Mikael Åkergren sopar framför stenen för att skapa ett sug, för att därmed kunna styra stenen. Foto: Camilla Lagerman
Öppnar för fler curlande medlemmar
För fjärde året i rad arrangerar Lindesbergs Curlingklubb på lördag Curlingens Dag.
Klockan 10 öppnar man portarna och bjuder in allmänheten att prova på curling, och efter lite spelande serveras det fika och varm korv.
Lindesbergs Curlingklubb startades redan 1934, och då spelade man mest på sjöisar, den södra delen av Lindessjön var ett populärt tillhåll för sportens utövare.
– På den tiden fick inte vem som helst vara med i klubben, utan då var man tvungen att bli invald, det var ganska högt uppsatt folk som spelade curling, berättar Kjell Guldbrand som är president i klubben.
Tack och lov hör den tiden till det förflutna och numera är det fritt fram för alla att deltaga.
Nu behöver man inte heller spela på sjöns is, utan sedan 1965 har man en alldeles egen curlinghall som ligger precis bredvid Lindehov.
Klubben jobbar hårt på att få fler att fastna för just curlingen, och arrangerar därför öppet hus varje måndag och onsdag från kl 18.
– I dagsläget är vi ungefär 30 aktiva medlemmar, men vi vill ju hemskt gärna bli fler, gärna tjejer också eftersom det är väldigt mansdominerat, fortsätter Kjell.
– Trots att stenarna väger ca 20 kilo styck är curling ingen kraftsport, utan passar även att spela i yngre åldrar, säger Lars-Uno Karlsson som även han är en rutinerad spelare.
Vi brukar rekommendera att man är från 10 år och uppåt, men vi har haft dagis här på besök också, fast de tyckte det var roligast att åka på stenarna, skrattar han.
Börje Andersson spelar sin sten med full koncentration. Foto: Camilla Lagerman
-Curling är som isens schack, det handlar om precision och strategi, och är absolut ett lagspel där man måste samarbeta, fyller Kjell i.
Förutom sina öppet hus-dagar, är klubben också aktiv när det gäller tävlingar.
Minst 4 gånger varje år har man klubbtävlingar, och just nu har man 2 lag som spelar i Veteran DM.
Dessutom har man vanligt seriespel, i både division 2 och 3, pantercurling på onsdagar och fredagscurling varje fredag.
Är man nyfiken och vill prova på, är man alltså varmt välkommen på lördag under Curlingens Dag, då kommer det finnas instruktörer på plats för att hjälpa till, och all utrustning finns att låna.
– Det man behöver ha med sig är ett par rena gympaskor och nåt varmt att ha på sig, det blir lite kyligt på isen, säger Lars-Uno och skrattar.
– De där började som ett kompisgäng som hyrde hallen, och sen blev de medlemmar, avslutar Kjell och pekar bort mot ett gäng som är full färd med att spela en omgång.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln