Årligen rinner miljontals kronor ut i sanden istället för att gå till företagets vinstkassa. Anledningen är osäkerheten i valutakurserna. Ett företag som ser stora ekonomiska förluster på grund av detta är ArvinMeritor i Lindesberg.
– Inget företag gillar osäkerhet, och en osäker valutakurs innebär att man får ta onödiga risker med ekonomiska förluster som resultat av det, berättar Dan Johansson, platschef vid Meritor.
Lindesbergsfabriken gör sina affärer helt med svensk valuta idag. På senare år har företaget gjort beräkningar över hur mycket av den egentliga vinsten som gått i förlust på grund av kronans värde jämfört med euron. Meritor köper årligen euro för många miljoner kronor och det har visat sig att företaget förlorat miljontals kronor på grund av osäkra valutakurser.
– De senaste åren har vi sett över hur det påverkat oss, och det visade sig att vi förlorat ca 20 miljoner kronor per år. På längre sikt är det alltså väldigt mycket pengar som företaget förlorar på grund av en osäker valutakurs, säger Dan Johansson.
Dan Johansson är övertygad om att euron är bra för Sverige och att vi kommer att vänja oss vid en ny valuta ganska snart, det vill säga om blir ett ja i valet om en månad.
Och kronan är ju inte så speciellt gammal, menar Dan.
– Går vi tillbaka några hundra år så betalade man med mjölk och fick en bulle tillbaka. Under tidens gång har Sverige haft flera olika valutor, och inte ens kronan är speciellt gammal med sina ca 100 år. Visst är det kul att se kungen på en krona, men det kommer vi att inte sakna med tiden. Kungen kan vi se på TV istället, säger Dan skrattande.
Utifrån egenskapen som platschef för ett stort internationellt företag menar Dan Johansson att det är självklart att gå med i EMU. Även om Sverige kanske inte kan påverka så jättemycket som det lilla landet i norr, så är det ändå en säkrare väg att vandra sett utifrån ett längre tidsperspektiv.
– Eftersom vi är ett internationellt företag är vi ute och reser mycket. Har vi samma valuta som de andra länderna blir det självklart mycket lättare att jämföra kostnader med andra företag i Europa. Det innebär också att vi lättare kan planera för framtiden. Idag är det helt omöjligt att se hur morgondagen ser ut när vi har problemet med osäkerhet och risktagande – en valutakurs vi inte med säkerhet kan utgå ifrån när vi planerar framtida affärer, säger Dan Johansson.
Fotnot: ArvinMeritor i Lindesberg har 670 anställda och omsätter i år cirka 1,9 miljarder kronor. Meritor på nätet>>
Tidigare artiklar i serien:
Läs om Linde Maskiner>>
Läs om Tormek>>
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.