Årligen rinner miljontals kronor ut i sanden istället för att gå till företagets vinstkassa. Anledningen är osäkerheten i valutakurserna. Ett företag som ser stora ekonomiska förluster på grund av detta är ArvinMeritor i Lindesberg.
– Inget företag gillar osäkerhet, och en osäker valutakurs innebär att man får ta onödiga risker med ekonomiska förluster som resultat av det, berättar Dan Johansson, platschef vid Meritor.
Lindesbergsfabriken gör sina affärer helt med svensk valuta idag. På senare år har företaget gjort beräkningar över hur mycket av den egentliga vinsten som gått i förlust på grund av kronans värde jämfört med euron. Meritor köper årligen euro för många miljoner kronor och det har visat sig att företaget förlorat miljontals kronor på grund av osäkra valutakurser.
– De senaste åren har vi sett över hur det påverkat oss, och det visade sig att vi förlorat ca 20 miljoner kronor per år. På längre sikt är det alltså väldigt mycket pengar som företaget förlorar på grund av en osäker valutakurs, säger Dan Johansson.
Dan Johansson är övertygad om att euron är bra för Sverige och att vi kommer att vänja oss vid en ny valuta ganska snart, det vill säga om blir ett ja i valet om en månad.
Och kronan är ju inte så speciellt gammal, menar Dan.
– Går vi tillbaka några hundra år så betalade man med mjölk och fick en bulle tillbaka. Under tidens gång har Sverige haft flera olika valutor, och inte ens kronan är speciellt gammal med sina ca 100 år. Visst är det kul att se kungen på en krona, men det kommer vi att inte sakna med tiden. Kungen kan vi se på TV istället, säger Dan skrattande.
Utifrån egenskapen som platschef för ett stort internationellt företag menar Dan Johansson att det är självklart att gå med i EMU. Även om Sverige kanske inte kan påverka så jättemycket som det lilla landet i norr, så är det ändå en säkrare väg att vandra sett utifrån ett längre tidsperspektiv.
– Eftersom vi är ett internationellt företag är vi ute och reser mycket. Har vi samma valuta som de andra länderna blir det självklart mycket lättare att jämföra kostnader med andra företag i Europa. Det innebär också att vi lättare kan planera för framtiden. Idag är det helt omöjligt att se hur morgondagen ser ut när vi har problemet med osäkerhet och risktagande – en valutakurs vi inte med säkerhet kan utgå ifrån när vi planerar framtida affärer, säger Dan Johansson.
Fotnot: ArvinMeritor i Lindesberg har 670 anställda och omsätter i år cirka 1,9 miljarder kronor. Meritor på nätet>>
Tidigare artiklar i serien:
Läs om Linde Maskiner>>
Läs om Tormek>>
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.