Jonas Robertsson gjorde ett tappert försök att rädda den ensamma lilla kultingen. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Ortsbor visade stort hjärta till vilsna smågrisar
En flock med små, vilsna vildsvinskultingar engagerade flertalet ortsbor i Vedevåg under tisdagen, både i den lokala Facebookgruppen och ute i skogen. Ett tappert räddningsförsök gick dessvärre inte vägen, och en ensam liten kulting somnade in i famnen på Jonas Robertsson.
– Tyvärr var den för nedkyld, så den dog innanför jackan, berättar han för LindeNytt.
Annons
De små kultingarna, inte mer än några veckor gamla, hade av okänd anledning kommit ifrån sin mamma. Rädda och frusna försökte de hitta tillbaka till boet, men hamnade istället på villovägar där de så småningom kom ifrån varandra.
Engagerade ortsbor skrev i den lokala Facebookgruppen, för att göra andra uppmärksamma på att det sprang små vilsna kultingar i byn. Det dröjde dock inte länge innan jägaren Jonas Robertsson fick ett samtal om en ensam liten gris.
– Min granne ringde, hon hade stannat på vägen då den stod ensam framför hennes bil, berättar han.
I en trygg och varm famn. Foto: Camilla Lagerman
I ett försök att rädda den lilla kultingen tog Jonas med sig grisen och placerade den under en gran, i hopp om att den skulle hitta tillbaka till boet.
– Efter en halvtimme gick jag tillbaka och då låg den tyvärr kvar, säger Jonas.
För att ge grisen en ärlig chans att överleva tog Jonas den innanför sin jacka för att värma den, och begav sig ut för att leta efter syskonen och boet.
– Tyvärr var den för nedkyld, så den dog innanför jackan, berättar Jonas och fortsätter:
– Det är regnet som ställer till det, de blir nedkylda så fort.
Dessvärre sågs inga fler spår av de resterande kultingarna under tisdagseftermiddagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...