Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Oro bland Lindbackaskolans elever efter hoten på Instagram: ”Vill inte delta i skolkatalogen”

I måndags kunde LindeNytt avslöja att ett så kallat exposekonto skapats på Instagram, med syftet att hänga ut och avslöja skvaller om ungdomar i Lindesberg. Efter upptäckten av det anonyma kontot har stämningen varit orolig på Lindbackaskolan, där merparten av de uthängda ungdomarna går.
– Något som vi upplevt för första gången är att man inte vill delta i skolkatalogen, då man är rädd att bilden ska användas i sådana här sammanhang, säger rektor Elizabeth Falk.

Ett Instagramkonto hänger ut, förlöjligar och sprider rykten om ungdomar i Lindesberg, de flesta elever på Lindbackaskolan. Den anonyma kontoinnehavaren uppmanar även sina följare att misshandla flera ungdomar mot betalning, genom att sätta så kallade ”bountys” på dem, det enda som behövs är ett videobevis på händelsen.

Efter händelserna har stämningen varit orolig på Lindbackaskolan, där skolledningen under veckan har arbetat med att försöka återskapa tryggheten bland eleverna.

– Vi har gjort ett utskick till vårdnadshavare om att vi behöver deras stöd och hjälp, där vi ber dem att prata med sina barn om vad man gör ute på nätet. Bland annat att man inte följer konton som har tveksamt innehåll, att man anmäler till Instagram, tik tok eller annat om man ser olämpliga saker, att man polisanmäler om man ser att det är brottsligt innehåll som sprids, att man pratar med någon vuxen om man vet något om det här, för det är ju bara tillsammans som vi kan få stopp på sådana saker, berättar rektor Elizabeth Falk.

– Vi har även gjort ett utskick till vår personal om att diskutera detta på mentorstiden i sina klasser, och det har alla gjort, så att det kommer både från vårdnadshavarna och oss på skolan. Sedan har vi haft en del samtal efter det med några föräldrar som varit oroliga, så vi har fått en viss återkoppling, säger biträdande rektor Nils Rutqvist.

På ett anonymt Instagramkonto uppmanas följare att misshandla ungdomar mot betalning. Foto: Skärmdump Instagram

Att anonyma konton på olika sociala medier skapats i syfte att sprida rykten är dock inget nytt, även om det senaste i raden är ett av de grövsta, då man även uppmanar till misshandel av ungdomar mot betalning. Oron för att hamna på ett sådant konto har medfört att många ungdomar inte längre vågar vara med i skolans fotokatalog, av rädsla för att deras bild ska användas i fel syfte.

– Det finns en oro, det pratas om det, man funderar kring det, men de som blivit utsatta är så klart oroliga. Men jag skulle säga att det finns en dubbel oro, dels den här mentaliteten att ”ja, ja det finns så många sådana konton, så det är bara ett till” så man blir lite orolig över att de inte blir mer oroliga, men sedan finns det ju de som tycker det är väldigt jobbigt på djupet. Något som vi upplevt för första gången är att man inte vill delta i skolkatalogen, då man är rädd att bilden ska användas i sådana här sammanhang, säger Elizabeth Falk.

– Det florerar en massa utmaningar på internet hela tiden, om man slår någon får man 100 kronor, eller man utmanas att stjäla, eller göra en bomb som det var i Kalmar nu i veckan. Det är mycket sådant som sker på nätet, inte bara här i Lindesberg utan över hela landet, säger Nils Rutqvist.

Ärendet är överlämnat till polisen för utredning, och skolan har ett nära samarbete med ungdomspolisen i Lindesberg. Från skolledningen vill man understryka vikten av att prata med sina barn, inte bara tonåringar, utan även yngre barn om vad som sker på sociala medier.

– Prata med barnen och var nyfiken på deras vardag på nätet, redan i unga år så att det blir naturligt att prata med om det, säger Nils.

– Klart att ungdomarna är upprörda och ledsna, framförallt de som blivit utsatta, och vårdnadshavare är förstås oroliga över att det ska hända deras barn, därför är det så viktigt att vi samarbetar med dem. Det finns en övertro på att vi i skolan ska kunna lösa sådana här saker, men vi har ju inget att gå på om inte vi får uppgifter från någon, eftersom det är ett anonymt konto, avslutar Elizabeth.

Publicerad 17 november 2022 klockan 15:16

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhå...
29 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
29 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin ...
16 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-08-06 19:02