Med ca 1500 nya coronafall under vecka 15 placerar sig Örebro län som den region i landet med den tredje högsta smittspridningen. I Lindesbergs kommun ligger antalet fall fortfarande på en hög nivå, med 99 bekräftade fall de senaste 7 dagarna.
Under vecka 15 konstaterades närmare 1500 nya fall av covid-19 i Örebro län, och totalt analyserades 11500 prover, vilket är fler än någon annan vecka.
– Jag vill verkligen understryka att 1500 fall är många fall på en och samma vecka och det är en högre nivå än vad vi vad vi haft under någon enskild vecka under hösten, sade biträdande smittskyddsläkare Lisa Vennberg under tisdagens websända lägesrapport.
I Lindesbergs kommun har antalet fall återigen ökat, från 76 fall under föregående vecka till 99 under de senaste 7 dagarna.
Under den kommande veckan vaccinerar Region Örebro län med 11 000 doser vaccin. Nu kan personer som är födda år 1961 och tidigare boka tid för vaccination. Man har nu också återupptagit vaccinationen av vårdpersonal.
– Nu har vi inlett vaccinationen av personer i fas tre och vaccinerar dem som är äldst i den gruppen. Tillsammans med andra regioner planerar vi nu för vaccinationen av riskgrupper, som kommer att vara nästa steg, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Folkhälsomyndigheten har gett besked om att Astra Zenecas vaccin inte ska ges till personer under 65 år. De som är under 65 år och har fått en dos av det vaccinet kommer att få en annan sort som dos två och är sedan färdigvaccinerade. Den inbokade tid för dos två som gavs vid första sprutan gäller fortfarande även om det blir ett annat vaccin. Astra Zenecas vaccin kommer endast att användas som andra dos till personer som är födda 1956 och tidigare.
I Örebro län har 74 822 personer fått sin första dos vaccin och 27 746 personer den andra. Det innebär 30,64 respektive 11,35 procent av länets befolkning. Siffrorna kommer att justeras upp eftersom den vaccinering som kommunerna gör rapporteras in i efterhand.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.