Svensk Handel i Lindesberg vill att det anordnas ett nytt byggmöte med anledning av ombyggnaden av Kristinavägen. Anledningen är den växande oron inför kommande julhandel.-Vi märker ju redan nu att betydligt färre handlar i butikerna i ombyggnadskvarteren. Med anledning av den oro handlarna känner, måste vi helt enkelt diskutera hur det här skall lösas på bästa sätt, kommenterar Mattias Eriksson, ordförande för Svensk Handel i Lindesberg.
Vissa av Svensk Handels medlemmar, är mycket oroade att deras julhandel kommer att påverkas så negativt att efterföljande månader blir mycket svåra att genomlida. För vissa enskilda butiker utger julhandeln cirka en fjärdedel av årsomsättningen. Då är det inte svårt att förstå den oro som beskrivs, menar Mattias Eriksson.
-Därför måste vi agera, det går inte att blunda för det här. Jag har skickat ett brev till kommunen och begär med detta en träff mellan oss handlare, entreprenörer, politiker och fastighetsägare. Vi måste diskutera det här grundligt, säger han.
Samtliga berörda handlare är redo att stänga sina butiker mitt på dagen för att komma till detta möte. Det anser Mattias är en tydlig markering på att oron är stor.
-Det skall mycket till för att en handlare stänger sin butik. Nu har de sagt att man är redo att göra det bara för att kunna närvara på detta möte. Jag hoppas verkligen att vår oro tas på allvar, avslutar han.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.