Förberedelserna för lördagens parkfest pågår för fullt. Foto: Ida Lindkvist
Oroligt väder är inget hinder för parkfesten
Nu närmar vi oss lördag och Genco’s stora parkfest. Hasan Agrali utlovar tak över festplatsen och ett hejdundrans drag!
På lördag fixar Hasan Agrali och Genco’s festen. På ungefärliga tusen kvadratmeter kommer man att kunna festa loss, och om regnet skulle vara framme har Hasan sett till att större delen av området har tak.
– Det har varit dåligt väder ett bra tag, så jag har fixat tak. 90% av hela området är under tak, berättar Hasan.
Området är snart färdigställt för fest. Foto: Ida Lindkvist
Allt går enligt planerna och Hasan passar på att rikta ett extra tack till de som på ett eller annat sätt är med och hjälper till.
– Det är tack vare mina sponsorer och kontakter, utan de skulle det inte gå, säger Hasan.
Parkfesten kommer att dunka på till klockan 02, och med fyra barer och festsugna människor tror Hasan på succé.
– Folk uppskattar det här, jag tror att det kommer att bli riktigt bra, det kommer att bli mycket folk!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln