Oppositionen om majoritetens politik: ”Inget nytt”
INSÄNDARE/DEBATT: Majoritetens politik presenterades utan något nytt egentligen. Vi är t ex alla överens om Loppholmsbadet, men först ska avrinningen från stan renas genom en s.k. LOD-damm. Det ville inte L och M invänta förut. Nu förstår de att det är smart att göra saker i rätt ordning. Check på den!
De vill effektivisera bygglovsprocessen och jobbar därför vidare med vår budget eftersom vi stärkt upp den processen med utökad ”beställarkompetens” och omorganiserar SBB från 2023. De vill utveckla tätorternas centrumbildning. Bra! Synd bara att de fördröjt processen på Sjövallen, i Frövi och arbetet för centrum Lindesberg är igång sedan 2021, där de sitter med i referensgruppen. Vi är många som vill ha fler bostäder och mer liv i centrum. Arbete för utemiljön med bättre belysning, trygghetskameror mm pågår inom BRÅ – Brottsförebyggande rådet, i samverkan med polisen liksom fler synliga poliser.
”Föreningarnas hus” (Allaktivitetshus) är redan ett uppdrag som presenteras i vår. Lindbackaskolan blir först ut med en modell där byggnaden befolkas alla tider på året på ett generationsöverbyggande sätt. Kanske det kan bli så också i Storå, Frövi och Fellingsbro på sikt.
Arkivfoto: Ida Lindkvist
M sa sig ha många idéer om skolan men kunde inte precisera något förslag. Innebär det att de inte ännu efter 5 månader, har något förslag kring skolan? Eller har de inte kollat om det är genomförbart? Tidöavtalet och Jourskolor lyfter de fram men det är ju statlig lagstiftning som inte ens finns som förslag till riksdagen. Kollektivtrafik, skolskjutsar och landsbygdsutveckling lyfts fram. Det är bra men vi ser att den nya majoriteten alltså ändrat sig i frågan om tågstopp, det är positivt. I oktober 2021 reserverade sig M, L och KD mot vårt tilläggsyrkande rörande nytt trafikförsörjningsprogram. Vid omröstningen fanns två alternativ. Ett från L om tågstopp i Vedevåg och ett annat från oss att belysa vikten av tågstopp både i Fellingsbro och Vedevåg. Där röstade samtliga ledamöter från M, SD, KD och L nej!? Ett förslag som man nu tagit med i sin plattform!?
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Inget nytt presenteras, som inte redan görs som t ex pengar för landsbygden, bussar, lokala utvecklingspunkter, ”välfärdsportar” genom fiberutbyggnad, Leaderprojekt mm. Men en tolkning av den nya majoritet kan vara att de inte törs lägga förslag när de ser regeringens löftesbrott om 10 kr billigare bensin vid pump och elbidrag från 1 november (förra året).
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S) Magnus Storm, Oppositionsråd (C)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.