Makarna Malki från Nora gillade inte namnet – men väl verksamheten och dess läge alldeles intill Järnvägsparken. Det som tidigare hette Café Flugan har nu fått ett nytt koncept, nytt namn och nya ägare.
Rimon och Georgette Malki tog alldeles nyligen över verksamheten i syfte att skapa ett nytt koncept för invånarna att kunna gå till för såväl en avkopplande fika som lättare luncher. Men det är inte bara vad som står på menyn som är nytt, i stort sett all inredning har gjorts om också.
-Det enda vi lämnade kvar är det här golvet eftersom det ser rätt snyggt ut, säger Georgette och ler.
Och namnet på stället var bland det första att åka ner i soptunnan.
-Flugan, säger Georgette.
-Jag tycker inte det är något vidare bra namn på en sådan här verksamhet, skrattar hon.
Det nya namnet Bella’s kommer från deras äldsta dotters smeknamn.
Komponerade sallader
Rimon har 20 års erfarenhet av restaurangbranschen och i Nora är han mest känd för restaurangen 47:an samt Noraglass.
-Jag har tidigare arbetat på större orter och med flera anställda, men det passar mig inte helt enkelt. Själva verksamheten fungerade jättebra men personligen föredrar jag mindre orter och lugnare omständigheter på arbetet. Så det här kommer nog att bli riktigt bra, säger han.
Lindesberg har redan idag ett stort utbud av serveringar i olika former och därför har Rimon och Georgette siktat på att hitta på något helt nytt.
-En stående meny med olika pastarätter samt en salladsbar där kunden själv får komponera sin sallad. Konceptet finns redan på större orter och är väl värt att prova här tycker vi, säger Georgette.
Men själva kafédelen i företaget behåller man ändå.
-Naturligtvis kan man bara ta sig en kaffe och kaka eller en baguette om man så önskar. Det är så passande miljö med parken här utanför att man inte får ta bort kaféstämpeln helt och hållet. Det vore fel.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.