Mikael Åkergren sopar framför stenen för att skapa ett sug, för att därmed kunna styra stenen. Foto: Camilla Lagerman
Öppnar för fler curlande medlemmar
För fjärde året i rad arrangerar Lindesbergs Curlingklubb på lördag Curlingens Dag.
Klockan 10 öppnar man portarna och bjuder in allmänheten att prova på curling, och efter lite spelande serveras det fika och varm korv.
Lindesbergs Curlingklubb startades redan 1934, och då spelade man mest på sjöisar, den södra delen av Lindessjön var ett populärt tillhåll för sportens utövare.
– På den tiden fick inte vem som helst vara med i klubben, utan då var man tvungen att bli invald, det var ganska högt uppsatt folk som spelade curling, berättar Kjell Guldbrand som är president i klubben.
Tack och lov hör den tiden till det förflutna och numera är det fritt fram för alla att deltaga.
Nu behöver man inte heller spela på sjöns is, utan sedan 1965 har man en alldeles egen curlinghall som ligger precis bredvid Lindehov.
Klubben jobbar hårt på att få fler att fastna för just curlingen, och arrangerar därför öppet hus varje måndag och onsdag från kl 18.
– I dagsläget är vi ungefär 30 aktiva medlemmar, men vi vill ju hemskt gärna bli fler, gärna tjejer också eftersom det är väldigt mansdominerat, fortsätter Kjell.
– Trots att stenarna väger ca 20 kilo styck är curling ingen kraftsport, utan passar även att spela i yngre åldrar, säger Lars-Uno Karlsson som även han är en rutinerad spelare.
Vi brukar rekommendera att man är från 10 år och uppåt, men vi har haft dagis här på besök också, fast de tyckte det var roligast att åka på stenarna, skrattar han.
Börje Andersson spelar sin sten med full koncentration. Foto: Camilla Lagerman
-Curling är som isens schack, det handlar om precision och strategi, och är absolut ett lagspel där man måste samarbeta, fyller Kjell i.
Förutom sina öppet hus-dagar, är klubben också aktiv när det gäller tävlingar.
Minst 4 gånger varje år har man klubbtävlingar, och just nu har man 2 lag som spelar i Veteran DM.
Dessutom har man vanligt seriespel, i både division 2 och 3, pantercurling på onsdagar och fredagscurling varje fredag.
Är man nyfiken och vill prova på, är man alltså varmt välkommen på lördag under Curlingens Dag, då kommer det finnas instruktörer på plats för att hjälpa till, och all utrustning finns att låna.
– Det man behöver ha med sig är ett par rena gympaskor och nåt varmt att ha på sig, det blir lite kyligt på isen, säger Lars-Uno och skrattar.
– De där började som ett kompisgäng som hyrde hallen, och sen blev de medlemmar, avslutar Kjell och pekar bort mot ett gäng som är full färd med att spela en omgång.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...