Oscar har tillsammans med sin särbo Louise, fyllt säck efter säck med sopor som lämnats kvar. Foto: Louise Norman

Oscar och Louise städade upp efter grisiga badgäster

När Louise Norman från Lindesberg skulle besöka Uskavi kalkbrott möttes hon av något hon inte hade väntat sig. Den vackra naturupplevelsen hon hade tänk dela med sin son förvandlades till något helt annat när de möttes av en badplats fylld med illaluktande sopor. Blöjor, spritflaskor, luftmadrasser och mängder av plastförpackningar till bland annat köttfärs låg utspritt vid badplatsen och på vägen dit.
– Jag höll på att spy, det luktade så illa. Min son som har lärt sig att man inte kastar skräp i naturen blev helt chockad. Det är inget ställe man vill bada på, berättar Louise som nu tar saken i egna händer. Tillsammans med särbon Oscar Karlsson har de börjat städa upp på platsen.

Foto: Jennie Einarsson

Den vackra platsen vid Uskavi kalkbrott är ett populärt besöksmål under sommaren, även om det officiellt inte är en riktig badplats. Det turkosa kristallklara vattnet och den vackra miljön bjuder på en snarast tropisk känsla – det var något Louise Norman ville visa sin son. Men när de närmade sig badplatsen förstod Louise att det inte skulle bli den upplevelse hon hoppats på.

– Det var väldigt mycket turister och folk där när vi kom dit. Vi skulle bara dit och bada, men sedan såg vi sopberget och kände lukten, det var riktigt äckligt. Det gick inte att vara där, det är inget ställe man vill bada på, berättar Louise.

Så här såg det ut före Louise och Oscars insats. Foto: Jennie Einarsson

Blöjor, spritflaskor, luftmadrasser och mängder av plastförpackningar till bland annat köttfärs låg utspritt och förpestade tillvaron för badgästerna. Tillsammans med särbon Oscar Karlsson bestämde de sig därför att agera direkt. Under morgonen fyllde de tillsammans upp tre 125-liters sopsäckar med sopor, men det räckte knappt halvvägs.

– Jag har sett att det har varit skitigt här förut men det här var något helt annat, det är långt över gränsen för vad som är acceptabelt. Soptunnorna är fulla och det ligger massor av skräp runtom och även längs hela vägen från parkeringen, berättar Oscar Karlsson.

På platsen finns två soptunnor uppställda som båda är överfulla och har säkerligen varit så under en längre tid. Oklart är fortfarande vem som ställt soptunnorna på platsen och vem som har ansvar för att de töms.

Efter insatsen. Foto: Louise Norman

– Problemet löser sig inte av att vi sitter och spekulerar i vem som har ansvaret, det är en långt process så vi kände att vi behövde plocka upp det nu. Därefter kommer vi att försöka få ett försöka föra en dialog med markägare och kommunen, förklara Oscar.

När LindeNytt tar kontakt med Miljöenheten uppger man att problemet med nedskräpning vid kalkbrottet i Uskavi är återkommande år efter år.

– Vi får in klagomål regelbundet varje sommar tyvärr. Vem som ställt soptunnorna där vet vi inte. Många besöker platsen och tar inte med sig sitt skräp när de lämnar, vilket är tråkigt. Det är upp till markägaren att göra något åt problemet, kommunen har svårt att ha rådighet över privat mark. Vi hoppas på att det ska bli en förbättring, säger Isabelle från Miljöenheten.

Vid kontakt med Mattias Bäckström, VD för Björka Mineral som äger marken, ställer även han sig frågande till vem som ställt dit soptunnorna.

– Vi vet inte vem som ställt soptunnorna på vår mark, men de blir inte tömda, vi har ingen tömning av dessa i dagsläget vad jag vet. Det blir vårt ansvar att se till så det är städat och vi har accepterat att kommunen tömmer soptunnorna en till två gånger per år, men när det handlar om att tömma helg efter helg så går det inte. Frågan är vad nyttan är för oss att betala en massa pengar för städning – tyvärr. Vi har provat att både att vara helt utan soptunna tidigare för några år sedan, men det fungerade lika illa. Att folk inte kan ta med sig skräpet därifrån är grundproblemet, det går väldigt bra bära dit saker men inte att bära med sig det därifrån, säger Mattias och avslutar:

– Det är helt okej att bada i kalkbrottet på egen risk, men när man inte kan sköta det så vet jag inte, det blir för mycket jobb för oss. Då måste vi göra något åt saken, kanske behöver vi stänga av vägen så att folk inte orkar bära med sig så mycket dit, men det är inget beslutat ännu.

Publicerad 11 juli 2024 klockan 14:20

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Peter Rung gav en föreläsning där humor blandades med allvar kring våld i nära relation. Foto: Camilla Lagerman

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.

4 november 2025 klockan 15:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

31 oktober 2025 klockan 18:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.

31 oktober 2025 klockan 16:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring

Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut p...

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för hö...

Tomas Klockars (M) och Tom Persson (SD) bjöd in till pressträff om kommunens ekonomi. Foto: Camilla Lagerman

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

28 oktober 2025 klockan 19:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma

Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade...

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som ...

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt

En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare

INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.

24 oktober 2025 klockan 17:55 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på ...
24 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”
Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man...
24 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
23 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-23

2025-10-23

2025-10-22

2025-10-22

2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-16

2025-11-05 18:14