Årligen rinner miljontals kronor ut i sanden istället för att gå till företagets vinstkassa. Anledningen är osäkerheten i valutakurserna. Ett företag som ser stora ekonomiska förluster på grund av detta är ArvinMeritor i Lindesberg.
– Inget företag gillar osäkerhet, och en osäker valutakurs innebär att man får ta onödiga risker med ekonomiska förluster som resultat av det, berättar Dan Johansson, platschef vid Meritor.
Lindesbergsfabriken gör sina affärer helt med svensk valuta idag. På senare år har företaget gjort beräkningar över hur mycket av den egentliga vinsten som gått i förlust på grund av kronans värde jämfört med euron. Meritor köper årligen euro för många miljoner kronor och det har visat sig att företaget förlorat miljontals kronor på grund av osäkra valutakurser.
– De senaste åren har vi sett över hur det påverkat oss, och det visade sig att vi förlorat ca 20 miljoner kronor per år. På längre sikt är det alltså väldigt mycket pengar som företaget förlorar på grund av en osäker valutakurs, säger Dan Johansson.
Dan Johansson är övertygad om att euron är bra för Sverige och att vi kommer att vänja oss vid en ny valuta ganska snart, det vill säga om blir ett ja i valet om en månad.
Och kronan är ju inte så speciellt gammal, menar Dan.
– Går vi tillbaka några hundra år så betalade man med mjölk och fick en bulle tillbaka. Under tidens gång har Sverige haft flera olika valutor, och inte ens kronan är speciellt gammal med sina ca 100 år. Visst är det kul att se kungen på en krona, men det kommer vi att inte sakna med tiden. Kungen kan vi se på TV istället, säger Dan skrattande.
Utifrån egenskapen som platschef för ett stort internationellt företag menar Dan Johansson att det är självklart att gå med i EMU. Även om Sverige kanske inte kan påverka så jättemycket som det lilla landet i norr, så är det ändå en säkrare väg att vandra sett utifrån ett längre tidsperspektiv.
– Eftersom vi är ett internationellt företag är vi ute och reser mycket. Har vi samma valuta som de andra länderna blir det självklart mycket lättare att jämföra kostnader med andra företag i Europa. Det innebär också att vi lättare kan planera för framtiden. Idag är det helt omöjligt att se hur morgondagen ser ut när vi har problemet med osäkerhet och risktagande – en valutakurs vi inte med säkerhet kan utgå ifrån när vi planerar framtida affärer, säger Dan Johansson.
Fotnot: ArvinMeritor i Lindesberg har 670 anställda och omsätter i år cirka 1,9 miljarder kronor. Meritor på nätet>>
Tidigare artiklar i serien:
Läs om Linde Maskiner>>
Läs om Tormek>>
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.