LindeNytt kunde under morgonen rapportera om en händelse som ägde rum i helgen, där ett antal ungdomar i A-traktorer blivit utsatta för bland annat stenkastning av ett gäng jämnåriga ynglingar. Nu väljer en förälder till två av de utsatta ungdomarna att berätta om lördagens händelser för LindeNytt, dock väljer denne att vara anonym.
Det hela startade under den tidiga delen av lördagskvällen, då ett par ungdomar passerade Lidl-parkeringen med sina A-traktorer. Plötsligt smäller det till, varpå båda bilarna träffas av stenar som kastats mot dem. Den ena föraren blir så pass skrämd att denne väljer att lämna platsen, medan kompisen kontaktar sina vänner och föräldrar, som i sin tur kontaktar polisen. Därefter gör vännerna ett försök att följa efter gärningsmannen för att kunna identifiera denne, dock utan resultat.
Senare under kvällen har kompisgänget i A-traktorerna blivit fler, och de samlas på ett ställe där de ofta brukar träffas för att umgås. Tillsammans ger de sig ut på en gemensam åktur, när det smäller igen.
– Mina barn berättade att det hoppade ut ungdomar i vägen, framför bilarna, och kastade sten på dem medan de körde. Efter ett tag dök det upp en personbil som körde efter och försökte preja dem av vägen, berättar föräldern för LindeNytt.
Ungdomarna larmar nu polisen ett flertal gånger, men får till svar att man för närvarande inte har möjlighet att komma. Sedan tar någon fram ett järnrör och börjar slå på ungdomarnas bilar.
– En av ungdomarna ringde då till polisen igen, och sa att de måste komma nu på en gång, för att de slår på oss! Och då kom dem.
Tack vare att tonåringarna behöll sinnesnärvaron lyckades de till slut ringa in personbilen med hjälp av sina skadade A-traktorer så att polisen kunde få ta tag på åtminstone några av dem, men händelsen är långt ifrån överspelad.
– Jag vill inte ens tänka på vad som hade hänt om järnröret hade gått hela vägen genom framrutan, eftersom det satt en kille där. Tack och lov sprack inte det innersta lagret glas, berättar föräldern och fortsätter:
– Många föräldrar har hört av sig till mig under helgen och varit väldigt oroliga efter det här. Man undrar ju vad man ska göra, vi vill ju kunna släppa ut våra ungdomar utan att det ska behöva hända något!
Under måndagen valde flera av föräldrarna till de drabbade ungdomarna att hålla sina barn hemma från skolan, eftersom de känner en stark oro över det inträffade.
– Flera av dem går ju i samma skola, och i samma klass som gärningsmännen, och det är klart att man undrar vad som kan hända nu när det blivit polisanmälan. Sedan tycker jag inte att skadegörelse är rätt rubricering, när någon står på en bro och kastar sten på bilar klassas det som mordförsök, men vad är då det här?
Flera av föräldrarna var under måndagen i kontakt med Stadsskogsskolan, där flera av eleverna går för att informera om det inträffade och förklara sin oro.
– De lovade att skapa så mycket trygghet de kunde utifrån sina resurser, men skulle även koppla in fältarna och ungdomspolisen, så det känns bra. Men jag vill inte att det här bara ska släppas, vad händer härnäst?
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.