Oscar har tillsammans med sin särbo Louise, fyllt säck efter säck med sopor som lämnats kvar. Foto: Louise Norman
Lyssna på artikeln

Oscar och Louise städade upp efter grisiga badgäster

När Louise Norman från Lindesberg skulle besöka Uskavi kalkbrott möttes hon av något hon inte hade väntat sig. Den vackra naturupplevelsen hon hade tänk dela med sin son förvandlades till något helt annat när de möttes av en badplats fylld med illaluktande sopor. Blöjor, spritflaskor, luftmadrasser och mängder av plastförpackningar till bland annat köttfärs låg utspritt vid badplatsen och på vägen dit.
– Jag höll på att spy, det luktade så illa. Min son som har lärt sig att man inte kastar skräp i naturen blev helt chockad. Det är inget ställe man vill bada på, berättar Louise som nu tar saken i egna händer. Tillsammans med särbon Oscar Karlsson har de börjat städa upp på platsen.

Annons
Foto: Jennie Einarsson

Den vackra platsen vid Uskavi kalkbrott är ett populärt besöksmål under sommaren, även om det officiellt inte är en riktig badplats. Det turkosa kristallklara vattnet och den vackra miljön bjuder på en snarast tropisk känsla – det var något Louise Norman ville visa sin son. Men när de närmade sig badplatsen förstod Louise att det inte skulle bli den upplevelse hon hoppats på.

– Det var väldigt mycket turister och folk där när vi kom dit. Vi skulle bara dit och bada, men sedan såg vi sopberget och kände lukten, det var riktigt äckligt. Det gick inte att vara där, det är inget ställe man vill bada på, berättar Louise.

Så här såg det ut före Louise och Oscars insats. Foto: Jennie Einarsson

Blöjor, spritflaskor, luftmadrasser och mängder av plastförpackningar till bland annat köttfärs låg utspritt och förpestade tillvaron för badgästerna. Tillsammans med särbon Oscar Karlsson bestämde de sig därför att agera direkt. Under morgonen fyllde de tillsammans upp tre 125-liters sopsäckar med sopor, men det räckte knappt halvvägs.

– Jag har sett att det har varit skitigt här förut men det här var något helt annat, det är långt över gränsen för vad som är acceptabelt. Soptunnorna är fulla och det ligger massor av skräp runtom och även längs hela vägen från parkeringen, berättar Oscar Karlsson.

På platsen finns två soptunnor uppställda som båda är överfulla och har säkerligen varit så under en längre tid. Oklart är fortfarande vem som ställt soptunnorna på platsen och vem som har ansvar för att de töms.

Efter insatsen. Foto: Louise Norman

– Problemet löser sig inte av att vi sitter och spekulerar i vem som har ansvaret, det är en långt process så vi kände att vi behövde plocka upp det nu. Därefter kommer vi att försöka få ett försöka föra en dialog med markägare och kommunen, förklara Oscar.

När LindeNytt tar kontakt med Miljöenheten uppger man att problemet med nedskräpning vid kalkbrottet i Uskavi är återkommande år efter år.

– Vi får in klagomål regelbundet varje sommar tyvärr. Vem som ställt soptunnorna där vet vi inte. Många besöker platsen och tar inte med sig sitt skräp när de lämnar, vilket är tråkigt. Det är upp till markägaren att göra något åt problemet, kommunen har svårt att ha rådighet över privat mark. Vi hoppas på att det ska bli en förbättring, säger Isabelle från Miljöenheten.

Vid kontakt med Mattias Bäckström, VD för Björka Mineral som äger marken, ställer även han sig frågande till vem som ställt dit soptunnorna.

– Vi vet inte vem som ställt soptunnorna på vår mark, men de blir inte tömda, vi har ingen tömning av dessa i dagsläget vad jag vet. Det blir vårt ansvar att se till så det är städat och vi har accepterat att kommunen tömmer soptunnorna en till två gånger per år, men när det handlar om att tömma helg efter helg så går det inte. Frågan är vad nyttan är för oss att betala en massa pengar för städning – tyvärr. Vi har provat att både att vara helt utan soptunna tidigare för några år sedan, men det fungerade lika illa. Att folk inte kan ta med sig skräpet därifrån är grundproblemet, det går väldigt bra bära dit saker men inte att bära med sig det därifrån, säger Mattias och avslutar:

– Det är helt okej att bada i kalkbrottet på egen risk, men när man inte kan sköta det så vet jag inte, det blir för mycket jobb för oss. Då måste vi göra något åt saken, kanske behöver vi stänga av vägen så att folk inte orkar bära med sig så mycket dit, men det är inget beslutat ännu.

Publicerad 11 juli 2024 klockan 14:20

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.

19 oktober 2026 klockan 14:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-11-02 16:19