Jonas Robertsson gjorde ett tappert försök att rädda den ensamma lilla kultingen. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Ortsbor visade stort hjärta till vilsna smågrisar
En flock med små, vilsna vildsvinskultingar engagerade flertalet ortsbor i Vedevåg under tisdagen, både i den lokala Facebookgruppen och ute i skogen. Ett tappert räddningsförsök gick dessvärre inte vägen, och en ensam liten kulting somnade in i famnen på Jonas Robertsson.
– Tyvärr var den för nedkyld, så den dog innanför jackan, berättar han för LindeNytt.
Annons
De små kultingarna, inte mer än några veckor gamla, hade av okänd anledning kommit ifrån sin mamma. Rädda och frusna försökte de hitta tillbaka till boet, men hamnade istället på villovägar där de så småningom kom ifrån varandra.
Engagerade ortsbor skrev i den lokala Facebookgruppen, för att göra andra uppmärksamma på att det sprang små vilsna kultingar i byn. Det dröjde dock inte länge innan jägaren Jonas Robertsson fick ett samtal om en ensam liten gris.
– Min granne ringde, hon hade stannat på vägen då den stod ensam framför hennes bil, berättar han.
I en trygg och varm famn. Foto: Camilla Lagerman
I ett försök att rädda den lilla kultingen tog Jonas med sig grisen och placerade den under en gran, i hopp om att den skulle hitta tillbaka till boet.
– Efter en halvtimme gick jag tillbaka och då låg den tyvärr kvar, säger Jonas.
För att ge grisen en ärlig chans att överleva tog Jonas den innanför sin jacka för att värma den, och begav sig ut för att leta efter syskonen och boet.
– Tyvärr var den för nedkyld, så den dog innanför jackan, berättar Jonas och fortsätter:
– Det är regnet som ställer till det, de blir nedkylda så fort.
Dessvärre sågs inga fler spår av de resterande kultingarna under tisdagseftermiddagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...