En man från Lindesberg har anmält Örebropolisen för en händelse som inträffade förra sommaren. Mannen hade varit hemma hos en bekant och hade av denna blivit lovad att ta en bit mat ur kylskåpet om han så ville. När han gjorde det kom en annan man fram till honom och knuffade omkull honom så att han skadade sig i ansiktet. Han greps strax efteråt av polisen trots att han inte var den som bråkat av de inblandade. När polisen skulle köra honom till Örebrostationen sa mannen att han ville uppsöka sjukhus för de ansiktsskador han ådragit sig. Men han nekades detta av polismännen.
När han efter sin vistelse på stationen släpptes fri var han utan pengar och kunde inte ordna med hemresan till Lindesberg. Han frågade då poliserna om de kunde ordna med skjuts hem igen, men fick kalla handen. När han frågade om det var möjligt att låna pengar till en buss, eller åtminstone få låna telefonen för att ordna med resan, så fick han samma svar. Han lämnade då stationen för en stund innan han återvände och fick prata med en annan polis. Då fick han till slut hjälp så han kunde komma hem.
Han gör nu en anmälan eftersom han frikänts från alla misstankar om misshandel och tycker att poliserna begått tjänstefel.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.