LindeNytt kunde under morgonen rapportera om en händelse som ägde rum i helgen, där ett antal ungdomar i A-traktorer blivit utsatta för bland annat stenkastning av ett gäng jämnåriga ynglingar. Nu väljer en förälder till två av de utsatta ungdomarna att berätta om lördagens händelser för LindeNytt, dock väljer denne att vara anonym.
Det hela startade under den tidiga delen av lördagskvällen, då ett par ungdomar passerade Lidl-parkeringen med sina A-traktorer. Plötsligt smäller det till, varpå båda bilarna träffas av stenar som kastats mot dem. Den ena föraren blir så pass skrämd att denne väljer att lämna platsen, medan kompisen kontaktar sina vänner och föräldrar, som i sin tur kontaktar polisen. Därefter gör vännerna ett försök att följa efter gärningsmannen för att kunna identifiera denne, dock utan resultat.
Senare under kvällen har kompisgänget i A-traktorerna blivit fler, och de samlas på ett ställe där de ofta brukar träffas för att umgås. Tillsammans ger de sig ut på en gemensam åktur, när det smäller igen.
– Mina barn berättade att det hoppade ut ungdomar i vägen, framför bilarna, och kastade sten på dem medan de körde. Efter ett tag dök det upp en personbil som körde efter och försökte preja dem av vägen, berättar föräldern för LindeNytt.
Ungdomarna larmar nu polisen ett flertal gånger, men får till svar att man för närvarande inte har möjlighet att komma. Sedan tar någon fram ett järnrör och börjar slå på ungdomarnas bilar.
– En av ungdomarna ringde då till polisen igen, och sa att de måste komma nu på en gång, för att de slår på oss! Och då kom dem.
Tack vare att tonåringarna behöll sinnesnärvaron lyckades de till slut ringa in personbilen med hjälp av sina skadade A-traktorer så att polisen kunde få ta tag på åtminstone några av dem, men händelsen är långt ifrån överspelad.
– Jag vill inte ens tänka på vad som hade hänt om järnröret hade gått hela vägen genom framrutan, eftersom det satt en kille där. Tack och lov sprack inte det innersta lagret glas, berättar föräldern och fortsätter:
– Många föräldrar har hört av sig till mig under helgen och varit väldigt oroliga efter det här. Man undrar ju vad man ska göra, vi vill ju kunna släppa ut våra ungdomar utan att det ska behöva hända något!
Under måndagen valde flera av föräldrarna till de drabbade ungdomarna att hålla sina barn hemma från skolan, eftersom de känner en stark oro över det inträffade.
– Flera av dem går ju i samma skola, och i samma klass som gärningsmännen, och det är klart att man undrar vad som kan hända nu när det blivit polisanmälan. Sedan tycker jag inte att skadegörelse är rätt rubricering, när någon står på en bro och kastar sten på bilar klassas det som mordförsök, men vad är då det här?
Flera av föräldrarna var under måndagen i kontakt med Stadsskogsskolan, där flera av eleverna går för att informera om det inträffade och förklara sin oro.
– De lovade att skapa så mycket trygghet de kunde utifrån sina resurser, men skulle även koppla in fältarna och ungdomspolisen, så det känns bra. Men jag vill inte att det här bara ska släppas, vad händer härnäst?
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.