Den elev på Stadsskogsskolan som stängdes av i mitten av februari efter att ha misshandlat en annan elev kom idag tillbaka till skolan. Eleven deltar i vissa lektioner och har hela tiden en följeslagare med sig. Föräldrar har uttryckt oro och säger att elever är rädda.
Det var den 11 februari som en elev fördes med ambulans till lasarettet. Rektorn kontaktade polisen och två polisanmälningar gjordes – om misshandel och grov misshandel. Eleven stängdes av en vecka och sedan skedde undervisning på annan plats än skolan, socialtjänsten kopplades in och polisen utreder nu händelsen.
Rektor Lars Speziali skickade ett mejl till föräldrarna om att eleven nu kommer att få undervisning på skolan i viss omfattning. Föräldrar har tidigare fått mejl om det som hänt och när beslutet om avstängning togs. I övrigt vill han inte kommentera utan hänvisar till verksamhetschefen Peter Lundell.
– Det här beslutet har rektorn tagit efter samråd och diskussion med oss, säger Peter Lundell. Alla elever har rätt till undervisning och en avstängning kan bara gälla under en begränsad tid. Självklart förstår vi att det kan kännas nervöst för andra elever, men vi har bedömt att inblandade och andra ska kunna känna sig trygga. Eleven skjutsas till och från skolan och har hela tiden där en följeslagare med sig.
Peter Lundell säger att eleven får en del undervisning på annan plats utanför skolan, men att vissa ämnen som t ex hemkunskap, teknik och slöjd kräver att eleven är i särskilda lokaler med särskilt material.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.