LindeNytt kunde under morgonen rapportera om en händelse som ägde rum i helgen, där ett antal ungdomar i A-traktorer blivit utsatta för bland annat stenkastning av ett gäng jämnåriga ynglingar. Nu väljer en förälder till två av de utsatta ungdomarna att berätta om lördagens händelser för LindeNytt, dock väljer denne att vara anonym.
Det hela startade under den tidiga delen av lördagskvällen, då ett par ungdomar passerade Lidl-parkeringen med sina A-traktorer. Plötsligt smäller det till, varpå båda bilarna träffas av stenar som kastats mot dem. Den ena föraren blir så pass skrämd att denne väljer att lämna platsen, medan kompisen kontaktar sina vänner och föräldrar, som i sin tur kontaktar polisen. Därefter gör vännerna ett försök att följa efter gärningsmannen för att kunna identifiera denne, dock utan resultat.
Senare under kvällen har kompisgänget i A-traktorerna blivit fler, och de samlas på ett ställe där de ofta brukar träffas för att umgås. Tillsammans ger de sig ut på en gemensam åktur, när det smäller igen.
– Mina barn berättade att det hoppade ut ungdomar i vägen, framför bilarna, och kastade sten på dem medan de körde. Efter ett tag dök det upp en personbil som körde efter och försökte preja dem av vägen, berättar föräldern för LindeNytt.
Ungdomarna larmar nu polisen ett flertal gånger, men får till svar att man för närvarande inte har möjlighet att komma. Sedan tar någon fram ett järnrör och börjar slå på ungdomarnas bilar.
– En av ungdomarna ringde då till polisen igen, och sa att de måste komma nu på en gång, för att de slår på oss! Och då kom dem.
Tack vare att tonåringarna behöll sinnesnärvaron lyckades de till slut ringa in personbilen med hjälp av sina skadade A-traktorer så att polisen kunde få ta tag på åtminstone några av dem, men händelsen är långt ifrån överspelad.
– Jag vill inte ens tänka på vad som hade hänt om järnröret hade gått hela vägen genom framrutan, eftersom det satt en kille där. Tack och lov sprack inte det innersta lagret glas, berättar föräldern och fortsätter:
– Många föräldrar har hört av sig till mig under helgen och varit väldigt oroliga efter det här. Man undrar ju vad man ska göra, vi vill ju kunna släppa ut våra ungdomar utan att det ska behöva hända något!
Under måndagen valde flera av föräldrarna till de drabbade ungdomarna att hålla sina barn hemma från skolan, eftersom de känner en stark oro över det inträffade.
– Flera av dem går ju i samma skola, och i samma klass som gärningsmännen, och det är klart att man undrar vad som kan hända nu när det blivit polisanmälan. Sedan tycker jag inte att skadegörelse är rätt rubricering, när någon står på en bro och kastar sten på bilar klassas det som mordförsök, men vad är då det här?
Flera av föräldrarna var under måndagen i kontakt med Stadsskogsskolan, där flera av eleverna går för att informera om det inträffade och förklara sin oro.
– De lovade att skapa så mycket trygghet de kunde utifrån sina resurser, men skulle även koppla in fältarna och ungdomspolisen, så det känns bra. Men jag vill inte att det här bara ska släppas, vad händer härnäst?
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.