INSÄNDARE/DEBATT: Detta blir vårt avslutande inlägg i den debatt Bodman valt att initiera i media. Bodman hänvisar till allvarlig brottslighet i sin beskrivning av läget på Lindesbergs högstadier. Visst sker det saker på våra skolor men är det verkligen verkligheten Lillemor beskriver, en verklighet som i värsta fall får människor att välja att inte flytta till eller flytta från Lindesberg.
Den övergripande information nämnden fått har varit beskrivning av ett par incidenter, men den har framför allt varit riktad mot media, som man menar överdriver och förstorar problemen i våra skolor.
”En del av dessa grupper behöver inte akutskola utan andra former av stöd i skolan”, säger Bodman, men akutskola handlar inte om grupper utan om enskilda elever som inte primärt är i behov av stöd. Akutskola är en ingripande disciplinär åtgärd för att säkra trygghet och studiero i skolan och där placerade elever inte ska ingå i någon grupp utan ska hållas separerad från övrigt sammanhang. Det kan mycket väl uppnås vid omplacering till en särskild grupp, vilket skulle gynna fler än det fåtal elever som kan bli föremål för en akutskoleplacering.
Av förordningen om det statliga bidraget för personalkostnader i akutskola framgår att anställningen ska vara dedikerad till akutskola och vara på halv- eller heltid. Lindesberg har sökt bidrag för sex heltidstjänster utanför den ordinarie verksamheten, vilket ger kostnaden 4,3 miljoner för enbart personalkostnad i akutskolan. Hälften ska alltså kommunen stå för. Vi har fortfarande inte fått svar på var dessa resterande dryga två miljonerna ska tas. Det hade varit av värde för oss att fått ta del av det innan beslutet fattades. Det kunde med fördel framgått i er budget för 2025.
För oppositionen
Magnus Storm, Centerpartiet
Sofie Krantz, Socialdemokraterna
Marita Blixt, Vänsterpartiet
Stefan Andersson, Miljöpartiet
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.