Makarna Malki från Nora gillade inte namnet – men väl verksamheten och dess läge alldeles intill Järnvägsparken. Det som tidigare hette Café Flugan har nu fått ett nytt koncept, nytt namn och nya ägare.
Rimon och Georgette Malki tog alldeles nyligen över verksamheten i syfte att skapa ett nytt koncept för invånarna att kunna gå till för såväl en avkopplande fika som lättare luncher. Men det är inte bara vad som står på menyn som är nytt, i stort sett all inredning har gjorts om också.
-Det enda vi lämnade kvar är det här golvet eftersom det ser rätt snyggt ut, säger Georgette och ler.
Och namnet på stället var bland det första att åka ner i soptunnan.
-Flugan, säger Georgette.
-Jag tycker inte det är något vidare bra namn på en sådan här verksamhet, skrattar hon.
Det nya namnet Bella’s kommer från deras äldsta dotters smeknamn.
Komponerade sallader
Rimon har 20 års erfarenhet av restaurangbranschen och i Nora är han mest känd för restaurangen 47:an samt Noraglass.
-Jag har tidigare arbetat på större orter och med flera anställda, men det passar mig inte helt enkelt. Själva verksamheten fungerade jättebra men personligen föredrar jag mindre orter och lugnare omständigheter på arbetet. Så det här kommer nog att bli riktigt bra, säger han.
Lindesberg har redan idag ett stort utbud av serveringar i olika former och därför har Rimon och Georgette siktat på att hitta på något helt nytt.
-En stående meny med olika pastarätter samt en salladsbar där kunden själv får komponera sin sallad. Konceptet finns redan på större orter och är väl värt att prova här tycker vi, säger Georgette.
Men själva kafédelen i företaget behåller man ändå.
-Naturligtvis kan man bara ta sig en kaffe och kaka eller en baguette om man så önskar. Det är så passande miljö med parken här utanför att man inte får ta bort kaféstämpeln helt och hållet. Det vore fel.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.