INSÄNDARE/DEBATT: En förutsättning är att problemen blir kända för oss. Hon exemplifierar med olika typer av händelser, som skall ha förekommit på kommunens högstadier. Vi i oppositionen skulle behöva en dokumenterad redovisning av alla dessa allvarliga incidenter, tillbud, och antalet anmälningar till polis och socialtjänst för att kunna ta ställning, då vi endast har en utredning gjord av förvaltningen som presenterades för nämnden i januari i år att luta oss mot. I den framgår att det inte finns något behov eller ens önskemål om akutskola utan den talar om omplacering inom den egna skolenheten (särskilda undervisningsgrupper).
Ingen utredning efter den har visat att Lindesbergs högstadier tycks vara i fritt fall. Trots det har det anställts sex lärare/socialpedagoger på heltid på akutskolorna i Lindesberg från och med januari i år. Mer än Malmö, nästan lika många som Göteborg, städer med väl kända problem. Viktigt att framhålla är att anställda på akutskola inte får arbeta med ordinarie verksamhet, utan är knutna till akutskolorna om man från huvudmannen ska förhålla sig till lagar och förordningar.
Hade de sex anställda inte gjort större nytta i vanliga klasser och verksamheter med att undervisa och stödja alla elever, så att de når godkända betyg?
Oppositionens förslag som röstades ner av M, SD, L och LPo innehöll mer än det Bodman återgav. Vi förespråkade bland annat satsningar på särskilda grupper på den egna skolan för de elever, där disciplinär åtgärd krävs. Inte förflyttning av dem till ett annat högstadium i fyra veckor!
Statsbidraget gäller personalkostnader i akutskolan och täcker bara halva kostnaden. Hela kostnaden för kommunen är ungefär 4,3 miljoner för akutskolan, vilket betyder att barn- och utbildningsnämnden ska ut med 2,2 miljoner. Sen tillkommer lokal-, buss- och övriga kostnader. Det ligger ett sparbeting på ca 30 miljoner på nämnden och så beslutas det om en kostnadsökning (införande av akutskola) med motiveringen att vi ”räddat” personal från uppsägning.
De miljonerna om man nu kan omdisponera dem till akutskola anser vi att de kunde användas till utökat stöd till elever som har svårt att nå målen samt till de särskilda undervisningsgrupper som rektorerna lyfte i utredningen och inte till att starta en helt ny skolform. Det är ett förebyggande arbete som ger bättre förutsättningar för arbetsro och trygghet.
Oppositionen genom
Magnus Storm, Centerpartiet
Sofie Krantz, Socialdemokraterna
Marita Blixt, Vänsterpartiet
Stefan Andersson, Miljöpartiet
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.