INSÄNDARE/DEBATT: En förutsättning är att problemen blir kända för oss. Hon exemplifierar med olika typer av händelser, som skall ha förekommit på kommunens högstadier. Vi i oppositionen skulle behöva en dokumenterad redovisning av alla dessa allvarliga incidenter, tillbud, och antalet anmälningar till polis och socialtjänst för att kunna ta ställning, då vi endast har en utredning gjord av förvaltningen som presenterades för nämnden i januari i år att luta oss mot. I den framgår att det inte finns något behov eller ens önskemål om akutskola utan den talar om omplacering inom den egna skolenheten (särskilda undervisningsgrupper).
Ingen utredning efter den har visat att Lindesbergs högstadier tycks vara i fritt fall. Trots det har det anställts sex lärare/socialpedagoger på heltid på akutskolorna i Lindesberg från och med januari i år. Mer än Malmö, nästan lika många som Göteborg, städer med väl kända problem. Viktigt att framhålla är att anställda på akutskola inte får arbeta med ordinarie verksamhet, utan är knutna till akutskolorna om man från huvudmannen ska förhålla sig till lagar och förordningar.
Hade de sex anställda inte gjort större nytta i vanliga klasser och verksamheter med att undervisa och stödja alla elever, så att de når godkända betyg?
Oppositionens förslag som röstades ner av M, SD, L och LPo innehöll mer än det Bodman återgav. Vi förespråkade bland annat satsningar på särskilda grupper på den egna skolan för de elever, där disciplinär åtgärd krävs. Inte förflyttning av dem till ett annat högstadium i fyra veckor!
Statsbidraget gäller personalkostnader i akutskolan och täcker bara halva kostnaden. Hela kostnaden för kommunen är ungefär 4,3 miljoner för akutskolan, vilket betyder att barn- och utbildningsnämnden ska ut med 2,2 miljoner. Sen tillkommer lokal-, buss- och övriga kostnader. Det ligger ett sparbeting på ca 30 miljoner på nämnden och så beslutas det om en kostnadsökning (införande av akutskola) med motiveringen att vi ”räddat” personal från uppsägning.
De miljonerna om man nu kan omdisponera dem till akutskola anser vi att de kunde användas till utökat stöd till elever som har svårt att nå målen samt till de särskilda undervisningsgrupper som rektorerna lyfte i utredningen och inte till att starta en helt ny skolform. Det är ett förebyggande arbete som ger bättre förutsättningar för arbetsro och trygghet.
Oppositionen genom
Magnus Storm, Centerpartiet
Sofie Krantz, Socialdemokraterna
Marita Blixt, Vänsterpartiet
Stefan Andersson, Miljöpartiet
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.