Konststuderande Oscar Karlsson har skapat en installation i sitt egna hem. Foto: Jennie Einarsson
Oscar bodde i sitt konstverk inför årets Vinterspår
Med ljus, musik och 98 målningar på kartongpapper förvandlade konststuderande Oscar Karlsson sitt vardagsrum till en konstinstallation utan dess like under Vinterspår.
– Jag har inte haft någon speciell plan med det här, det har varit en del i att utveckla nya tekniker och metoder, berättar Oscar.
Under en och en halv månad skapade Oscar Karlsson 98 målningar på kartongpapper, några fördjupade han med skuggor och sedan monterade han dessa på väggar och tak i sitt vardagsrum i Storå för att skapa en konstupplevelse.
Foto: Jennie Einarsson
– Jag påbörjade det här långt innan jag visste vad jag skulle göra med det. Jag minns inte exakt men jag tror att det var ungefär fem månader sedan jag satte upp täckpappen här inne, berättar han.
I sista sekund anmälde han sig till Vinterspår och plötsligt fick allt ett syfte – och en tidsplan.
– Det gjorde att jag fick en deadline. Det har utvecklats till någon form av dokumentering av ett experiment. Så ser jag på det för jag har inte haft någon speciell plan med det här, det har varit en del i att utveckla nya tekniker och metoder, förklarar Oscar.
Foto: Jennie Einarsson
Konstinstallationen beskriver Oscar som ett hopplock och utveckling av två andra tidigare utställningar, en i Örebro och en på Blombergska bokhandeln i Lindesberg.
– Jag har tagit olika delar därifrån och sedan har jag tagit det vidare så det har blivit som en samling av de utställningar jag redan haft. Det är inte så att det måste vara bra eller måste vara dåligt utan det som behöver komma ut gör det.
Foto: Jennie Einarsson
Även om Oscar just nu har ett av de mest unika vardagsrummen de flesta har beskådat, så är det dock endast tillfälligt.
– Efter Vinterspår kommer jag att plocka ner allting, jag har levt i det här i några månader så nu vill jag vill gärna få bort det, skrattar Oscar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.