Oppositionen om majoritetens politik: ”Inget nytt”
INSÄNDARE/DEBATT: Majoritetens politik presenterades utan något nytt egentligen. Vi är t ex alla överens om Loppholmsbadet, men först ska avrinningen från stan renas genom en s.k. LOD-damm. Det ville inte L och M invänta förut. Nu förstår de att det är smart att göra saker i rätt ordning. Check på den!
Annons
De vill effektivisera bygglovsprocessen och jobbar därför vidare med vår budget eftersom vi stärkt upp den processen med utökad ”beställarkompetens” och omorganiserar SBB från 2023. De vill utveckla tätorternas centrumbildning. Bra! Synd bara att de fördröjt processen på Sjövallen, i Frövi och arbetet för centrum Lindesberg är igång sedan 2021, där de sitter med i referensgruppen. Vi är många som vill ha fler bostäder och mer liv i centrum. Arbete för utemiljön med bättre belysning, trygghetskameror mm pågår inom BRÅ – Brottsförebyggande rådet, i samverkan med polisen liksom fler synliga poliser.
”Föreningarnas hus” (Allaktivitetshus) är redan ett uppdrag som presenteras i vår. Lindbackaskolan blir först ut med en modell där byggnaden befolkas alla tider på året på ett generationsöverbyggande sätt. Kanske det kan bli så också i Storå, Frövi och Fellingsbro på sikt.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
M sa sig ha många idéer om skolan men kunde inte precisera något förslag. Innebär det att de inte ännu efter 5 månader, har något förslag kring skolan? Eller har de inte kollat om det är genomförbart? Tidöavtalet och Jourskolor lyfter de fram men det är ju statlig lagstiftning som inte ens finns som förslag till riksdagen. Kollektivtrafik, skolskjutsar och landsbygdsutveckling lyfts fram. Det är bra men vi ser att den nya majoriteten alltså ändrat sig i frågan om tågstopp, det är positivt. I oktober 2021 reserverade sig M, L och KD mot vårt tilläggsyrkande rörande nytt trafikförsörjningsprogram. Vid omröstningen fanns två alternativ. Ett från L om tågstopp i Vedevåg och ett annat från oss att belysa vikten av tågstopp både i Fellingsbro och Vedevåg. Där röstade samtliga ledamöter från M, SD, KD och L nej!? Ett förslag som man nu tagit med i sin plattform!?
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Inget nytt presenteras, som inte redan görs som t ex pengar för landsbygden, bussar, lokala utvecklingspunkter, ”välfärdsportar” genom fiberutbyggnad, Leaderprojekt mm. Men en tolkning av den nya majoritet kan vara att de inte törs lägga förslag när de ser regeringens löftesbrott om 10 kr billigare bensin vid pump och elbidrag från 1 november (förra året).
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S) Magnus Storm, Oppositionsråd (C)
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas ...