Konststuderande Oscar Karlsson har skapat en installation i sitt egna hem. Foto: Jennie Einarsson
Oscar bodde i sitt konstverk inför årets Vinterspår
Med ljus, musik och 98 målningar på kartongpapper förvandlade konststuderande Oscar Karlsson sitt vardagsrum till en konstinstallation utan dess like under Vinterspår.
– Jag har inte haft någon speciell plan med det här, det har varit en del i att utveckla nya tekniker och metoder, berättar Oscar.
Under en och en halv månad skapade Oscar Karlsson 98 målningar på kartongpapper, några fördjupade han med skuggor och sedan monterade han dessa på väggar och tak i sitt vardagsrum i Storå för att skapa en konstupplevelse.
Foto: Jennie Einarsson
– Jag påbörjade det här långt innan jag visste vad jag skulle göra med det. Jag minns inte exakt men jag tror att det var ungefär fem månader sedan jag satte upp täckpappen här inne, berättar han.
I sista sekund anmälde han sig till Vinterspår och plötsligt fick allt ett syfte – och en tidsplan.
– Det gjorde att jag fick en deadline. Det har utvecklats till någon form av dokumentering av ett experiment. Så ser jag på det för jag har inte haft någon speciell plan med det här, det har varit en del i att utveckla nya tekniker och metoder, förklarar Oscar.
Foto: Jennie Einarsson
Konstinstallationen beskriver Oscar som ett hopplock och utveckling av två andra tidigare utställningar, en i Örebro och en på Blombergska bokhandeln i Lindesberg.
– Jag har tagit olika delar därifrån och sedan har jag tagit det vidare så det har blivit som en samling av de utställningar jag redan haft. Det är inte så att det måste vara bra eller måste vara dåligt utan det som behöver komma ut gör det.
Foto: Jennie Einarsson
Även om Oscar just nu har ett av de mest unika vardagsrummen de flesta har beskådat, så är det dock endast tillfälligt.
– Efter Vinterspår kommer jag att plocka ner allting, jag har levt i det här i några månader så nu vill jag vill gärna få bort det, skrattar Oscar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...