Årligen rinner miljontals kronor ut i sanden istället för att gå till företagets vinstkassa. Anledningen är osäkerheten i valutakurserna. Ett företag som ser stora ekonomiska förluster på grund av detta är ArvinMeritor i Lindesberg.
– Inget företag gillar osäkerhet, och en osäker valutakurs innebär att man får ta onödiga risker med ekonomiska förluster som resultat av det, berättar Dan Johansson, platschef vid Meritor.
Lindesbergsfabriken gör sina affärer helt med svensk valuta idag. På senare år har företaget gjort beräkningar över hur mycket av den egentliga vinsten som gått i förlust på grund av kronans värde jämfört med euron. Meritor köper årligen euro för många miljoner kronor och det har visat sig att företaget förlorat miljontals kronor på grund av osäkra valutakurser.
– De senaste åren har vi sett över hur det påverkat oss, och det visade sig att vi förlorat ca 20 miljoner kronor per år. På längre sikt är det alltså väldigt mycket pengar som företaget förlorar på grund av en osäker valutakurs, säger Dan Johansson.
Dan Johansson är övertygad om att euron är bra för Sverige och att vi kommer att vänja oss vid en ny valuta ganska snart, det vill säga om blir ett ja i valet om en månad.
Och kronan är ju inte så speciellt gammal, menar Dan.
– Går vi tillbaka några hundra år så betalade man med mjölk och fick en bulle tillbaka. Under tidens gång har Sverige haft flera olika valutor, och inte ens kronan är speciellt gammal med sina ca 100 år. Visst är det kul att se kungen på en krona, men det kommer vi att inte sakna med tiden. Kungen kan vi se på TV istället, säger Dan skrattande.
Utifrån egenskapen som platschef för ett stort internationellt företag menar Dan Johansson att det är självklart att gå med i EMU. Även om Sverige kanske inte kan påverka så jättemycket som det lilla landet i norr, så är det ändå en säkrare väg att vandra sett utifrån ett längre tidsperspektiv.
– Eftersom vi är ett internationellt företag är vi ute och reser mycket. Har vi samma valuta som de andra länderna blir det självklart mycket lättare att jämföra kostnader med andra företag i Europa. Det innebär också att vi lättare kan planera för framtiden. Idag är det helt omöjligt att se hur morgondagen ser ut när vi har problemet med osäkerhet och risktagande – en valutakurs vi inte med säkerhet kan utgå ifrån när vi planerar framtida affärer, säger Dan Johansson.
Fotnot: ArvinMeritor i Lindesberg har 670 anställda och omsätter i år cirka 1,9 miljarder kronor. Meritor på nätet>>
Tidigare artiklar i serien:
Läs om Linde Maskiner>>
Läs om Tormek>>
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.