Makarna Malki från Nora gillade inte namnet – men väl verksamheten och dess läge alldeles intill Järnvägsparken. Det som tidigare hette Café Flugan har nu fått ett nytt koncept, nytt namn och nya ägare.
Rimon och Georgette Malki tog alldeles nyligen över verksamheten i syfte att skapa ett nytt koncept för invånarna att kunna gå till för såväl en avkopplande fika som lättare luncher. Men det är inte bara vad som står på menyn som är nytt, i stort sett all inredning har gjorts om också.
-Det enda vi lämnade kvar är det här golvet eftersom det ser rätt snyggt ut, säger Georgette och ler.
Och namnet på stället var bland det första att åka ner i soptunnan.
-Flugan, säger Georgette.
-Jag tycker inte det är något vidare bra namn på en sådan här verksamhet, skrattar hon.
Det nya namnet Bella’s kommer från deras äldsta dotters smeknamn.
Komponerade sallader
Rimon har 20 års erfarenhet av restaurangbranschen och i Nora är han mest känd för restaurangen 47:an samt Noraglass.
-Jag har tidigare arbetat på större orter och med flera anställda, men det passar mig inte helt enkelt. Själva verksamheten fungerade jättebra men personligen föredrar jag mindre orter och lugnare omständigheter på arbetet. Så det här kommer nog att bli riktigt bra, säger han.
Lindesberg har redan idag ett stort utbud av serveringar i olika former och därför har Rimon och Georgette siktat på att hitta på något helt nytt.
-En stående meny med olika pastarätter samt en salladsbar där kunden själv får komponera sin sallad. Konceptet finns redan på större orter och är väl värt att prova här tycker vi, säger Georgette.
Men själva kafédelen i företaget behåller man ändå.
-Naturligtvis kan man bara ta sig en kaffe och kaka eller en baguette om man så önskar. Det är så passande miljö med parken här utanför att man inte får ta bort kaféstämpeln helt och hållet. Det vore fel.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.