Oppositionen om majoritetens politik: ”Inget nytt”
INSÄNDARE/DEBATT: Majoritetens politik presenterades utan något nytt egentligen. Vi är t ex alla överens om Loppholmsbadet, men först ska avrinningen från stan renas genom en s.k. LOD-damm. Det ville inte L och M invänta förut. Nu förstår de att det är smart att göra saker i rätt ordning. Check på den!
Annons
De vill effektivisera bygglovsprocessen och jobbar därför vidare med vår budget eftersom vi stärkt upp den processen med utökad ”beställarkompetens” och omorganiserar SBB från 2023. De vill utveckla tätorternas centrumbildning. Bra! Synd bara att de fördröjt processen på Sjövallen, i Frövi och arbetet för centrum Lindesberg är igång sedan 2021, där de sitter med i referensgruppen. Vi är många som vill ha fler bostäder och mer liv i centrum. Arbete för utemiljön med bättre belysning, trygghetskameror mm pågår inom BRÅ – Brottsförebyggande rådet, i samverkan med polisen liksom fler synliga poliser.
”Föreningarnas hus” (Allaktivitetshus) är redan ett uppdrag som presenteras i vår. Lindbackaskolan blir först ut med en modell där byggnaden befolkas alla tider på året på ett generationsöverbyggande sätt. Kanske det kan bli så också i Storå, Frövi och Fellingsbro på sikt.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
M sa sig ha många idéer om skolan men kunde inte precisera något förslag. Innebär det att de inte ännu efter 5 månader, har något förslag kring skolan? Eller har de inte kollat om det är genomförbart? Tidöavtalet och Jourskolor lyfter de fram men det är ju statlig lagstiftning som inte ens finns som förslag till riksdagen. Kollektivtrafik, skolskjutsar och landsbygdsutveckling lyfts fram. Det är bra men vi ser att den nya majoriteten alltså ändrat sig i frågan om tågstopp, det är positivt. I oktober 2021 reserverade sig M, L och KD mot vårt tilläggsyrkande rörande nytt trafikförsörjningsprogram. Vid omröstningen fanns två alternativ. Ett från L om tågstopp i Vedevåg och ett annat från oss att belysa vikten av tågstopp både i Fellingsbro och Vedevåg. Där röstade samtliga ledamöter från M, SD, KD och L nej!? Ett förslag som man nu tagit med i sin plattform!?
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Inget nytt presenteras, som inte redan görs som t ex pengar för landsbygden, bussar, lokala utvecklingspunkter, ”välfärdsportar” genom fiberutbyggnad, Leaderprojekt mm. Men en tolkning av den nya majoritet kan vara att de inte törs lägga förslag när de ser regeringens löftesbrott om 10 kr billigare bensin vid pump och elbidrag från 1 november (förra året).
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S) Magnus Storm, Oppositionsråd (C)
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
- ...