd likt följande:

”Öppet brev till kommunfullmäktige i Lindesberg
Ramsbergs bibliotek är stängt för tillfället. Det enda som finns kvar är en tom bibliotekslokal där de 4700 biblioteksböckerna, som nu gömts, inte längre får vara. Vi tycker det är dags att kommunen öppnar biblioteket igen.
För att få er att lyssna startade vi Biblioteksupproret. Vårt uppror har uppmärksammats i riks- och lokalmedia. Kampen för demokrati och kultur stöds av många, långt bortom kommunens gränser. När böcker värnas och ett bibliotek töms kan även en liten bergslagsby som Ramsberg hamna i centrum och sätta kommunen på kartan.
I många månader har vi väntat. Väntat på den politiska viljan. På att en insikt ska värka fram hos er om att man inte kan pressa landsbygdens folk hur långt som helst. På insikten om att kulturen också måste få ta plats, även utanför stan. Om kultur och upplysning försvinner fylls tomrummet av något annat. Detta mörka något kan vara en draksådd.
För ett år sedan fattade ni beslut om nedläggning. En besparing på 30.000 kr per år i lokalhyra. 30.000 kr. Betänk då att årshyran för huvudbiblioteket motsvarar hyra av Ramsbergs bibliotek i 100 år, och att kostnaden för nya platsvarumärket motsvarar 10 ramsbergsbibliotek. Det handlar, bokstavligt talat, om kaffepengar för en kommun av Lindesbergs storlek.
Ni har sagt att det inte bara handlar om lokalkostnaden, utan även om en besparing i personalkostnad.
Den besparingen bestod av en ej återbesatt pensionsavgång vid en annan biblioteksfilial. Att nedläggning av Ramsbergs bibliotek ledde till att vi blev en del av bokbussens kostnad (600.000 kr per år), och även ökade på den, tänkte visst ingen på.
Ni har sagt att ni ska försöka hitta en bibliotekslokal i skolan, men att ni först måste invänta en ombyggnation av skolan.
Skolan säger att det inte går, ni säger att det kanske går. Vad är det som gäller?
Ni har sagt att ni tycker bokbuss är ett alternativ när situationen ”är som den är”.
Det tycker inte vi. En bokbuss är ett komplement och inte en ersättning för ett bibliotek. Ramsberg är en levande bygd och inte en hållplats. Kan man ha sagostund för barnen i en bokbuss? Kan man släktforska i bokbussen? Hur ser tillgängligheten ut? Bokbussen har varit sju gånger i Ramsberg sedan juni.
Ni har sagt att församlingen erbjudit oss att fortsätta utnyttja lokalen som samlingsplats.
Det stämmer inte. Något sådant erbjudande finns inte och är ej heller aktuellt. Vi vill inte sitta i en tömd bibliotekslokal utan vare sig böcker eller möbler. Det är inte det vi menar med ”kultur”.
Ni har sagt att vi så väl vet att ni jobbar med frågan.
Vi hör vad ni säger. Men det börjar bli dags att visa det i praktisk handling. Den tidigare lokalen är fortfarande tillgänglig. Ni fick även erbjudande om en annan lokal. Men för er var ingen av dessa lokaler ett alternativ. De var ju inte kommunala. Fellingsbro bibliotek och bokbussens garage har externa hyresvärdar. Även ett bibliotek i Ramsberg kan ha en extern hyresvärd.
Ni har sagt att nedläggning av biblioteket är förenligt med kommunens mål och visioner. Ni har sagt att ni följer lagen om ett (1) folkbibliotek i kommunen.
Men läs då era egna ord igen, en gång till. Och en gång till. Bidrar nedläggning av ett bibliotek verkligen till att kommunen blir mer attraktiv och levande? Bidrar det till demokrati, integration, läsfrämjande och ett ökat antal biblioteksbesök? Och nog kan väl ett folkbibliotek ha filialer?
Öppna Ramsbergs bibliotek igen. Visa att ni står bakom era egna mål och visioner och att de inte bara är tomma ord. Låt oss ta fram de 4700 böckerna vi gömt så att de får lånas ut igen – till låntagare i alla åldrar. Låt läslusten frodas, liksom kunskapstörsten. Låt även oss häpna och glädjas och förfäras av all världens litteratur. För kultur behövs. Även i glesbygd. Nu mer än någonsin.”

När kommunfullmäktige sedan sammanträdde och punkten Allmänhetens frågestund uppenbarade sig, var flera medlemmar från Biblioteksupproret i Ramsberg också där.
– Vi ger oss inte, inledde Ingalill Eriksson när hon fick ordet, med ett leende men än dock så allvarligt.

Ingalill berättar hur hon ringt och talat med Henrik Arenvang som meddelat att det inte är så bara att flytta in biblioteket i skolans lokaler.
– Jag förstår inte er motvilja, det enklaste vore ju att öppna igen i pastorsexpeditionen, suckade Ingalill.

Frågan varför man inte bara kan få flytta tillbaka biblioteket i gamla prästgården ställs.
– För att vi ser inte någon långsiktig lösning. Vi har som mål nu att vi ska titta på skolan, bokbussen är det som gäller tills vidare, säger Irja Gustavsson (S).

Publicerad 25 november 2015 klockan 13:27

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Valmyndigheten

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.

16 september 2026 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet...

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.

14 september 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och ...
13 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur följer du valet? Uppdatera oss!
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med mä...
12 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Pressbild: Conny Ärlerud, Moderaterna.

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.

12 september 2026 klockan 13:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…

11 september 2026 klockan 18:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Lillemor Bodman och Tomas Klockars, Moderaterna. Foto: Camilla Lagerman

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.

11 september 2026 klockan 09:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i ...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-09-16 18:50