Konststuderande Oscar Karlsson har skapat en installation i sitt egna hem. Foto: Jennie Einarsson
Oscar bodde i sitt konstverk inför årets Vinterspår
Med ljus, musik och 98 målningar på kartongpapper förvandlade konststuderande Oscar Karlsson sitt vardagsrum till en konstinstallation utan dess like under Vinterspår.
– Jag har inte haft någon speciell plan med det här, det har varit en del i att utveckla nya tekniker och metoder, berättar Oscar.
Under en och en halv månad skapade Oscar Karlsson 98 målningar på kartongpapper, några fördjupade han med skuggor och sedan monterade han dessa på väggar och tak i sitt vardagsrum i Storå för att skapa en konstupplevelse.
Foto: Jennie Einarsson
– Jag påbörjade det här långt innan jag visste vad jag skulle göra med det. Jag minns inte exakt men jag tror att det var ungefär fem månader sedan jag satte upp täckpappen här inne, berättar han.
I sista sekund anmälde han sig till Vinterspår och plötsligt fick allt ett syfte – och en tidsplan.
– Det gjorde att jag fick en deadline. Det har utvecklats till någon form av dokumentering av ett experiment. Så ser jag på det för jag har inte haft någon speciell plan med det här, det har varit en del i att utveckla nya tekniker och metoder, förklarar Oscar.
Foto: Jennie Einarsson
Konstinstallationen beskriver Oscar som ett hopplock och utveckling av två andra tidigare utställningar, en i Örebro och en på Blombergska bokhandeln i Lindesberg.
– Jag har tagit olika delar därifrån och sedan har jag tagit det vidare så det har blivit som en samling av de utställningar jag redan haft. Det är inte så att det måste vara bra eller måste vara dåligt utan det som behöver komma ut gör det.
Foto: Jennie Einarsson
Även om Oscar just nu har ett av de mest unika vardagsrummen de flesta har beskådat, så är det dock endast tillfälligt.
– Efter Vinterspår kommer jag att plocka ner allting, jag har levt i det här i några månader så nu vill jag vill gärna få bort det, skrattar Oscar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...