När LindeNytt skrev om den 63-årige mannen, i Guldsmedshyttan som trakasserats av ungdomar, så tog det inte lång tid innan boende i området hörde av sig till redaktionen och gav sin syn på det hela. LindeNytt träffade på torsdagskvällen ett 10-tal personer som bor på samma gata samt närliggande vägar i bostadsområdet. De uppger att mannen och hans sambo under tio års tid provocerat och i vissa fall misshandlat ungdomar som har kommit i närheten av hans hus. Något som mannen och hans sambo inte ville kommentera på torsdagen.
Man vill avvakta till i nästa vecka innan man gör ett uttalande, sade de.
Osämjan började alltså för 10 år sedan. Ett barn var då ute och lekte med ett ärtrör och har, enligt mannen, skjutit en eller flera ärtor på hans altantak. Det var början på vad Ove Norlin beskriver som ett rent helvete. Ove och hans familj bor ett stenkast från mannen och känner stark oro.
-Man är ju orolig när barnen leker själva vid lekplatsen som är belägen strax intill mannens hus, säger han. Idag är de boende i området inte bara oroliga, utan också ilskna och trötta på osämjan.
–”Mig har han vid ett fleratal tillfällen kallat finnfitta”, berättar en av grannarna och skakar på huvudet. En annan berättar om en incident som skedde i våras såhär:
-”När jag och mina två barn kom gående på cykelbanan sprang sambon ut på cykelbanan och slog till min 11-åriga son eftersom han hade åkt skateboard där tidigare på dagen”. 63-åringen har även slagit till den andra sonen som är 15 år med ett kvastskaft så det gick av, berättar hon och menar att det måste bli ett slut på trakasserierna från 63-åringens sida.
Enligt grannarna skriver han upp registreringsnummer på alla som parkerar sina bilar på gatan, hotar med en träpåk med utstickande spikar i, viftar med järnrör, visar knivarna i stövelskaften och säger att de ska passa sig noga, fotograferar de som passerar, kastar krossat glas och häftstift på cykelbanan och i lekparken så barnen inte längre kan leka där utan risk att göra sig illa. Med andra ord råder en krigszon på gatan.
Man menar att 63-åringen inbjuder till bråk eftersom han ofta går ut på sin tomt och ropar könsord samt hotar och provocerar boende i området. Han har hörts ropa saker som ” Slutar inte ungjävlarna snart blir det mord på den här gatan”, ”Visa kuken ungjävlar, ni har ju bara 2 centimeter och jag har 20!”.
– I lördags när jag var ute på gatan med min 4-åriga son skrek han till mig ”kom hit din jävla lilla fitta ska jag slå ihjäl dig!”, säger Ove Norlin argt och menar att barn absolut inte ska behöva se och höra sådant.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.