När LindeNytt skrev om den 63-årige mannen, i Guldsmedshyttan som trakasserats av ungdomar, så tog det inte lång tid innan boende i området hörde av sig till redaktionen och gav sin syn på det hela. LindeNytt träffade på torsdagskvällen ett 10-tal personer som bor på samma gata samt närliggande vägar i bostadsområdet. De uppger att mannen och hans sambo under tio års tid provocerat och i vissa fall misshandlat ungdomar som har kommit i närheten av hans hus. Något som mannen och hans sambo inte ville kommentera på torsdagen.
Man vill avvakta till i nästa vecka innan man gör ett uttalande, sade de.
Osämjan började alltså för 10 år sedan. Ett barn var då ute och lekte med ett ärtrör och har, enligt mannen, skjutit en eller flera ärtor på hans altantak. Det var början på vad Ove Norlin beskriver som ett rent helvete. Ove och hans familj bor ett stenkast från mannen och känner stark oro.
-Man är ju orolig när barnen leker själva vid lekplatsen som är belägen strax intill mannens hus, säger han. Idag är de boende i området inte bara oroliga, utan också ilskna och trötta på osämjan.
–”Mig har han vid ett fleratal tillfällen kallat finnfitta”, berättar en av grannarna och skakar på huvudet. En annan berättar om en incident som skedde i våras såhär:
-”När jag och mina två barn kom gående på cykelbanan sprang sambon ut på cykelbanan och slog till min 11-åriga son eftersom han hade åkt skateboard där tidigare på dagen”. 63-åringen har även slagit till den andra sonen som är 15 år med ett kvastskaft så det gick av, berättar hon och menar att det måste bli ett slut på trakasserierna från 63-åringens sida.
Enligt grannarna skriver han upp registreringsnummer på alla som parkerar sina bilar på gatan, hotar med en träpåk med utstickande spikar i, viftar med järnrör, visar knivarna i stövelskaften och säger att de ska passa sig noga, fotograferar de som passerar, kastar krossat glas och häftstift på cykelbanan och i lekparken så barnen inte längre kan leka där utan risk att göra sig illa. Med andra ord råder en krigszon på gatan.
Man menar att 63-åringen inbjuder till bråk eftersom han ofta går ut på sin tomt och ropar könsord samt hotar och provocerar boende i området. Han har hörts ropa saker som ” Slutar inte ungjävlarna snart blir det mord på den här gatan”, ”Visa kuken ungjävlar, ni har ju bara 2 centimeter och jag har 20!”.
– I lördags när jag var ute på gatan med min 4-åriga son skrek han till mig ”kom hit din jävla lilla fitta ska jag slå ihjäl dig!”, säger Ove Norlin argt och menar att barn absolut inte ska behöva se och höra sådant.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.