Socialnämnden går mot ett minusresultat på 77 miljoner kronor, samtidigt undrar anställda inom verksamheten vart alla pengar egentligen tar vägen. Nämndens ordförande, Jari Mehtäläinen (SD) ger sin förklaring till varför läget ser ut som det gör.
– Tittar man på nettokostnaderna så driver vi verksamheten på mindre pengar än det borde kosta, med jämförbara kommuner, samtidigt som skolan kostar mer än den borde, säger han.
I kommunens delårsrapport som publicerades under tisdagen redovisade man hur mycket varje nämnd går minus. Socialnämnden är den som dras med allra störst underskott, nämligen 77,2 miljoner kronor.
– Det ser makabert ut med 70 miljoner i minus, men det finns förklaringar till det. 85 procent av vår budget är personalkostnader, sedan hyreskostnader på det, vad blir då kvar till verksamheten? Ja, det blir ju en brist på 70 miljoner. Jag är bara förundrad över att man lyckas hålla den kvalitativa vården vi har med så lite pengar. Våra anställda inom verksamheten är ju guld värda, säger Jari Mehtäläinen.
I dagsläget står 60 personer i kö för att få plats på ett särskilt boende, medan ytterligare 35 står i kö till demensboende. Platserna i kommunen räcker inte till, vilket medför att de får bo kvar hemma betydligt längre. Detta bidrar även till en ökad kostnad för verksamheten, då antalet hemtjänsttimmar skjuter i höjden.
– Under de senaste åren har antalet hemtjänsttimmar ökat med 6000 timmar. Men nu fick vi ju igenom i fullmäktige, att vi får 14 miljoner extra till att utöka antalet boendeplatser. Det här borde dra ner antalet hemtjänsttimmar, då de som behöver det mest kan få plats på särskilt boende istället. Då kan vi få ner en del av de otroligt ökande kostnaderna på den sidan, förklarar Jari.
Något nytt äldreboende blir det dock inte, de 16 nya boendeplatserna kommer istället att inhysas i psykiatrins gamla lokaler på lasarettet.
– Det blir inget nytt boende, men det finns möjligheter att kanske utöka befintliga boenden. Man måste titta på vad man kan göra med liten plånbok, säger Mehtäläinen.
Under nästa år kommer man återinföra dagvården för demenspatienter, ett förebyggande arbete som Jari tror ska hjälpa den sviktande ekonomin.
– Under förra mandatperioden avskaffade man dagvård demens, så det har inte funnits något förebyggande arbete för de med kognitiv svikt. I början av 2025 kommer det att återinföras, något som på lång sikt även borde hjälpa till ett minska budgetunderskottet.
Slutligen, ligger HSL-insatserna med i budgeten?
– Ja, HSL är ju en del av vård och omsorg, så det ligger med.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.