INSÄNDARE/DEBATT: En förutsättning är att problemen blir kända för oss. Hon exemplifierar med olika typer av händelser, som skall ha förekommit på kommunens högstadier. Vi i oppositionen skulle behöva en dokumenterad redovisning av alla dessa allvarliga incidenter, tillbud, och antalet anmälningar till polis och socialtjänst för att kunna ta ställning, då vi endast har en utredning gjord av förvaltningen som presenterades för nämnden i januari i år att luta oss mot. I den framgår att det inte finns något behov eller ens önskemål om akutskola utan den talar om omplacering inom den egna skolenheten (särskilda undervisningsgrupper).
Ingen utredning efter den har visat att Lindesbergs högstadier tycks vara i fritt fall. Trots det har det anställts sex lärare/socialpedagoger på heltid på akutskolorna i Lindesberg från och med januari i år. Mer än Malmö, nästan lika många som Göteborg, städer med väl kända problem. Viktigt att framhålla är att anställda på akutskola inte får arbeta med ordinarie verksamhet, utan är knutna till akutskolorna om man från huvudmannen ska förhålla sig till lagar och förordningar.
Hade de sex anställda inte gjort större nytta i vanliga klasser och verksamheter med att undervisa och stödja alla elever, så att de når godkända betyg?
Oppositionens förslag som röstades ner av M, SD, L och LPo innehöll mer än det Bodman återgav. Vi förespråkade bland annat satsningar på särskilda grupper på den egna skolan för de elever, där disciplinär åtgärd krävs. Inte förflyttning av dem till ett annat högstadium i fyra veckor!
Statsbidraget gäller personalkostnader i akutskolan och täcker bara halva kostnaden. Hela kostnaden för kommunen är ungefär 4,3 miljoner för akutskolan, vilket betyder att barn- och utbildningsnämnden ska ut med 2,2 miljoner. Sen tillkommer lokal-, buss- och övriga kostnader. Det ligger ett sparbeting på ca 30 miljoner på nämnden och så beslutas det om en kostnadsökning (införande av akutskola) med motiveringen att vi ”räddat” personal från uppsägning.
De miljonerna om man nu kan omdisponera dem till akutskola anser vi att de kunde användas till utökat stöd till elever som har svårt att nå målen samt till de särskilda undervisningsgrupper som rektorerna lyfte i utredningen och inte till att starta en helt ny skolform. Det är ett förebyggande arbete som ger bättre förutsättningar för arbetsro och trygghet.
Oppositionen genom
Magnus Storm, Centerpartiet
Sofie Krantz, Socialdemokraterna
Marita Blixt, Vänsterpartiet
Stefan Andersson, Miljöpartiet
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.