Makarna Malki från Nora gillade inte namnet – men väl verksamheten och dess läge alldeles intill Järnvägsparken. Det som tidigare hette Café Flugan har nu fått ett nytt koncept, nytt namn och nya ägare.
Rimon och Georgette Malki tog alldeles nyligen över verksamheten i syfte att skapa ett nytt koncept för invånarna att kunna gå till för såväl en avkopplande fika som lättare luncher. Men det är inte bara vad som står på menyn som är nytt, i stort sett all inredning har gjorts om också.
-Det enda vi lämnade kvar är det här golvet eftersom det ser rätt snyggt ut, säger Georgette och ler.
Och namnet på stället var bland det första att åka ner i soptunnan.
-Flugan, säger Georgette.
-Jag tycker inte det är något vidare bra namn på en sådan här verksamhet, skrattar hon.
Det nya namnet Bella’s kommer från deras äldsta dotters smeknamn.
Komponerade sallader
Rimon har 20 års erfarenhet av restaurangbranschen och i Nora är han mest känd för restaurangen 47:an samt Noraglass.
-Jag har tidigare arbetat på större orter och med flera anställda, men det passar mig inte helt enkelt. Själva verksamheten fungerade jättebra men personligen föredrar jag mindre orter och lugnare omständigheter på arbetet. Så det här kommer nog att bli riktigt bra, säger han.
Lindesberg har redan idag ett stort utbud av serveringar i olika former och därför har Rimon och Georgette siktat på att hitta på något helt nytt.
-En stående meny med olika pastarätter samt en salladsbar där kunden själv får komponera sin sallad. Konceptet finns redan på större orter och är väl värt att prova här tycker vi, säger Georgette.
Men själva kafédelen i företaget behåller man ändå.
-Naturligtvis kan man bara ta sig en kaffe och kaka eller en baguette om man så önskar. Det är så passande miljö med parken här utanför att man inte får ta bort kaféstämpeln helt och hållet. Det vore fel.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.