Det tidigare säsongsbundna öppethållandet av Café Oscar hör hemma i historieböckerna. Från och med nu kommer verksamheten rulla på året runt och inte längre bara vara en verksamhet som öppnar dörrarna under de allra varmaste vår- och sommarmånaderna. Detta meddelar Lindesbergs Stadshotell, som driver kaféverksamheten.
Som tidigare rapporterat, har hotellaktören för avsikt att satsa rejält på kaféverksamheten ett stenkast från hotellet med utsikt över Lindessjön. Detta sedan Adam Dagdelen kom hit som ny hotellchef i början av året – och såg platsen med helt nya ögon.
– Vi vill sätta Lindesberg på kartan som den fantastiska plats det är, kommenterade Dagdelen i april sedan man kungjorde planerna för en jättesatsning på just Café Oscar.
Satsningen handlade delvis om att väderskydda gästerna i en stor och fristående pergola. Detta skulle också bana väg för längre öppethållande och nya möjligheter att arrangera nöjesaktiviteter med mera. Även om uteserveringen tidigt stötte på hinder, en överklagan på byggplanerna, har man ändå valt att fortsätta kämpa på. Och inte minst, att hålla verksamheten rullande över de fyra årstiderna och inte längre låta sig vara säsongsbundna till vår och sommar.
– Det är ett stort intresse för verksamheten, det märker vi tydligt och vi har fått mycket positiva reaktioner på det vi hittills har gjort här. Men det är många som fortfarande tror att vi är en säsongsbunden verksamhet, för det kommer in folk varje dag och frågar när vi stänger för säsongen, berättar Adam Dagdelen.
Nu finns alltså bara en enda lång säsong på kartan för Lindesbergs Stadshotell.
– Vi kommer att ha öppet alla vardagar och helger året runt. Till vardags blir det ett lunchställe lika mycket som ett fik och på kvällar och helger satsar vi på pubverksamheten. Tanken är att satsa på en något äldre publik, för det är inte fråga om en nattklubb det här. Vi kommer endast ha trivsamma nöjesaktiviteter som afterwork och musikquiz med mera och hoppas att kunna skapa en lite lugnare krogmiljö med detta, förklarar Dagdelen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.