INSÄNDARE/DEBATT: Detta blir vårt avslutande inlägg i den debatt Bodman valt att initiera i media. Bodman hänvisar till allvarlig brottslighet i sin beskrivning av läget på Lindesbergs högstadier. Visst sker det saker på våra skolor men är det verkligen verkligheten Lillemor beskriver, en verklighet som i värsta fall får människor att välja att inte flytta till eller flytta från Lindesberg.
Den övergripande information nämnden fått har varit beskrivning av ett par incidenter, men den har framför allt varit riktad mot media, som man menar överdriver och förstorar problemen i våra skolor.
”En del av dessa grupper behöver inte akutskola utan andra former av stöd i skolan”, säger Bodman, men akutskola handlar inte om grupper utan om enskilda elever som inte primärt är i behov av stöd. Akutskola är en ingripande disciplinär åtgärd för att säkra trygghet och studiero i skolan och där placerade elever inte ska ingå i någon grupp utan ska hållas separerad från övrigt sammanhang. Det kan mycket väl uppnås vid omplacering till en särskild grupp, vilket skulle gynna fler än det fåtal elever som kan bli föremål för en akutskoleplacering.
Av förordningen om det statliga bidraget för personalkostnader i akutskola framgår att anställningen ska vara dedikerad till akutskola och vara på halv- eller heltid. Lindesberg har sökt bidrag för sex heltidstjänster utanför den ordinarie verksamheten, vilket ger kostnaden 4,3 miljoner för enbart personalkostnad i akutskolan. Hälften ska alltså kommunen stå för. Vi har fortfarande inte fått svar på var dessa resterande dryga två miljonerna ska tas. Det hade varit av värde för oss att fått ta del av det innan beslutet fattades. Det kunde med fördel framgått i er budget för 2025.
För oppositionen
Magnus Storm, Centerpartiet
Sofie Krantz, Socialdemokraterna
Marita Blixt, Vänsterpartiet
Stefan Andersson, Miljöpartiet
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.