Arkivfoto: Monika Aune

Öppet brev om biblioteket: ”Kultur behövs, även i glesbygd!”

Debatten om Ramsbergs bibliotek är en debatt som aldrig sover. Igår, tisdag, innan kommunstyrelsens eftermiddagsmöte, lämnade ”Biblioteksupproret i Rasmberg” in ett öppet brev. Och för att följa upp det här var flera av biblioteksvännerna på plats vid allmänhetens frågestund för att få svar på sina frågor.

Igår, tisdag, lämnade biblioteksvännerna i Ramsberg in ett öppet brev till kommunfullmäktige, vilket löd likt följande:

”Öppet brev till kommunfullmäktige i Lindesberg
Ramsbergs bibliotek är stängt för tillfället. Det enda som finns kvar är en tom bibliotekslokal där de 4700 biblioteksböckerna, som nu gömts, inte längre får vara. Vi tycker det är dags att kommunen öppnar biblioteket igen.
För att få er att lyssna startade vi Biblioteksupproret. Vårt uppror har uppmärksammats i riks- och lokalmedia. Kampen för demokrati och kultur stöds av många, långt bortom kommunens gränser. När böcker värnas och ett bibliotek töms kan även en liten bergslagsby som Ramsberg hamna i centrum och sätta kommunen på kartan.
I många månader har vi väntat. Väntat på den politiska viljan. På att en insikt ska värka fram hos er om att man inte kan pressa landsbygdens folk hur långt som helst. På insikten om att kulturen också måste få ta plats, även utanför stan. Om kultur och upplysning försvinner fylls tomrummet av något annat. Detta mörka något kan vara en draksådd.
För ett år sedan fattade ni beslut om nedläggning. En besparing på 30.000 kr per år i lokalhyra. 30.000 kr. Betänk då att årshyran för huvudbiblioteket motsvarar hyra av Ramsbergs bibliotek i 100 år, och att kostnaden för nya platsvarumärket motsvarar 10 ramsbergsbibliotek. Det handlar, bokstavligt talat, om kaffepengar för en kommun av Lindesbergs storlek.
Ni har sagt att det inte bara handlar om lokalkostnaden, utan även om en besparing i personalkostnad.
Den besparingen bestod av en ej återbesatt pensionsavgång vid en annan biblioteksfilial. Att nedläggning av Ramsbergs bibliotek ledde till att vi blev en del av bokbussens kostnad (600.000 kr per år), och även ökade på den, tänkte visst ingen på.
Ni har sagt att ni ska försöka hitta en bibliotekslokal i skolan, men att ni först måste invänta en ombyggnation av skolan.
Skolan säger att det inte går, ni säger att det kanske går. Vad är det som gäller?
Ni har sagt att ni tycker bokbuss är ett alternativ när situationen ”är som den är”.
Det tycker inte vi. En bokbuss är ett komplement och inte en ersättning för ett bibliotek. Ramsberg är en levande bygd och inte en hållplats. Kan man ha sagostund för barnen i en bokbuss? Kan man släktforska i bokbussen? Hur ser tillgängligheten ut? Bokbussen har varit sju gånger i Ramsberg sedan juni.
Ni har sagt att församlingen erbjudit oss att fortsätta utnyttja lokalen som samlingsplats.
Det stämmer inte. Något sådant erbjudande finns inte och är ej heller aktuellt. Vi vill inte sitta i en tömd bibliotekslokal utan vare sig böcker eller möbler. Det är inte det vi menar med ”kultur”.
Ni har sagt att vi så väl vet att ni jobbar med frågan.
Vi hör vad ni säger. Men det börjar bli dags att visa det i praktisk handling. Den tidigare lokalen är fortfarande tillgänglig. Ni fick även erbjudande om en annan lokal. Men för er var ingen av dessa lokaler ett alternativ. De var ju inte kommunala. Fellingsbro bibliotek och bokbussens garage har externa hyresvärdar. Även ett bibliotek i Ramsberg kan ha en extern hyresvärd.
Ni har sagt att nedläggning av biblioteket är förenligt med kommunens mål och visioner. Ni har sagt att ni följer lagen om ett (1) folkbibliotek i kommunen.
Men läs då era egna ord igen, en gång till. Och en gång till. Bidrar nedläggning av ett bibliotek verkligen till att kommunen blir mer attraktiv och levande? Bidrar det till demokrati, integration, läsfrämjande och ett ökat antal biblioteksbesök? Och nog kan väl ett folkbibliotek ha filialer?
Öppna Ramsbergs bibliotek igen. Visa att ni står bakom era egna mål och visioner och att de inte bara är tomma ord. Låt oss ta fram de 4700 böckerna vi gömt så att de får lånas ut igen – till låntagare i alla åldrar. Låt läslusten frodas, liksom kunskapstörsten. Låt även oss häpna och glädjas och förfäras av all världens litteratur. För kultur behövs. Även i glesbygd. Nu mer än någonsin.”

När kommunfullmäktige sedan sammanträdde och punkten Allmänhetens frågestund uppenbarade sig, var flera medlemmar från Biblioteksupproret i Ramsberg också där.
– Vi ger oss inte, inledde Ingalill Eriksson när hon fick ordet, med ett leende men än dock så allvarligt.

Ingalill berättar hur hon ringt och talat med Henrik Arenvang som meddelat att det inte är så bara att flytta in biblioteket i skolans lokaler.
– Jag förstår inte er motvilja, det enklaste vore ju att öppna igen i pastorsexpeditionen, suckade Ingalill.

Frågan varför man inte bara kan få flytta tillbaka biblioteket i gamla prästgården ställs.
– För att vi ser inte någon långsiktig lösning. Vi har som mål nu att vi ska titta på skolan, bokbussen är det som gäller tills vidare, säger Irja Gustavsson (S).

Publicerad 25 november 2015 klockan 13:27

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.

6 oktober 2026 klockan 13:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!

2 oktober 2026 klockan 15:31 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen...
1 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en ...
1 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Auri Andersson/Statens institutionsstyrelse.

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.

29 september 2026 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När rä...

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens ...

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart - förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg p...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-10-07 00:15