Makarna Malki från Nora gillade inte namnet – men väl verksamheten och dess läge alldeles intill Järnvägsparken. Det som tidigare hette Café Flugan har nu fått ett nytt koncept, nytt namn och nya ägare.
Rimon och Georgette Malki tog alldeles nyligen över verksamheten i syfte att skapa ett nytt koncept för invånarna att kunna gå till för såväl en avkopplande fika som lättare luncher. Men det är inte bara vad som står på menyn som är nytt, i stort sett all inredning har gjorts om också.
-Det enda vi lämnade kvar är det här golvet eftersom det ser rätt snyggt ut, säger Georgette och ler.
Och namnet på stället var bland det första att åka ner i soptunnan.
-Flugan, säger Georgette.
-Jag tycker inte det är något vidare bra namn på en sådan här verksamhet, skrattar hon.
Det nya namnet Bella’s kommer från deras äldsta dotters smeknamn.
Komponerade sallader
Rimon har 20 års erfarenhet av restaurangbranschen och i Nora är han mest känd för restaurangen 47:an samt Noraglass.
-Jag har tidigare arbetat på större orter och med flera anställda, men det passar mig inte helt enkelt. Själva verksamheten fungerade jättebra men personligen föredrar jag mindre orter och lugnare omständigheter på arbetet. Så det här kommer nog att bli riktigt bra, säger han.
Lindesberg har redan idag ett stort utbud av serveringar i olika former och därför har Rimon och Georgette siktat på att hitta på något helt nytt.
-En stående meny med olika pastarätter samt en salladsbar där kunden själv får komponera sin sallad. Konceptet finns redan på större orter och är väl värt att prova här tycker vi, säger Georgette.
Men själva kafédelen i företaget behåller man ändå.
-Naturligtvis kan man bara ta sig en kaffe och kaka eller en baguette om man så önskar. Det är så passande miljö med parken här utanför att man inte får ta bort kaféstämpeln helt och hållet. Det vore fel.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.